"Niemcy muszą uratować strefę euro"

Niech Niemcy wyjdą z euro, albo zredukują innym długi, apeluje George Soros. W przekonaniu znanego w świecie finansisty i filantropa, jeśli tak się nie stanie, kraje Unii będą się postępująco, katastrofalnie zadłużać. Nie będą miały innego wyjścia.To doprowadzi do upadku Wspólnoty.

Niemcy muszą uratować strefę euro
Źródło:iStockphoto/Thinkstock

George Soros wziął udział w zorganizowanym w Warszawie spotkaniu zatytułowanym "Jak wyjść z tego chaosu". Jego recepta to powrót Niemiec do marki. Soros bowiem nie wierzy, by Niemcy zrozumiały, że dalsze zaciskanie pasa niszczy PKB dłużników i trzeba im dług częściowo darować.

Dlatego Niemcy powinny odejść od euro. Jeśli to zrobią, euroland rozkwitnie - mówił. Wartość euro spadnie, ale dług, który jest denominowany w tej walucie, też będzie mniejszy. Automatycznie poprawi się konkurencyjność, tłumaczył przyznając, że ludzie w to na razie nie wierzą. Zapewnił, że natychmiast będą mogli zaobserwować, jak rynek niemiecki zostanie zalany importem z Włoch i Hiszpanii, bo ich produkty będą tańsze. Wtedy to Niemcy będą miały problem, ale strefa euro już nie, prorokuje finansista i milioner.

Niemiecka gospodarka wpadła w poślizg»Niemiecka gospodarka wpadła w poślizg
George Soros radzi Polsce bacznie obserwować wydarzenia i poczekać z przyjęciem wspólnej europejskiej waluty. Jest przekonany, że kryzys strefy euro jest "na dobrej drodze" do zniszczenia Unii Europejskiej. W swym wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim zauważył, że Polska jest "szczęśliwie" poza strefą i dzięki temu pozostaje w "stosunkowo" dobrej kondycji. Ale kryzys polityczny w Unii, wiążący się z kryzysem wspólnej waluty - jego zdaniem - powinien być w Polsce szczególnie wnikliwie analizowany.

George Soros uważa, że w obecnej sytuacji kraje zadłużone - praktycznie w Niemczech, bo to one są największym wierzycielem i dyktują warunki spłaty - zostały zepchnięte do roli państw trzeciego świata. Mają narastający dług w walucie, której nie mogą dodrukować. Ich PKB jest stale obniżany przez narzucane restrykcje. "Jestem pełen podziwu dla siły kanclerz Angeli Merkel, ale jest ona w błędzie", powiedział finansista. To prowadzi do tragedii Unii Europejskiej, stwierdził.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)A.Kołodziejska/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lw

Kto wymyślił wspólną walutę.To był błąd.

! Odpowiedz
0 0 ~tpaine

"Filantrop" hehehe... Jest chyba jasne dla każdego średnio zorientowanego na czym ta filantropia fundacji finansowanych przez tego starego cwaniaka i kumpla banksterów polega.

! Odpowiedz
0 0 ~Obserwator

Przecież ten Soros to jest Grek. Szkoda że nie był taki mądry jak widział że jego rodacy zadłużają się ponad miarę. Pewnie był ślepy, bo sam na tym zadłużaniu swoich rodaków krocie zarobił. Przez takich chciwców jak Soros mamy kryzys. A że jest filantropem, to słyszałem że kartele narkotykowe też fundują budowanie klinik odwykowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mariola

György Schwartz to węgierski żyd międzynarodowy aferzysta, hochsztapler.

! Odpowiedz
0 0 ~Baca

Majowie im dali czas do grudnia, tysiące lat Europejczycy bili pianę, teraz trzeba się będzie rozliczyć.

! Odpowiedz
0 0 ~Dim

Oczywiście Sorosz to nałogowy "drukarz" a tacy właśnie niszczą strefę euro i ostatecznie strefa padnie gdyż nie wygra stronnictwo ludzi rozumnych i powściągliwych takich jak Merkel lecz wygrają cynicy i drukarze tacy jak Sorosz.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil