Niemcy wprowadzą emeryturę podstawową

Partie niemieckiej chadecko-socjaldemokratycznej koalicji rządowej doszły w niedzielę do porozumienia w spornej kwestii wprowadzenia emerytur podstawowych. Osiągnięty kompromis oddala groźbę wycofania się Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z rządu.

(fot. Fabrizio Bensch / FORUM)

Ubiegłoroczna umowa koalicyjna socjaldemokratów z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) przewiduje zapewnienie osobom o niskich dochodach emerytury podstawowej, która będzie o 10 proc. wyższa od minimalnego zasiłku socjalnego, wynoszącego obecnie 416 euro miesięcznie.

Odbiorcami tych emerytur będą ci, którzy nie zdołali nagromadzić kapitału składkowego wystarczającego na emeryturę w wysokości minimalnego zasiłku socjalnego. Chodzi w szczególności o kobiety, zajmujące się przez dłuższy czas wychowywaniem dzieci i opieką nad innymi członkami rodziny. Prawo do wypłacanego od początku 2021 roku świadczenia przysługiwać będzie po przepracowaniu 35 lat składkowych.

Według tymczasowej przewodniczącej SPD Malu Dreyer, emeryturę podstawową otrzymywać będzie od 1,2 do 1,5 mln osób. Szef CSU Markus Soeder oszacował związane z tym koszty budżetowe na 1 do 1,5 mld euro rocznie.

W ramach kompromisu SPD zgodziła się na żądane przez chadeków wprowadzenie górnej granicy łącznych dochodów beneficjentów emerytur podstawowych. Ostatecznie ustalono, że będą one wypłacane, jeśli całość dochodów odbiorców wraz z dochodami kapitałowymi nie przekroczy w ten sposób kwoty 1250 euro w przypadku pojedynczej osoby i 1950 euro w przypadku pary osób. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 crank

Ehhhh wiele osób nie dożyje tej emerytury składki przepadną na rzecz tych co będą je pobierać. ZUS zbankrutuje razem z państwem albo wcale. Straszą tym zusem a jak zabraknie w kasie ZUS to dadzą kilka% podatkilu więcej to na żywność to na paliwo i kasa się dla zusu znajdzie. Tu problemu nie ma

! Odpowiedz
1 11 newsman

wyraznie napisano ze po35latch skaldkowych nikt nikomu za darmo nie da a Niemcy maja podatek katastralny i jak nie ten to inny trzeba będzie wprowadzić pieniądze nie rosna na drzewach

! Odpowiedz
3 23 pedrosss

i podobnie będzie w Polsce. Nie ma znaczenia ile przelejesz do ZUS/KRUS, OFE już dzisiejszy 30-40 latek ma dostać emeryturę w wysokości 20-30% ostatniego wynagrodzenia!!!. Dodatkowo obecnie ci, którzy wypracowali wiek a ich świadczenia są poniżej minimum -> podnoszone są do minimum. Prawda jest taka, że im mniej nam "Państwo" zabierze tym więcej będziemy mieć na emeryturze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 3 ryszardp53

dlaczego powtarzasz jakieś głupoty które ci wciska ją rządzący że będziesz miał emeryturą w wysokości 30% ostatniego wynagrodzenia jeśli się ze mną nie zgadzasz to wytłumacz mi dlaczego ja przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat dostałem w wysokości ok 200% ostatniego wynagrodzeni zaznaczam że byłem cały czas pracownikiem fizycznym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 pedrosss odpowiada ryszardp53

dlatego:
"Jak podaje Business Insider, prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przekonuje, że w przyszłości przeciętne świadczenie będzie najprawdopodobniej dość niskie. Emerytura za 40 lat ma wynosić średnio 30% w stosunku do ostatniego wynagrodzenia. Współczynnik taki nazywa się „stopa zastąpienia”. Oblicza się go dla całego kraju, biorąc pod uwagę średnią emeryturę, oraz przeciętne wynagrodzenie pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne. Stopa zastąpienia obecnie wynosi 56%, według szacunków ZUS w 2040 r. spadnie do 40%. Nie są to zresztą szacunki jakoś specjalnie nowe."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ryszardp53 odpowiada pedrosss

nie odpowiedziałeś mi dlaczego moja stopa zastąpienia wyniosła ok 200%

! Odpowiedz
0 8 pedrosss odpowiada ryszardp53

jeśli jako facet w wieku lat 60........ udałeś się na emeryturę to pewnie byłeś na garnuszku państwa i jak podliczyli Ci 13/14/15... może mundurowi, wczasy, deputat węglowy, pracę w "szkodliwych" warunkach. Bez obaw wielki brat (raczej mały:-) patrzy i za takich pewnie też się zabiorą w celu realizacji programów socjalnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
71 34 anty12

COrazblizej rozpadu UE i wojen domowych. Super decyzja. CZy sie lezy czy sie stoi pincset euro sie nalezy. I tak wlasnie juz za chwile kazdy w DE zacznie pracowac na czarno i kombinowac. Podejrzewam ze ze ok 10 lat Niemcy wycofaja sie z tej idiotycznej decyzji.

! Odpowiedz
3 63 karbinadel

Czy aby na pewno przeczytałeś artykuł, który komentujesz? "Prawo do wypłacanego od początku 2021 roku świadczenia przysługiwać będzie po przepracowaniu 35 lat składkowych"

! Odpowiedz
8 25 jes odpowiada karbinadel

Tak ale niech to będzie przykład dla każdego kto jest za dobrowolną składka emerytalną. Większość nie będzie odkładać a potem wybiorą sobie partię, która im da emerytury z pieniędzy które gromadzili inni.
Problem to zarządzanie zgromadzonymi składkami a ludzie są na tyle głupi, że trzeba to na nich wymusić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil