Niemcy: projekt ustawy o likwidacji różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy mającej zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących identyczną pracę. Obecnie mężczyźni zarabiają o 21 proc. więcej niż kobiety na takich samych stanowiskach.

Niemcy: projekt ustawy o likwidacji różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn
Niemcy: projekt ustawy o likwidacji różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn (YAY Foto)

Po wejściu w życie nowych przepisów pracownicy firm zatrudniających więcej niż 200 osób będą mogli domagać się od pracodawcy wyjaśnień dotyczących zasad i kryteriów systemu wynagrodzenia. Przedsiębiorstwa, w których pracuje ponad 500 osób, będą musiały regularnie informować załogę o równouprawnieniu i postępach w zrównywaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Minister do spraw rodzin i kobiet Manuela Schwesig uznała projekt ustawy za "przełom". Istniejąca obecnie różnica 21 proc. w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest niesprawiedliwa - oświadczyła polityk SPD. "Dlatego ustawa jest potrzebna" - zaznaczyła Schwesig dodając, że nowe prawo "zmieni obyczaje panujące w firmach".

Prawo do informacji o sposobie wynagradzania otrzyma zdaniem ministerstwa 14 milionów pracobiorców. CDU i związki pracodawców obawiają się, że nowe przepisy zwiększą biurokrację.

Od 2016 roku rady nadzorcze firm notowanych na giełdach muszą składać się w co najmniej 30 proc. z kobiet. Wszystkie koncerny, które wybierały rady w zeszłym roku, spełniły ten warunek - pisze "Spiegel online". Wśród 1588 członków rad nadzorczych jest 437 kobiet.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Konstancja

To nie kobiety są "za słabe", aby dostać się do zarządu czy innych kierowniczych stanowisk, to mężczyźni blokują im ten dostęp #szklanysufit, to oni kierując awansami lekceważą, nie doceniają i umniejszają kompetencjom kobiet i/lub szukają (quasi) argumentów, które miałyby potwierdzać, że dana kobieta się nie nadaje, a te to wiadomo: dzieci, macierzyńskie, okres, histeria...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Echhhh

Zrównać płace Paniom Sekretarkom z Panami Górnikami.

! Odpowiedz
3 1 ~Wodnik

Mężczyźni zawsze będą zarabiać więcej. Po prostu są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Tak nas ukształtowała ewolucja. Kobiety wolą ambitnych facetów, a nie ostatnie łajzy...

! Odpowiedz
2 1 ~endi

Kalifat niemiecki w przyszłości to anuluje

! Odpowiedz
2 1 ~Observer

Efekt ekonomiczny socjalizmu w Niemczech będzie widoczny pod koniec obecnej dekady o ile nie otrząsną się wcześniej. Taka już historia Niemiec i kto wie czy w tym procederze palców nie maczają Rosjanie tak jak przed II Wojną Światową.

! Odpowiedz
1 6 ~dw

A kiedy zrównanie wieku emerytalnego w PL. Dlaczego kobiety mają pracować krócej a dostają taką samą emeryturę? Rozumiem, że rodza dzieci, OK ale te które nie urodziły dziecka albo oddały do Domu Dziecka to dlaczego miałyby mieć lżej? Przecież i tak dłużej żyja a mniejsze składki płacą bo mniej zarabiają. Wybierają jakieś dzikie zawody, pedagogika, socjologia, polonistyka... buuu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~StanRS

Bo kobiety w Polsce są oprymowane przez "męskie szowinistyczne ś....nie", to mają przywilej pracować krócej. I jeszcze trzeba zrobić parytety w zarządach firm, tak żeby przynajmniej 70% kluczowych stanowisk kierowniczych stanowiły kobiety, bo są mądrzejsze od mężczyzn i to one stworzyły całą cywilizację białego człowieka.
A ty białasie zamilcz, bo przez ciebie to jest tylko całe zło na tym świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Antyall

Czekamy na zrównanie płac grubych i chudych, brunetów i rudzielców i tak dalej i tak dalej

! Odpowiedz
2 16 ~Fred

To juz kobietom tylko wacka brakuje do pełnego równouprawnienia.

! Odpowiedz
1 18 ~zeb2669

............... i po co było walczyć z bolszewią w 1920 roku ? , trzeba było ich wpuścić do zachodniej Europy - mieliby dzisiaj nie tylko równe płace ale i takie same mundurki - patrz Korea Północna i inne kraje szczęśliwości komunistycznej. Zachód jest niestety zarobaczony ideą komunistyczną - do szpiku.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl