REKLAMA

Niemcy: rząd odrzuca ponownie roszczenia reparacyjne Grecji

2016-08-19 14:43
publikacja
2016-08-19 14:43

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert odrzucił w piątek ponownie roszczenia Grecji dotyczące reparacji wojennych za okres okupacji podczas drugiej wojny światowej. Premier Aleksis Cipras zapowiedział, że jego kraj opracował "narodową strategię" uzyskania odszkodowania.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert / fot. FABRIZIO BENSCH / FORUM

"Nasze stanowisko jest całkowicie jasne i było wielokrotnie przedstawiane: kwestia reparacji od Niemiec jest prawnie i politycznie ostatecznie załatwiona" - oświadczył Seibert odpowiadając na pytania dziennikarzy w Berlinie.

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek, że jest zdeterminowany, by zrobić wszystko, co konieczne w celu otrzymania od Niemiec reparacji wojennych za czasy okupacji podczas drugiej wojny światowej. Według szacunków miałoby to być ok. 270 mld euro.

Okazją były obchody rocznicy masakry w Kommeno w północno-zachodniej części kraju, gdzie 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zabili 317 cywilów.

"Po raz pierwszy mamy narodową strategię" w celu uzyskania reparacji - powiedział Cipras podczas uroczystości. Grecja "zrobi wszystko, co konieczne na poziomie dyplomatycznym, a jeśli będzie trzeba, to również prawnym" - podkreślił.

Odwołał się do raportu parlamentarnej komisji, która w 2015 roku zajęła się sprawą. Pod koniec lipca został on przekazany parlamentowi, gdzie na początku września ma być tematem debaty plenarnej.

W raporcie tym reparacje wyliczono na kwotę 269,5 mld euro. Z kolei w połowie ub. roku sam rząd szacował kwotę należną od Niemiec na 278,7 mld euro. Wliczono do niej pożyczkę - według współczesnych szacunków 10 mld euro - którą niemiecki okupant wymusił na rządzie Grecji w 1942 roku.

Sprawa niemieckich reparacji powróciła ze zdwojoną siłą po ostrym kryzysie, w jakim Grecja znalazła się w 2010 roku. Narzucone w jego wyniku przez pożyczkodawców restrykcje finansowe, boleśnie odczuwane przez społeczeństwo, w dużej mierze utożsamiane są z polityką Niemiec, w tym osobiście - kanclerz Angelą Merkel, która bywa wprost porównywana do Hitlera.

Niemcy odmawiają podjęcia na nowo rozmów w tej sprawie. Zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln ówczesnych marek niemieckich.(PAP)

lep/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Marko
NIECH NIEMCY ODDAJĄ KASĘ GREKÓW A TAKŻE POLAKOM TAKA JEST PRAWDA BO JA SIĘ PYTAM DLACZEGO NIEMCY NIGDY NIE ZAPŁACILI NAM ODSZKODOWANIA ZA 2 WOJNĘ ŚWIATOWĄ
~lel
doprowadzenie kraju do ruiny własnym sumptem - nie sprzyja otrzymaniu odszkodowania wojennego - ku przestrodze !
~Erwin
Widzę, że niektórzy tak jak Tsipras oparliby strategię rozwoju kraju na wyciąganiu kasy od Niemiec.
Proponuję abyście Wasze wysiłki włożyli także w odzyskanie pieniędzy od Putina za Kresy i okupację. Nawet jak Wam się nie uda możecie ich zwyzywać od Hitlerów i Stalinów.
Ja jednak życzyłbym naszemu rządowi
Widzę, że niektórzy tak jak Tsipras oparliby strategię rozwoju kraju na wyciąganiu kasy od Niemiec.
Proponuję abyście Wasze wysiłki włożyli także w odzyskanie pieniędzy od Putina za Kresy i okupację. Nawet jak Wam się nie uda możecie ich zwyzywać od Hitlerów i Stalinów.
Ja jednak życzyłbym naszemu rządowi nie greckiego sprytu a raczej samodzielności i pracowitości.
~Polak
kiedy bedziemy mieli POLSKI RZAD, ktory wystapi o odszkodowanie od niemieckich zbrodniarzy?!
~Hiob
Biedne prawaczki, jak łatwo was sprowokować! Ciprias gra pod publiczkę, wybory za pasem.
Na hasłach reperacji wejdzie do sejmu. Przypomnijcie sobie na jakich hasłach wszedł Ciprias do parlamentu a co zrobił zaraz po wygraniu wyborów. Ale widać że prawaczkami łatwo manipulować CIA już to wie wystarczy przeanalizować
Biedne prawaczki, jak łatwo was sprowokować! Ciprias gra pod publiczkę, wybory za pasem.
Na hasłach reperacji wejdzie do sejmu. Przypomnijcie sobie na jakich hasłach wszedł Ciprias do parlamentu a co zrobił zaraz po wygraniu wyborów. Ale widać że prawaczkami łatwo manipulować CIA już to wie wystarczy przeanalizować fora internetowe:)
Będziecie takim pięknym mięsem arm...
~Piotr
Oczywiście lepiej siedzieć cicho i o nic się nie upominać. Widać że pantoflarz z ciebie bo głęboko siedzisz pod obcasem lewicowej Merkel. Tyle że Niemcy o dziwo mają tupet zawsze o swoje się upomnieć.
~Hiob odpowiada ~Piotr
Kolego, na razie twoi prawicowi idole mają za zadanie ściągnąć na siebie uwagę takich ludzi jak ty. Kiedy przyjdzie czas pchną cię w odpowiednią stronę. Dasz gardło czy tego chcesz czy nie.
Możesz się podniecać, ale dla mnie jesteś mięsem armatnim.
~Paweł
Cierpliwie czekam aż polska za rządów PIS wystawi fakturę Merkel. Niemcy zniszczyli ten kraj i oddali we władanie ZSSR. Jestem pewien że nagonka na PIS ma między innymi z tym związek. Opozycja dzisiaj a wcześniej rządzący jak wasale na kiwnięcie palcem wykonywali to co Berlin czy Paryż kazał . Teraz się zmieniło I Cierpliwie czekam aż polska za rządów PIS wystawi fakturę Merkel. Niemcy zniszczyli ten kraj i oddali we władanie ZSSR. Jestem pewien że nagonka na PIS ma między innymi z tym związek. Opozycja dzisiaj a wcześniej rządzący jak wasale na kiwnięcie palcem wykonywali to co Berlin czy Paryż kazał . Teraz się zmieniło I Polska jest krajem rządzonym przez partię która pokazała że wara od Polski. Jak Pis będzie rządził mądrze to za lat kilka będziemy drugą za Niemcami gospodarką w Europie. Dziękuję i pozdrawiam Panią chlapacz co Smoleńsk na metr przekopała.
~Piotr
Popieram i pozdrawiam. Polska racja stanu na 100% . Wystarczy już rządów berlińskich kacyków typu Tusk i Kopacz.
~WD40
Przecież to zrobili Naziści, a nie Niemcy, więc o co chodzi Grekom? ;) Niemcy są tylko i wyłącznie od bezinteresownego pomagania innym krajom, które znalazły się w tarapatach finansowych ;D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki