Niemcy z rekordową nadwyżką budżetową w 2019 roku

Mimo słabej koniunktury Niemcy zakończyły rok 2019 z rekordową nadwyżką budżetową. Wpływy budżetu centralnego były o 13,5 mld euro wyższe niż wydatki - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w poniedziałek przez resort finansów RFN.

(fot. Stefan Sauer / dpa)
Dotychczasowy rekord padł w roku 2015, kiedy nadwyżka wyniosła 12,1 mld euro.

Wydatki niemieckiego państwa są niższe od wpływów już szósty rok z rzędu. Jak podkreślało w poniedziałek ministerstwo finansów RFN 13,5 mld euro na plusie, to najlepszy wynik od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Eksperci tłumaczą, że nadwyżka w tym roku, mimo słabnącej koniunktury, to efekt trzech czynników. Przede wszystkim wpływy z podatków okazały się wyższe, niż przewidywano. Z drugiej strony, niskie, czy wręcz ujemne, stopy procentowe sprawiły, że RFN wydała mniej pieniędzy na obsługę zadłużenia. Po trzecie wreszcie, spora część środków z rozmaitych funduszów (m.in. na inwestycje komunalne, czy rozbudowę infrastruktury światłowodowej) pozostała nietknięta.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 jacyna2017

Na forum pełno niewolnikczej mentalności naszych 'wykształconych elyt' co to szukają pana. Najgorsze, że 'elyty' nie myślą samodzielnie, i nie znają historii, a budują mniemanie o sobie pogardzając rodakami i zachwycając byle czym z zagranicy. Niemcom i innym w to graj!

! Odpowiedz
2 9 jkendy

Rozumiem, że odpowiadają ci rządy nie wykształconych elit, które wpajają ludziom, ze można się bogacić bez pracy tylko bazując na 500+, zasiłkach i propagandzie. Na elitach, które ciągną wszystkich w dół w imię tzw. sprawiedliwości społecznej.

! Odpowiedz
19 14 pazdzioch_indastries

Pogratulujmy sobie rodacy! to dzięki nam nasz zachodni sąsiad rośnie w siłę!
Codziennie setki tysięcy Polaków w pocie czoła, z plastikowymi reklamówkami,nierzadko w samych klapkach porą zimową z uporem, lecz i z uśmiechem na twarzy zmierza do niemieckich marketów i zasila tam niemiecką gospodarkę.Ku chwalę wielkich Niemiec Polacy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 16 eresan

U nich spadek koniunktury spowodował obniżenie inwestycji prywatnych, czyli zmniejszenie odliczeń podatkowych i wzrost dochodów państwa.
U nas nie ma inwestycji które mogłyby się obniżyć, bo ryzyko polityczne przekracza potencjalny zysk i rozsądni przedsiębiorcy czekają na zakończenie dziejowej pomyłki RzeczPISpolitej. ..

oby już niedługo...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 14 silvio_gesell

Połowa nienawidzi Niemców, a połowa ich kocha. A ja mam ich w d*pie dopóki nie współpracują z Rosją.

! Odpowiedz
1 18 szeregowy_forumowicz

Jest jeszcze trzecia połowa która podchodzi do nich na zimno. A współpracować współpracowali praktycznie zawsze, z małymi nieporozumieniami w latach 1941-1945.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Na zimno to należy przepłynąć wzdłuż NS2 trałowcem uzbrojonym w bomby głębinowe.

! Odpowiedz
43 176 jkendy

My mamy za to rekordowe rozdawnictwo, z czego wynika rekordowa inflacja a w przyszłości rekordowe podatki. Czyli trzy rekordy w jednym.

! Odpowiedz
5 48 jkl777

I rekordowy poziom IQ Marka Suskiego!

! Odpowiedz
112 67 jasiek2017

Z wielka przyjemnoscia oddalbym Polske pod panowanie Niemiec

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil