Niemcy: rząd odrzuca pomysł nałożenia sankcji na Schroedera

Niemiecki rząd odrzucił w poniedziałek propozycję ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Pawła Klimkina, by nałożyć sankcje na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego poparcie dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

(fot. Christian Marquardt/NurPhoto / Zuma Press)

"Rząd federalny, w tym kanclerz (Angela Merkel), nie widzi powodu, by angażować się w tego rodzaju rozważania" - powiedział w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

To odpowiedź strony niemieckiej na opublikowany w poniedziałek w gazecie "Bild" wywiad z szefem MSZ Ukrainy. Klimkin powiedział w nim, że w obliczu napięć między Zachodem a Rosją sankcjami należałoby objąć także Schroedera.

"Ważne jest, żeby były sankcje nie tylko wobec członków rosyjskiego rządu i wobec rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, lecz także wobec tych, którzy za granicą forsują projekty (Władimira) Putina" - oświadczył Klimkin. "Gerhard Schroeder jest dla Putina najważniejszym lobbystą na świecie. Dlatego też należałoby zbadać, jak mogłaby tu zadziałać Unia Europejska" - dodał.

Schroeder, który odszedł z urzędu kanclerza Niemiec w 2005 roku, jest mocno zaangażowany w lobbowanie na rzecz projektu Nord Stream 2. We wrześniu ubiegłego roku został wybrany na szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, a równocześnie jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2. (PAP)

mobr/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ajwaj

Pan Klimkin ma niewielkie znaczenie w Europie, a w swiecie chyba zadnego.
"Bild" walczy o przezycie i robi coraz dziwniejsze rzeczy, zeby zaistniec.
Rosnieft (wartosc-kapitalizacja 58 mld $) ma 20 % BPetr. + 20 % Singapur JV,
po xo Klimkinowi tracic okazje do milczenia ? :)

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil