REKLAMA

Niemcy: projekt ustawy o likwidacji różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn

2017-01-11 11:27
publikacja
2017-01-11 11:27

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy mającej zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących identyczną pracę. Obecnie mężczyźni zarabiają o 21 proc. więcej niż kobiety na takich samych stanowiskach.

fot. / / YAY Foto

Po wejściu w życie nowych przepisów pracownicy firm zatrudniających więcej niż 200 osób będą mogli domagać się od pracodawcy wyjaśnień dotyczących zasad i kryteriów systemu wynagrodzenia. Przedsiębiorstwa, w których pracuje ponad 500 osób, będą musiały regularnie informować załogę o równouprawnieniu i postępach w zrównywaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Minister do spraw rodzin i kobiet Manuela Schwesig uznała projekt ustawy za "przełom". Istniejąca obecnie różnica 21 proc. w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest niesprawiedliwa - oświadczyła polityk SPD. "Dlatego ustawa jest potrzebna" - zaznaczyła Schwesig dodając, że nowe prawo "zmieni obyczaje panujące w firmach".

Prawo do informacji o sposobie wynagradzania otrzyma zdaniem ministerstwa 14 milionów pracobiorców. CDU i związki pracodawców obawiają się, że nowe przepisy zwiększą biurokrację.

Od 2016 roku rady nadzorcze firm notowanych na giełdach muszą składać się w co najmniej 30 proc. z kobiet. Wszystkie koncerny, które wybierały rady w zeszłym roku, spełniły ten warunek - pisze "Spiegel online". Wśród 1588 członków rad nadzorczych jest 437 kobiet.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~Konstancja
To nie kobiety są "za słabe", aby dostać się do zarządu czy innych kierowniczych stanowisk, to mężczyźni blokują im ten dostęp #szklanysufit, to oni kierując awansami lekceważą, nie doceniają i umniejszają kompetencjom kobiet i/lub szukają (quasi) argumentów, które miałyby potwierdzać, że dana kobieta To nie kobiety są "za słabe", aby dostać się do zarządu czy innych kierowniczych stanowisk, to mężczyźni blokują im ten dostęp #szklanysufit, to oni kierując awansami lekceważą, nie doceniają i umniejszają kompetencjom kobiet i/lub szukają (quasi) argumentów, które miałyby potwierdzać, że dana kobieta się nie nadaje, a te to wiadomo: dzieci, macierzyńskie, okres, histeria...
~Echhhh
Zrównać płace Paniom Sekretarkom z Panami Górnikami.
~Wodnik
Mężczyźni zawsze będą zarabiać więcej. Po prostu są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Tak nas ukształtowała ewolucja. Kobiety wolą ambitnych facetów, a nie ostatnie łajzy...
~endi
Kalifat niemiecki w przyszłości to anuluje
~Observer
Efekt ekonomiczny socjalizmu w Niemczech będzie widoczny pod koniec obecnej dekady o ile nie otrząsną się wcześniej. Taka już historia Niemiec i kto wie czy w tym procederze palców nie maczają Rosjanie tak jak przed II Wojną Światową.
~dw
A kiedy zrównanie wieku emerytalnego w PL. Dlaczego kobiety mają pracować krócej a dostają taką samą emeryturę? Rozumiem, że rodza dzieci, OK ale te które nie urodziły dziecka albo oddały do Domu Dziecka to dlaczego miałyby mieć lżej? Przecież i tak dłużej żyja a mniejsze składki płacą bo mniej zarabiają. Wybierają A kiedy zrównanie wieku emerytalnego w PL. Dlaczego kobiety mają pracować krócej a dostają taką samą emeryturę? Rozumiem, że rodza dzieci, OK ale te które nie urodziły dziecka albo oddały do Domu Dziecka to dlaczego miałyby mieć lżej? Przecież i tak dłużej żyja a mniejsze składki płacą bo mniej zarabiają. Wybierają jakieś dzikie zawody, pedagogika, socjologia, polonistyka... buuu
~StanRS
Bo kobiety w Polsce są oprymowane przez "męskie szowinistyczne ś....nie", to mają przywilej pracować krócej. I jeszcze trzeba zrobić parytety w zarządach firm, tak żeby przynajmniej 70% kluczowych stanowisk kierowniczych stanowiły kobiety, bo są mądrzejsze od mężczyzn i to one stworzyły całą cywilizację Bo kobiety w Polsce są oprymowane przez "męskie szowinistyczne ś....nie", to mają przywilej pracować krócej. I jeszcze trzeba zrobić parytety w zarządach firm, tak żeby przynajmniej 70% kluczowych stanowisk kierowniczych stanowiły kobiety, bo są mądrzejsze od mężczyzn i to one stworzyły całą cywilizację białego człowieka.
A ty białasie zamilcz, bo przez ciebie to jest tylko całe zło na tym świecie.
~Antyall
Czekamy na zrównanie płac grubych i chudych, brunetów i rudzielców i tak dalej i tak dalej
~Fred
To juz kobietom tylko wacka brakuje do pełnego równouprawnienia.
~zeb2669
............... i po co było walczyć z bolszewią w 1920 roku ? , trzeba było ich wpuścić do zachodniej Europy - mieliby dzisiaj nie tylko równe płace ale i takie same mundurki - patrz Korea Północna i inne kraje szczęśliwości komunistycznej. Zachód jest niestety zarobaczony ideą komunistyczną - do szpiku.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki