REKLAMA

Niemcy zastosują nowy lek na bazie przeciwciał, który otrzymał wcześniej Trump

2021-01-25 16:42
publikacja
2021-01-25 16:42
fot. JONATHAN ERNST / Reuters

Niemiecki rząd kupił lekarstwo na bazie przeciwciał do walki z koronawirusem, które ma pomóc w obliczu niedoboru szczepionek przeciw Covid-19. Niemcy będą pierwszym krajem UE, który zastosuje lek, z jakiego korzystał wcześniej były prezydent USA Donald Trump - informuje Deutsche Welle.

"Od przyszłego tygodnia przeciwciała monoklonalne będą używane w Niemczech jako pierwszym kraju UE, początkowo w klinikach uniwersyteckich" - przekazał minister zdrowia Jens Spahn gazecie "Bild am Sonntag". „Rząd federalny kupił 200 tys. dawek za 400 milionów euro" - dodał.

Trump był poddany tej formie terapii przeciwciałami, kiedy został zakażony koronawirusem w październiku ubiegłego roku - powiedział Spahn. Amerykański prezydent, który był krótko hospitalizowany z powodu zakażenia, był leczony koktajlem przeciwciał REGN-COV2 amerykańskiej firmy Regeneron.

"One działają jak bierna szczepionka. Podanie tych przeciwciał na wczesnym etapie może pomóc pacjentom z grupy wysokiego ryzyka uniknąć poważniejszego rozwoju (choroby - PAP)" - dodał.

Portal dw.com przypomina, że Spahn był niedawno krytykowany z powodu wolniejszej, niż oczekiwano akcji szczepień w Niemczech. W rozmowie z "Bild am Sonntag" minister przestrzegł jednak przed obwinianiem podczas pandemii.

"Powinniśmy uważać, by 2021 nie stał się rokiem winy" - podkreślił Spahn. "Mówienie o błędach i niepowodzeniach jest ważne, ale bez nieustającego zrzucania winy na innych" - ocenił.

Szef resortu zdrowia przyznał jednak, że Niemcy nie dość zdecydowanie podejmowały działania w celu zwalczania pandemii, ale dodał, że politycy i obywatele są współodpowiedzialni za wysokie wskaźniki infekcji i liczbę ofiar śmiertelnych podczas drugiej fali zakażeń.

"Wszyscy mieliśmy złudne wrażenie, że mamy wirusa pod pełną kontrolą. Podejrzewaliśmy, że koronawirus może powrócić, ale zdecydowana większość nie chciała tego przyznać" - zaznaczył.

baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki