REKLAMA

Niemcy nie chcą wracać do biur. Co piąta osoba zwolni się, jeśli będzie nakaz powrotu

2021-09-14 16:30
publikacja
2021-09-14 16:30
Niemcy nie chcą wracać do biur. Co piąta osoba zwolni się, jeśli będzie nakaz powrotu
Niemcy nie chcą wracać do biur. Co piąta osoba zwolni się, jeśli będzie nakaz powrotu
fot. Burin P / / Shutterstock

Ponad jedna trzecia pracowników w Niemczech chciałaby kontynuować pracę w domu nawet po zakończeniu pandemii. To duży wzrost w stosunku do badania z początku kwarantanny – informuje portal RND. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań YouGov, co piąty pracownik (20 proc.) byłby w stanie zrezygnować z pracy, gdyby musiał wrócić na stałe do biura.

Ponad dwie trzecie pracowników w Niemczech, którzy pracowali w domowym biurze podczas pandemii koronawirusa, nadal chce to kontynuować. "Popularność pracy we własnych czterech ścianach wzrosła w wyniku pandemii” – skomentowała firma energetyczna E.ON, która zleciła to badanie.

71 proc. ankietowanych stwierdziło, że chciałoby także w przyszłości móc pracować z domu (na początku pandemii, w maju 2020 r., uważało tak tylko 58 proc.). Z tego grona 26 proc. ankietowanych chciałaby cały czas pracować w domu, a 45 proc. chciałoby pracować częściowo z domu, a częściowo z biura.

Głównym powodem rosnącej popularności home office jest oszczędność czasu, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu konieczności dojazdów do pracy - ten powód podaje 70 proc. ankietowanych. Inne powody to bardziej elastyczne godziny pracy (57 proc.), zmniejszenie kosztów dojazdów (52 proc.) oraz ekologia i „odciążenie środowiska” (43 proc.).

Jak wynika z sondażu, co piąty pracownik (20 proc.) byłby nawet w stanie zrezygnować z pracy, gdyby musiał wrócić na stałe do biura po wygaśnięciu pandemicznych środków bezpieczeństwa. 14 proc. ankietowanych byłaby skłonna do obniżenia swojego wynagrodzenia o 1-5 proc., gdyby dostali możliwość elastycznego sposobu pracy (część w domu, część w biurze). 7 proc. ankietowanych zaakceptowałoby nawet większą obniżkę płacy o 6-10 proc.

Jednak dla zdecydowanej większości ankietowanych (69 proc.) rezygnacja z pełnego wynagrodzenia jest nie do pomyślenia. Dodatkowo blisko połowa badanych (46 proc.) oczekuje stosownych regulacji prawnych, gwarantujących możliwość korzystania z home office przynajmniej w częściowym zakresie – przy uwzględnieniu, że wykonują pracę biurową.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jasiek2017
Już lecą do kadr i się zwalniają hahhahaha
bzdety nierobów zawsze są takie buńczuczne a później głowa w piasek i udają, że im wszystko pasuje

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki