REKLAMA
PIT 2023

Niemiecka produkcja broni dla Ukrainy przebiega wolniej. "Dostarczamy to, co możemy"

2023-12-06 12:08
publikacja
2023-12-06 12:08

Produkcja broni i amunicji dla Ukrainy przebiega wolniej niż planowano. Nie jest to ani problem polityczny, ani finansowy, twierdzi minister obrony Niemiec Boris Pistorius. "Dostarczamy to, co możemy. To samo dotyczy prawie wszystkich innych sojuszników i partnerów", powiedział polityk w wywiadzie dla stacji ZDF.

Niemiecka produkcja broni dla Ukrainy przebiega wolniej. "Dostarczamy to, co możemy"
Niemiecka produkcja broni dla Ukrainy przebiega wolniej. "Dostarczamy to, co możemy"
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Co więcej, "nie jest tak, że tylko (my) dostarczamy i nic nowego nie pochodzi z Rosji dla rosyjskich sił zbrojnych". Rosja kontynuuje produkcję pomimo sankcji, "nawet jeśli nie jest to najnowocześniejszy materiał".

Przebieg wojny jest również trudny do przewidzenia.

"Dlatego ważne i konieczne jest skupienie się przede wszystkim na trwałości dostaw, pomimo wszelkich wąskich gardeł, które mogą wystąpić", podkreślił Boris Pistorius.

Minister przyznał, że "obecnie mamy problem polegający na tym, że w niektórych obszarach przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie dostarczyć (sprzętu) tak szybko, jak jest to potrzebne". Dotyczy to na przykład amunicji, ale także systemów obrony powietrznej. Ale przemysł obronny zwiększa moce produkcyjne, "gdzie tylko może".

O unijnym celu dostarczenia miliona sztuk amunicji artyleryjskiej do wiosny minister obrony Niemiec powiedział: "Ostrzegałem przed tą liczbą bardzo wcześnie, ponieważ zdawałem sobie sprawę, że jest mało prawdopodobne, aby została ona osiągnięta". Liczba ta podsyciła oczekiwania, których ostatecznie nie udało się spełnić - dodał.

Można jednak założyć, że "sytuacja ulegnie poprawie w nadchodzących miesiącach". Same Niemcy dostarczą prawie 200 000 sztuk amunicji. "Ale wszystko wymaga czasu i nie jest to kwestia decyzji politycznych czy środków finansowych".

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

bml/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Jaszczur i darius nie wyrabiają normy na taśmie. Bandycka nieproduktywność.
seamen
oderwani od realiów gospodarczych i technicznych politycy składają deklaracje i wyznaczają nierealne cele, tak samo z amunicją jak z neutralością klimatyczna UE
tomek323
Hahahahahahaha; przebiega !?
polonu
Niemcy niech lepiej siedzą cicho bo ruski im zrobi taki teksas jak pod Stalingradem c o już zapomnieli
1a2b
niemców należy usunąć z NATO i z UE
pogo0
[sarkazm]
To prawda... w razie wojny oni będą po naszej stronie, a kiedy oni ostatnio wygrali jakąś wojnę?
[/sarkazm]

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki