REKLAMA

Niemcy zmniejszą o połowę federalną pomoc dla uchodźców. Zmiana już od nowego roku

2023-09-26 15:51
publikacja
2023-09-26 15:51

Niemcy planują zmniejszyć o połowę pomoc federalną przeznaczoną dla krajów związkowych na pokrycie wydatków związanych z przyjmowaniem i integracją uchodźców w przyszłym roku – napisała we wtorek agencja Reutera, powołując się niemieckie ministerstwo finansów.

Niemcy zmniejszą o połowę federalną pomoc dla uchodźców. Zmiana już od nowego roku
Niemcy zmniejszą o połowę federalną pomoc dla uchodźców. Zmiana już od nowego roku
fot. Jazzmany / / Shutterstock

Berlin planuje zmniejszyć środki przeznaczone na uchodźców z powodu polityki zaciskania pasa w obliczu rosnącej inflacji i spowolnienia gospodarczego – podaje agencja. Ruch ten podyktowany jest również brakiem 20 mld euro w przyszłorocznym budżecie federalnym i bezpośrednim dostępem Ukraińców do niemieckiego systemu opieki społecznej.

„Rząd wstrzyma też swój wkład w koszty opieki i integracji 1,08 miliona ukraińskich uchodźców” – poinformowało w poniedziałek źródło rządowe cytowane przez agencję Reutera. „Rząd federalny obniży koszty (pomocy) uchodźcom do 1,25 mld euro rocznie od 2024 r. z 3,75 mld euro w tym roku” – stwierdził rzecznik ministerstwa finansów.

Przez lata Berlin zapewniał krajom związkowym miesięczną zryczałtowaną stawkę na mieszkańca w oparciu o liczbę uchodźców i dbał o koszty zakwaterowania i integracji – napisał Reuters.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. do Niemiec przybyło ok. 1 mln uchodźców z samej Ukrainy, a liczba uchodźców z innych krajów zwiększyła się o połowę w porównaniu z 2019 r. W wyniku ataku Kremla Berlin miał wydać na przyjmowanie uchodźców i zwalczanie przyczyn migracji ok. 28 mld euro, z czego ponad 15 mld trafiło do krajów związkowych.

Te z kolei twierdzą, że potrzebują dodatkowych środków w związku z pokryciem wydatków pośrednich, takich jak np. edukacja dzieci uchodźców. (PAP)

mrf/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
derper
Bankierowy pismak nagłówków przeczytał tylko, że "zmniejszyli o 1,25 i zostało 2,5", więc wydedukował, że zmniejszyli o połowę, bo tak wynika z cyferek xD
xyzq
"miał wydać na przyjmowanie uchodźców i zwalczanie przyczyn migracji..." Czy tylko ja tu widzę wewnętrzną sprzeczność czy to jest jakiś sarkazm? Jeżeli dajesz kasę ludziom za to, że do ciebie przyjadą to nie ZWALCZASZ przyczyn migracji, tylko ją NAPĘDZASZ. Dotrze to kiedyś w końcu do dysydentów czy będą w kółko robili to "miał wydać na przyjmowanie uchodźców i zwalczanie przyczyn migracji..." Czy tylko ja tu widzę wewnętrzną sprzeczność czy to jest jakiś sarkazm? Jeżeli dajesz kasę ludziom za to, że do ciebie przyjadą to nie ZWALCZASZ przyczyn migracji, tylko ją NAPĘDZASZ. Dotrze to kiedyś w końcu do dysydentów czy będą w kółko robili to samo i będą w kółko "zdziwieni", że dzieje się to samo...
faramir_z_gondoru
Bogate Niemcy tną wydatki na imigrantów. W zadłużonej po uszy Polsce rozdawnictwo kwitnie.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki