REKLAMA

Niemcy szukają pracowników żeglugi śródlądowej. Oferują nawet 76 tys. euro za 3,5 roku nauki

2022-09-24 08:00
publikacja
2022-09-24 08:00

By zachęcić młodych ludzi do pracy w żegludze śródlądowej niemiecki rząd finansuje szkolenia dla marynarzy i kapitanów. Za 3,5-letnią naukę zawodu przyszli pracownicy otrzymają 76 tys. euro. W niemieckiej żegludze śródlądowej brakuje pracowników, a branża jest kluczowa dla osiągnięcia celów klimatycznych - podkreśla niemiecki rząd.

Niemcy szukają pracowników żeglugi śródlądowej. Oferują nawet 76 tys. euro za 3,5 roku nauki
Niemcy szukają pracowników żeglugi śródlądowej. Oferują nawet 76 tys. euro za 3,5 roku nauki
fot. fokke baarssen / / Shutterstock

„W świetle agresji Rosji na Ukrainę znaczenie dostaw towarów dla naszego społeczeństwa z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej stało się bardziej, niż jasne. Niestety, sektor ten od lat cierpi z powodu skrajnego braku młodych specjalistów” – zaznacza Oliver Luksic, parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym Ministrze Cyfryzacji i Transportu w komunikacie tego resortu.

„Aby wzmocnić żeglugę śródlądową, która odgrywa również kluczową rolę w osiąganiu naszych celów związanych ze zmianami klimatu w sektorze transportu, będziemy wspierać operatorów żeglugi śródlądowej, oferując szkolenia zawodowe wynoszące nawet do 76 tys. euro” – dodaje Luksic.

Jak wyjaśnia, w ramach rozpoczętego 1 sierpnia programu praktykanci otrzymają do 65 tys. euro za 3-letni kurs szkoleniowy dla marynarzy żeglugi śródlądowej i do 76 tys. euro za 3,5-letni kurs dla kapitanów żeglugi śródlądowej. Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu będzie wspierać te programy poprzez finansowanie szkoleń w niemieckim programie sektora żeglugi śródlądowej.

„Będziemy również wspierać nowy program szkoleń dla osób zmieniających pracę, np. z sektora żeglugi morskiej” – przekazał Luksic. Takie kursy będą się odbywały również w formie zdalnej, jako przeprowadzane na żywo szkolenia online, kursy mieszane, czy programy online do samodzielnej nauki. Te zajęcia mają być finansowane w takim samym stopniu, jak tradycyjne kursy stacjonarne.

Kolejną nową propozycją będą kursy dostępne w „językach istotnych dla niemieckiego sektora żeglugi śródlądowej” dla tych członków załogi, dla których niemiecki nie jest językiem rodzimym – dodano w komunikacie ministerstwa. 

mszu/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Oferuja drobne..

I "oferuja" ponieważ my chcemy rozwijać żeglugę srodladowa..
lancealot
Niemcy od lat mają rozwiniętą żeglugę a my chcemy? I na "chceniu" się skończy. Jak w przypadku przekopu, gdzie nawet po ukończeniu żaden statek towarowy pływający po Bałtyku nie dopłynie do Elbląga bo kanał będzie za płytki.
prs odpowiada lancealot
Posiadasz bardzo kiepskie dane, o negatywnym zabarwieniu..

Powiązane: Praca w Niemczech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki