REKLAMA

Niemiecka opozycja za odszkodowaniami Deutsche Bahn dla ofiar Holokaustu

2021-01-25 17:04
publikacja
2021-01-25 17:04
fot. Sergej Borzov / Shutterstock

Trzy reprezentowane w Bundestagu niemieckie partie opozycyjne wspierają roszczenia odszkodowawcze ofiar Holokaustu wobec państwowych Kolei Niemieckich (DB) w związku z realizowaniem przez Niemieckie Koleje Rzeszy (DR) transportów Żydów do obozów zagłady - poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Chodzi tu o liberalną Partię Wolnych Demokratów (FDP), Zielonych i postkomunistyczną Lewicę.

List w tej sprawie skierował ubiegłego lata do kanclerz Angeli Merkel w imieniu holenderskich ofiar Holokaustu zamieszkały w Amsterdamie Salo Muller, którego rodzice zginęli w obozie Auschwitz. Jego zdaniem, Niemcy powinny sprostać swej odpowiedzialności i czuć się zobowiązane do pospieszenia z finansowymi rekompensatami dla ofiar.

Według historyków, Koleje Rzeszy zainkasowały równowartość 16 mln euro z tytułu dokonywania wywózek holenderskich Żydów, za co musieli oni w większej części sami zapłacić. Dzisiejsze DB nie są w każdym razie prawnym następcą DR - zaznacza dpa.

"Jest zawstydzające, że rząd federalny i Koleje Niemieckie próbują zrzucać na siebie nawzajem odpowiedzialność wynikającą z obowiązku zadośćuczynienia ofiarom" - oświadczył szef frakcji Lewicy w Bundestagu Dietmar Bartsch. Jego wypowiedź na ten temat zrelacjonowały serwis informacyjny RND i za nim poniedziałkowe wydania niemieckich dzienników regionalnych koncernu prasowego Funke.

Bartsch przypomniał, że francuskie koleje państwowe i koleje holenderskie wypłaciły już deportowanym przy ich udziale osobom stosowne rekompensaty. "To, że rząd federalny i DB dotąd tego nie uczyniły, wywołuje u człowieka po prostu z powodu bycia Niemcem rumieniec wstydu na twarzy" - wyjaśnił.

"To, że ofiary musiały płacić za ich deportację, było szczególną perfidią narodowosocjalistycznego państwa. Musi się znaleźć sposób na

to, by zapewnić godne uhonorowanie i odszkodowania właśnie tym, którzy doświadczyli owego bezprawia" - powiedział RND wiceprzewodniczący frakcji Zielonych Konstantin von Notz.

W rozmowie ze wspomnianym serwisem odpowiedzialny we frakcji FDP za politykę pamięci Thomas Hacker zadeklarował, że dostrzega tutaj "zarówno moralne, jak i historyczne zobowiązanie, o którym nie wolno zapomnieć". Jak zaznaczył, "z tego względu popieramy zaangażowanie pana Mullera na rzecz uznania bólu oraz cierpień uprowadzonych i deportowanych ludzi".

dmi/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki