Niemiecka gospodarka urosła najmocniej od pięciu lat

W 2016 roku produkt krajowy brutto Niemiec był o 1,9% wyższy niż rok wcześniej. Choć największa gospodarka Europy przyspieszyła tylko nieznacznie, to osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od 2011 roku.

Wstępne szacunku niemieckiego urzędu statystycznego okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy szacowali dynamikę PKB Niemiec na 1,8% rdr wobec 1,7% rdr odnotowanych w roku 2015 i 1,6% w 2014.

Dynamika PKB Niemiec (rdr, w %) w cenach stałych
Dynamika PKB Niemiec (rdr, w %) w cenach stałych (Destatis.)

Zresztą po uwzględnieniu efektów kalendarzowych niemiecka gospodarka urosła dokładnie o tyle, ile oczekiwano – o 1,8% rdr po wzroście o 1,5% w 2015 r. i 1,6% w 2014 r.

Motorem napędzającym wzrost niemieckiego PKB był popyt wewnętrzny, w tym przede wszystkim wydatki rządowe, które zwiększyły się o 4,2%. „Jednym z powodów tak silnego wzrostu była duża liczba imigrantów poszukujących azylu, co skutkowało znacznymi kosztami – informuje Destatis (podkreślenia i pogrubienia od redakcji).

Konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła się realnie tylko o 2,0% rdr. Drugim czynnikiem napędzającym dynamikę PKB był boom w budownictwie – inwestycje w budynki i budowle odnotowały solidny wzrost o 3,1% rdr. Bilans handlu zagranicznego miał wpływ minimalny, obniżając PKB o 0,1 punktu procentowego.

Wart podkreślenia jest fakt, że Niemcy osiągnęły wzrost gospodarczy przy nadwyżce finansach publicznych w wysokości  0,6% PKB. Był to trzeci rok z rzędu, gdy nasi zachodni sąsiedzi odnotowali nadwyżkę fiskalną.

Po kiepskim początku XXI wieku niemiecka gospodarka odżyła dopiero w szczycie kredytowego boomu, w latach 2006-07 rosnąc w tempie przeszło 3% rocznie. Po głębokiej recesji w roku 2009 (-5,6%) PKB Niemiec odreagował w następnych dwóch latach (rosnąc o 4,1% i 3,7%).

Ale w kolejnych dwóch latach nasz zachodni sąsiad znów odnotował – tym razem łagodną – recesję (choć nie widać jej w danych rocznych, ale dane kwartalne pokazują spadek PKB). Po niej Niemcy powrócili do swej wieloletniej „prędkości przelotowej”, notując powolny, ale stabilny wzrost gospodarczy rzędu 1,6-1,9%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~Nicko

Ebc w niemiecką gospodarkę wpompował grube miliardy euro, płaca minimalna w Niemczech to 8.50€ za godzinę i stopa procentowa ścięta do zera

! Odpowiedz
1 4 ~Janek

Im więcej UE przekaże dotacji do "nowych państw" tym bardziej kręci się niemiecka gospodarka.

! Odpowiedz
0 6 ~eeTam

Taaa... Pewnie lekarze i inżynierowie z Bliskiego Wschodu i Afryki rozpędzili gospodarkę Niemiec

! Odpowiedz
0 0 ~no

Przedsiębiorczość nie zna granic ;-)

! Odpowiedz
0 4 ~opty

...czyli nie mają wyjscia, bo jak ich wyrzucą to pkb im spadnie......ale jaja.....tyle,że nie niemieckie....

! Odpowiedz
0 6 ~dsfssd

Fake News

! Odpowiedz
7 8 ~KIMDZONGTUSK

oni się parzą miedzy sobą w rodzinach ( chów wsobny) i dlatego mają tylu psychopatów, w Starożytnym Rzymie bylo podobnie ( np. Neron)

! Odpowiedz
8 8 ~szmulki

Niemcy zamierzają zakazać krzewienia salafizmu. Może im się uda opanować negatywne wątki islamu i w długim terminie zreformować tę religię nieco. Jeśli tak, to mielibyśmy do czynienia z niebywałem sukcesem naszego zachodniego sąsiada.
Pytanie podstawowe brzmi czy racje mają ci, którzy mówią że imigranci muzułmańscy mają mniejszy iloraz inteligencji (genetycznie uwarunkowany), czy ci, którzy twierdzą że dzięki edukacji kolejne pokolenia będą tak samo inteligentne jak Niemcy.

Błąd w ocenie rzeczywistości może ich kosztować przyszłość...
Dobra ocena i dobre zarządzanie zmianami może im przynieść dobrą przyszłość...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~zez

nie uda im się zreformować islamu bo do tego potrzeba byłoby przymusowej integracji a na to nie pozwolą niemiecki "postępowe" środowiska

! Odpowiedz
1 8 ~ra

Co mądrzejsi Niemcy doskonale wiedzą,że z Polską i podobnie uzdolnionymi nacjami Czechy,Słowacja etc+europa wschodnia mogą stworzyć gospodarczą potęgę światową
inaczej czeka ich stagnacja i wymieranie!!!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl