REKLAMA
WAŻNE

Niemiecka minister obrony odrzuca żądania dostawy broni na Ukrainę

2022-01-22 18:38
publikacja
2022-01-22 18:38
Niemiecka minister obrony odrzuca żądania dostawy broni na Ukrainę
Niemiecka minister obrony odrzuca żądania dostawy broni na Ukrainę
fot. INTS KALNINS / / Reuters

Minister obrony RFN Christine Lambrecht po raz kolejny odrzuciła żądanie dostaw broni z Niemiec na Ukrainę. W rządzie federalnym panuje "konsensus", że krok ten "nie byłby obecnie pomocny". Natomiast ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk kolejny raz prosi RFN o pomoc.

W związku z masowym gromadzeniem się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą rząd w Kijowie od pewnego czasu apeluje do rządu niemieckiego o dostarczenie mu broni defensywnej i sprzętu wojskowego. Federalna minister obrony Christine Lambrecht po raz kolejny odrzuciła w sobotę te żądania. W rozmowie z dziennikiem "Welt am Sonntag" powiedziała, że "musimy teraz zrobić wszystko, aby doprowadzić do deeskalacji". W rządzie federalnym panuje "konsensus", iż dostawy broni na Ukrainę "nie byłyby obecnie pomocne".

"Rozumiem, że ludzie chcą wspierać Ukrainę" - mówi minister. "Ale to jest dokładnie to, co już robimy". Lambrech podaje przykłady, m.in.: "w lutym zostanie przekazany kompletny szpital polowy wraz z niezbędnymi szkoleniami, a wszystko to współfinansowane przez Niemcy kwotą 5,3 mln euro".

Natomiast ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, powiedział w sobotę dziennikowi "Handelsblatt", że "powaga sytuacji" wymaga od rządu niemieckiego "natychmiastowego przemyślenia i zmiany kursu w kwestii dostaw broni na Ukrainę". W tej chwili Ukraina nie prosi nawet o broń z Niemiec, ale "o 100 000 hełmów i kamizelek ochronnych dla ochotników", którzy będą "wspólnie z siłami zbrojnymi bronić ojczyzny".

Jednak Ukraina "nie spocznie w przekonywaniu niemieckiego rządu i opozycji do dostarczenia broni defensywnej na Ukrainę".

Niemcy nie powinny "dłużej stać na uboczu" wobec niedawnych zobowiązań Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech i krajów bałtyckich - uważa Melnyk. Ostatnio Estonia, Łotwa i Litwa zapowiedziały dostawy broni na Ukrainę, podobnie jak wcześniej inni członkowie NATO. Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz po zamkniętym posiedzeniu swojego koalicyjnego rządu w piątek ponownie odrzucił takie żądania - pisze w sobotę "Handelsblatt".

Kijów liczy również na pomoc Niemiec we wznowieniu negocjacji między Ukrainą a Rosją. "Dla wznowienia formatu normandzkiego bardzo ważne byłoby, aby kanclerz Scholz teraz mocno osobiście się w to zaangażował" - wyjaśnił Melnyk. Niemcy i Francja od 2014 roku prowadzą negocjacje z Rosją i Ukrainą w formacie normandzkim. Jednak od miesięcy nie doszło do spotkania tej czwórki.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (23)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Jak mowa o niemcach: Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 Jak mowa o niemcach: Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
oze
typowe, deeskalacja polegająca na tym, że słabszy jest nadal słaby a silniejszy się umacnia. Nie czytałem ale zasłyszane z filmu, z książki "Sztuka wojny" Sun Zi - chcesz pokoju, szykuj się do wojny, czy jakoś tam... Ale widocznie nie kuma ta elita prostej zasady, bo ma nadzieję (a nadzieja jest wtedy gdy się liczy na to,typowe, deeskalacja polegająca na tym, że słabszy jest nadal słaby a silniejszy się umacnia. Nie czytałem ale zasłyszane z filmu, z książki "Sztuka wojny" Sun Zi - chcesz pokoju, szykuj się do wojny, czy jakoś tam... Ale widocznie nie kuma ta elita prostej zasady, bo ma nadzieję (a nadzieja jest wtedy gdy się liczy na to, że ktoś coś za kogoś zrobi)
the_mind_renewed
A tymczasem Statek wycieczkowy z setkami pasażerów zawrócił i ucieka na Bahamy po wydaniu przez USA nakazu aresztowania z powodu niezapłaconych rachunków za paliwo... No dzieje się.
the_mind_renewed
Ktoś pamięta co się stało z tonami złota Ukraińskiego za czasów Majdan 2013-14 r. I kto je "zabezpieczył"?. Pewnie i Polskie złoto w razie czego spotkał by ten sam los. Bo zasada jest taka: W czasach pokoju dobrowolnie złoto wysyła się pod opiekę zachodowi, w okresach zawieruchy zasada jest ta sama z pominięciem Ktoś pamięta co się stało z tonami złota Ukraińskiego za czasów Majdan 2013-14 r. I kto je "zabezpieczył"?. Pewnie i Polskie złoto w razie czego spotkał by ten sam los. Bo zasada jest taka: W czasach pokoju dobrowolnie złoto wysyła się pod opiekę zachodowi, w okresach zawieruchy zasada jest ta sama z pominięciem "dobrowolnie".
oilman
Gdzie jest tzw. "Totalna Opozycja"?:) Niech sie wypowie, kto tu naprawde gra w jednej druzynie z Rosja?:) Kiedy Rudy sie wypowie?:)
demeryt_69
Cierpliwości - na razie Graś go wozi po Polsce gdyż Rudy ma misję 'uświadamiania' Polaków o zagrożeniach wynikających z New Polish Deal :)

Trochę to dziwne, bo po prowokacji na Majdanie na wyścigi z sołtysem z Chobielina wymachiwali zardzewiałą szabelką w kierunku Moskwy ... no ale wtedy toczyły się lody jego stołka
Cierpliwości - na razie Graś go wozi po Polsce gdyż Rudy ma misję 'uświadamiania' Polaków o zagrożeniach wynikających z New Polish Deal :)

Trochę to dziwne, bo po prowokacji na Majdanie na wyścigi z sołtysem z Chobielina wymachiwali zardzewiałą szabelką w kierunku Moskwy ... no ale wtedy toczyły się lody jego stołka w Brukseli - żałosny lawirant!koperytko
To jest nowa moda w lewa,ckiej Europie ze ministrem obrony jest jakas cioteczka a nie facet z jajami. Póxniej w sytuacjach trudnych będzie ryczała na wizji zamiast działac jak to było z Mogerini
marxs
tak jest Kopytko Pan mgr historii Blaszak jest tym właściwym min.obrony zakupił nieloty f-35 i kilkaset czołgów z demobilu Abram-sów skutek? wolactwo będzie i bidować i głodować i bardzo dobrze wolactwa już nie stać na kostkę masła za 7 zł a w tym roku będzie ale dwa razy drożej
itso_sprzezenie odpowiada marxs
zgodzę się te zakupy to jest skandal
koperytko
według te.pych lemingów - rząd PIsu jest putinowski a także rząd Orbana, nie mówiąc już o putinowskim MOL, oczywiście Niemcy zawsze i wszedzie sa przeciw Putinowi... Im bliżej wyborów tym stan umysłu coraz gorszy

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki