REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niemcy mają ponad pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii. "Berlin mekką oszustów"

2023-03-26 10:00
publikacja
2023-03-26 10:00

Za pomocą fałszywych rachunków dotyczących testów na koronawirusa i pomocy finansowej w okresie pandemii oszuści otrzymali nielegalnie wsparcie, którego suma przekracza pół miliarda euro - pisze portal niemieckiego dziennika "Die Welt".

Niemcy mają ponad pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii. "Berlin mekką oszustów"
Niemcy mają ponad pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii. "Berlin mekką oszustów"
fot. Thorsten Frisch / / Shutterstock

W międzyczasie wszczęto tysiące postępowań, przy czym głównym punktem zapalnym jest Berlin, gdzie szczodrą ręką udzielano pomocy i oszuści otrzymali tam prawie ćwierć miliarda euro.

Od marca 2020 roku organy śledcze wszczęły w związku z tym procederem ponad 30 tys. postępowań w całym kraju - podał państwowy nadawca Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB).

Według raportu najwięcej postępowań wstępnych wszczęto w Berlinie. Według tamtejszej Krajowej Policji Śledczej (LKA) rozpoczęto ponad 13 tys. postępowań w stolicy w sprawie oszustw związanych z pomocą w czasie pandemii. Wyrządzone szkody szacowane są tam na co najmniej 243 mln euro.

"Die Welt" zaznacza, że w Berlinie przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione mogły w nieskomplikowany sposób ubiegać się o pieniądze. Według raportu Investitionsbank, na który powołuje się niemiecki portal, stolica Niemiec wypłaciła łącznie ponad siedem miliardów euro w ramach 36 różnych programów pomocowych dla 430 tys. wnioskodawców. Berlin stał się w ten sposób "Mekką dla oszustów" - pisze RBB.

Na drugim miejscu jest Nadrenia Północna-Westfalia. Tutaj wszczęto prawie 5400 postępowań w sprawie oszustw o wartości szkód ponad 79 mln. euro.

Według RBB nie udało się jednak jeszcze statystycznie określić wysokości rzeczywistych szkód spowodowanych przez oszustwa związane z pomocą w czasie pandemii. Nie są bowiem dostępne dane ze wszystkich krajów związkowych, a sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma ogólnokrajowego rejestru, który informowałby o skali zjawiska.

Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki rząd federalny i kraje związkowe wsparły zagrożone przedsiębiorstwa kwotą ponad 76 mld. euro.

mma/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsza
Nie napiszą wprost, czy to robota rządu federalnego, landu czy miasta.

Radio Erewań: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko dotacje, nie na Placu Czerwonym, tylko w Berlinie i nie rozdają, tylko kradną.
zoomek
Przede wszystkim Pfizer Moderna i reszta org przestępczych dla niepoznaki zwanych farmaceutycznymi.
https://www.youtube.com/watch?v=L4hzBHCYFhY&t=62s
2 minuty
https://www.youtube.com/watch?v=sSxc1X9XYdQ
1 minuta
endes
Strat czyich!!!??… chyba obywateli!!!
polonu
to fakt tych strat to raczej nie sposób policzyć , bo to są utracone rynki zbytu , to jest szeroki wachlarz tego wszystkiego , te straty są na każdej płaszczyźnie niewyobrażalne , w 2 lata kraj znokautowany .
jpelerj
To i tak nic w porównaniu z tym, co straciła PL (a zyskali akolici PIS wszelkiej maści). Tyle, że PL nie liczy strat i nie chce tego robić.
polonu
ha ha ha , ta pomoc finansowa dla przedsiębiorstw , wzbudzić strach , zagrożenie wirusem , aby szczepionki szły sprzedaż , to nie wypaliło do końca , kasa poszła i znikła , nie wiadomo gdzie wiele firm pomimo tych restrykcji normalnie zatrudniało pracowników , a pieniądze były wypłacone za postojowe , to samo te mniejsze firmy sklepy ha ha ha , ta pomoc finansowa dla przedsiębiorstw , wzbudzić strach , zagrożenie wirusem , aby szczepionki szły sprzedaż , to nie wypaliło do końca , kasa poszła i znikła , nie wiadomo gdzie wiele firm pomimo tych restrykcji normalnie zatrudniało pracowników , a pieniądze były wypłacone za postojowe , to samo te mniejsze firmy sklepy , nawet wzrosła sprzedaż aut firmowych , kasa została zmarnotrawiona to miało wywołać popłoch ,strach i nagminne szczepienie nawet małych dzieci i to w skali całego świata nie tylko w Europie , wyszło inaczej więc wojna . nie poszło tak to macie tak i to się skumulowało część szczepionkowa połączyła się z częścią wojenną .

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki