REKLAMA

Niemcy przyjmą jedną czwartą migrantów przybywających do Włoch

2019-09-14 12:10
publikacja
2019-09-14 12:10

Niemiecki rząd jest gotów przyjmować 25 proc. migrantów, którzy docierają do Włoch drogą morską - poinformował w rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung" minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. / fot. Hannibal Hanschke / Reuters

"Rozmowy jeszcze trwają, ale jeśli wszystko zostanie tak, jak dotychczas ustaliliśmy, to możemy przyjąć 25 proc. ludzi uratowanych na morzu u wybrzeży Włoch" - zadeklarował Seehofer. Zdaniem chadeckiego polityka "nie przeciąży to polityki migracyjnej" Niemiec.

Jak ustalił "Sueddeutsche Zeitung" propozycja ma być doprecyzowana 23 września na Malcie podczas spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych RFN, Francji i Włoch a także przedstawicieli fińskiej prezydencji i Komisji Europejskiej. Tymczasowy projekt kwotowego podziału migrantów na państwa biorące udział w inicjatywie ma być przedłożony Radzie Europejskiej w październiku.

"Istnieje oczekiwanie, że przyłączą się kolejne kraje" - oznajmił Seehofer. Jak ustalił dziennik "Bild", również Francja ma przejmować 25 proc. migrantów z Włoch.

Szef niemieckiego MSW uspokaja, że migranci, którzy mają trafić do RFN, zostaną poddani kontroli bezpieczeństwa jeszcze we Włoszech.

Obietnice Seehofera spotkały się z ostrą krytyką przewodniczącego opozycyjnej, liberalnej partii FDP Christiana Lindnera. "Ostrzegam kanclerz Merkel przed akceptowaniem tak wysokich kwot. Przez całe lata to Niemcy ponosiły główny ciężar związany z kryzysem migracyjnym" - powiedział polityk. Opowiedział się w związku z tym za odsyłaniem wszystkich migrantów, którzy próbują dostać się do Niemiec z innego państwa UE. "Tak przewidują reguły dublińskie. Otwartości i tolerancji nie można oddzielać od kontroli. Powinniśmy ułatwić imigrację fachowcom. Jednak migrantów, którzy nie mają prawa do azylu, powinniśmy konsekwentnie deportować. Nie będzie europejskiego rozwiązania tego problemu bez zmiany polityki Niemiec" - zaznaczył.

Zgodnie z rozporządzeniem pod nazwą Dublin III za rozpatrzenie wniosku o ochronę międzynarodową jest odpowiedzialne pierwsze państwo UE, na którego terytorium imigrant postawił stopę. Zgodnie z tą zasadą Niemcy - które nie są państwem granicznym UE - powinny rozpatrywać jedynie wnioski tych, którzy trafiają do nich drogą lotniczą.

Kwestia migrantów wyłowionych na Morzu Śródziemnym od wielu miesięcy była powodem napięć między Rzymem a Berlinem i Paryżem. Były minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini oskarżał niemieckie organizacje humanitarne zajmujące się transportem migrantów z wód u brzegów Afryki ku Europie o przemyt ludzi, działanie w zmowie z bandami przemytników i de facto zachęcanie do migracji. Nie wpuszczał też (głównie) niemieckich statków z migrantami na pokładzie do włoskich portów.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
bt5
Niemcy jak zwykle myślą perspektywicznie. Od 50 lat w Niemczech spada wskaznik urodzeń pazernych na pieniadze i oczekujących karier białych Niemców. A dobrej pracy jest oraz mniej a będzie gorzej. Więc wymienia się społeczeństwo na takie ktorym nie przeszkadza wegetowanie na zasiłku I jeszcze się na tym rozmnażają.Niemcy jak zwykle myślą perspektywicznie. Od 50 lat w Niemczech spada wskaznik urodzeń pazernych na pieniadze i oczekujących karier białych Niemców. A dobrej pracy jest oraz mniej a będzie gorzej. Więc wymienia się społeczeństwo na takie ktorym nie przeszkadza wegetowanie na zasiłku I jeszcze się na tym rozmnażają. A Polska się wyludni bo social w Polsce nie ma startu do niemieckiego.
wnr
Tak się niestety składa, że zawsze jak Niemcy myślą perspektywicznie to potem cała Europa musi za to płacić :/
karbinadel
Wspaniale, przemytnicy ludzi już zacierają ręce, bo to im znowu zwiększy obroty. Będą sobie mogli odbić straty po tym jak Włosi zablokowali przyjmowanie statków z "uratowanymi"
dian.thus
Zaden kalifat nigdy nie utrzyma sie w Europie.
Ani nigdzie na tej szerokosci geograficznej.
Naprawde ktos mysli ze w grudniu 5 razy dziennie ktos bedzie boso kleczal przy -5.
Chyba nie znajda zbyt wielu chetnych.

lightning_network
w czym problem, rodowici Niemcy w imię poprawności politycznej zaprojektują im specjalne podgrzewane maty na każdym rogu ulicy
i będzie git
lightning_network
o Kalifacie Niemieckim co bardziej spostrzegawczy piszą/mówią od kilku, jeśli nie kilkunastu lat...
szlachta-nie-pracuje
aryjska gospodarka rozkwita do fabryk Raus ALES KLAR ???
ajwaj
szlachta herbu
jabol + kaszanka na gazecie
grzegorzkubik
Czyli jest wizja recesji a Niemcy chcą ją w razie czego pogłębić. Co za kraj? Kogo oni wybierają do władzy?
bha
Będą im za pół darmo pracować jak już wielu.....

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki