Niemcy oficjalnie uznają trzecią płeć

Szefowa niemieckiego urzędu antydyskryminacyjnego Christine Lueders określiła w środę mianem historycznej decyzję Trybunału Konstytucyjnego o konieczności wprowadzenia do rejestru urodzin oprócz męskiej i żeńskiej możliwości trzeciej płci.

(YAY Foto)

Wyrok TK jest wyrazem uznania dla osób transseksualnych, które od dziesięcioleci walczyły o prawo do samostanowienia - powiedziała Lueders. Szefowa rządowej placówki antydyskryminacyjnej wezwała władze do kompleksowej reformy przepisów i uchwalenia nowoczesnej ustawy o tożsamości płciowej.

Trybunał orzekł, że urzędy stanu cywilnego muszą zapewnić obywatelom możliwość zadeklarowania trzeciej, oprócz męskiej i żeńskiej, płci. Alternatywną opcją byłaby całkowita rezygnacja w rejestrze urodzin z danych dotyczących płci.

Sędziowie dali władzom czas do końca 2018 roku na wprowadzenie zmian w prawie.

Prawa podstawowe osób, których płci nie da się trwale zakwalifikować jako męskiej lub żeńskiej, są naruszane, jeżeli obowiązujące przepisy zmuszają je do podania płci bez umożliwienia im wskazania innej możliwości niż tylko dwie - uzasadnił swoją decyzję Trybunał.

Trybunał uznał tym samym skargę Vanji (27 lat), osoby transseksualnej mającej - jak pisze agencja dpa - nietypowy zestaw chromosomów. Składająca zażalenie domagała się wpisania do rejestru urodzin jako "inny/różny", zamiast o płci męskiej lub żeńskiej. Sądy niższej instancji odrzucały jej wnioski.

Rzecznik MSW Johannes Dimroth powiedział, że rząd zastosuje się do wyroku. Zastrzegł, że jego resort nie dysponuje jeszcze konkretnymi planami realizacji orzeczenia.

Przedstawiciele niemieckich partii SPD, FDP i Zielonych przyjęli z zadowoleniem orzeczenie. "Wyrok jest wielkim krokiem w kierunku wolności" - powiedział szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Jego zdaniem Trybunał udowodnił, że jest postępowy i nowoczesny.

Liczba osób transseksualnych w Niemczech szacowana jest na 80 tys. Od 2013 roku istnieje prawna możliwość niewypełniania odpowiedniej rubryki w akcie urodzenia, jeżeli istnieją wątpliwości co do płci noworodka.

W Berlinie powstały w tym roku pierwsze publiczne toalety dla osób, które nie czują się ani mężczyznami, ani kobietami.

Z Berlina Jacek Lepiarz

lep/ az/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 39 wizytator

To już wolę uznać życie w kosmosie i UFO.

! Odpowiedz
13 5 plutarch

droga wolna

! Odpowiedz
7 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 46 mnm1

A jak ktoś będzie się czuł orangutanem.... Tak po prostu orangutanem. (A tcoooo...) I zdoła do tego przekonać niemiecki sąd - to też mu wpiszą w papiery?

! Odpowiedz
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 7 kryptochrom

Kim że jesteście co poniektórzy tutaj ażeby szydzić z nieszczęscia i tragedii innych nieczego wam winnych ludzi i ich rodzin? Nie macie najwyraźniej
pojęcia o neurobiologii mózgu i nie powinniście się tak płytko wypowiadać. Czasem ktoś ma mózg jednoczesnie męski i żeński i w obu płciach dobrze się odnajduję .To nazywa się androgynią .Tożsamość płciowa to coś innego niż orientacja seksualna i romantyczna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 trollmaster

Abberacja medyczna ma mieć odzwierciedlenie w prawie?

To tylko pierwszy krok do patologii, jaka jest na zachodzie, wystarczy wejść choćby na stronę BBC, a tam wielki artykuł o kolosalnym sukcesie: pierwsza brytyjska para wychowuje dziecko neutralnie płciowo: gender fluid! A na zdjęciu 2 spaślaki, nastrzyknięte hormonami w celu przerobienia z pana na panią i vice versa, mają prawo wychowywać dzieci.

Albo na YT dokument ze Szwecji: para transów ma 2 dzieci, dwóch chłopców. I tu 4-letni dzieciak, chłopiec, wygląda jak dziewczynka, maluje sobie paznokcie, i mówi coś w rodzaju: zależnie od humoru, dziś mogę być dziewczynką a jutro chłopcem. Nie dlatego że ma problem z tożsamością płciową, bo trudno o tym mówić w przypadku małych dzieci, ale dlatego, bo tak jest wychowywany. Nawet nie używają pojęć jak mama i papa, używają tworu mapa, czyli troche tego, troche tamtego.
Jak widzę, w stronę jakiej patologii zmierza zachód, wolę pozostać w polskim zaścianku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 innowierca

nazywasz transseksualistow nieszczesliwymi ???

Alez oni tak nie uwazaja o sobie.

! Odpowiedz
3 9 innowierca

Dziecko adoptowane I wychowywane przez dwoch homoseksualistow bedacych w zwiazku malzenskim, tez bedzie homoseksualistom.

5-7-10- latek wchodzac rano do pokoju, zobaczy dwoch tatusiow objetych w lozku, I przyjmie to za naturalna kolej rzeczy.
Stanie sie homoseksualistom, nie majac nawet do tego predyspozycji.

Dobrze to czy zle ??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil