REKLAMA

Niemcy mają ambitne plany uniezależnienia się od surowców z Rosji

2022-07-13 11:01
publikacja
2022-07-13 11:01
Niemcy mają ambitne plany uniezależnienia się od surowców z Rosji
Niemcy mają ambitne plany uniezależnienia się od surowców z Rosji
fot. Evgeniy Isaychev / / Shutterstock

Rząd Niemiec chce, by kraj od 1 sierpnia uniezależnił się od rosyjskiego węgla, a od 31 grudnia także od rosyjskiej ropy naftowej. "Za kilka tygodni nie będziemy już potrzebować rosyjskiego węgla" - powiedział sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Joerg Kukies.

Rosja zaspokajała po 40 proc. zapotrzebowania na węgiel i ropę w Niemczech - podkreślił Kukies na Forum Energetycznym Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) i australijskiego rządu w Sydney, cytowany przez portal tygodnika "Zeit".

"Każdy, kto zna historię rurociągu +Przyjaźń+, który był już instrumentem byłego Związku Radzieckiego w Europie Wschodniej, wie, że uwolnienie się od tej zależności nie jest łatwe, ale w ciągu kilku miesięcy nam się to uda" - powiedział Kukies. Rurociąg "Przyjaźń", biegnący z Rosji przez Białoruś i Polskę, łączy rosyjskie pola naftowe z rafineriami w Europie Wschodniej i Środkowej.

Zdaniem przedstawiciela Urzędu Kanclerskiego większym wyzwaniem dla uniezależnienia się od Rosji jest gaz. UE otrzymuje rocznie około 158 mld m sześc. gazu z Rosji - powiedział. Stany Zjednoczone i Katar mogą dostarczyć do Europy łącznie około 30 mld m sześc. gazu w postaci skroplonej (LNG), ale nadal pozostaje poważna luka w dostawach.

Niemcy rozwijają obecnie terminale do importu LNG w celu wypełnienia tej luki. Rząd liczy na to, że uda mu się uruchomić dwa z czterech planowanych pływających terminali LNG na wybrzeżu Morza Północnego już podczas najbliższej zimy.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
grucha_123
Niemcy maja plany, i pewnie je zrealizuja.
Jajoslaw dal talon na wegiel powyzej tysiaka i pozwolenie na palenie kaloszami w domowym piecyku.
A w komentarzach jak zawsze, ze patriotyzm przede wszystkim a niemiec to zly i glupi i napewno cos kreci.
niederfurzdorf
Panie grucha! Może to zbyt skomplikowane ale to właśnie Niemcy doprowadzili swoją mądrością do obecnej sytuacji . Teraz tworzą genialne programy jak poradzić sobie z nową sytuacją . Czyli jak mówił Ś.p. Kisiel: socjalizm to najlepszy system do rozwiązywania problemów…….KTÓRE SAM WYWOŁAŁ !!!
kimdzonk odpowiada niederfurzdorf
nic nie jest skomplikowane, problem "pana gruchy: jest w tym, że w tefałenie jakoś o tym nie mówili za to mówili o kaczyńskim ...
msp
Trzecia Rzesza zwana jeszcze UE zaraz uzna węgiel za Eko cud !

Narazie tylko mają problem z mądrzejszymi niż nasi rolnikami co to wykryli, ze UE chce zniszczyć rolnictwo .
Taka Rzesza będzie importować wszytko z Brazylii i decydować za ile i komu. Z gazem już nas załatwili ! Tylko Żydzi umieją walczyć o swoje. My potulne
Trzecia Rzesza zwana jeszcze UE zaraz uzna węgiel za Eko cud !

Narazie tylko mają problem z mądrzejszymi niż nasi rolnikami co to wykryli, ze UE chce zniszczyć rolnictwo .
Taka Rzesza będzie importować wszytko z Brazylii i decydować za ile i komu. Z gazem już nas załatwili ! Tylko Żydzi umieją walczyć o swoje. My potulne barany czekamy na wysuszy socjal dla śniadych przybyszów i multi culti tutti frutti
darius19
widze "polonu","endes","moshe" czyli "kwiat" trolli Putlera. Chlebodawca za m.in. Niemieckia kase prowadzi najazd zbrodnicza wojne na UA. Wiec OZE to grube niebezpieczenstwo dla Putina. Trolle biara kase za osmieszanie, umniejszanie itd... Zaden nie napisze ze to Putin to im/nam zgotowal. Rosja widze "polonu","endes","moshe" czyli "kwiat" trolli Putlera. Chlebodawca za m.in. Niemieckia kase prowadzi najazd zbrodnicza wojne na UA. Wiec OZE to grube niebezpieczenstwo dla Putina. Trolle biara kase za osmieszanie, umniejszanie itd... Zaden nie napisze ze to Putin to im/nam zgotowal. Rosja to kraj bandycki
polonu
ale co to ma do rzeczy jak Rosjanie i tak nie będą sprzedawać nic na rynek Europy co ich ceny obchodzą wtedy .Następnym krokiem musi być embargo na Chińskie towary , bo oni wtedy będą mieć towary praktycznie za darmo musisz to wtedy zablokować czyli całość towarów z Chin musi być przekierowana na Rosję więcej tych państw wejdzie ale co to ma do rzeczy jak Rosjanie i tak nie będą sprzedawać nic na rynek Europy co ich ceny obchodzą wtedy .Następnym krokiem musi być embargo na Chińskie towary , bo oni wtedy będą mieć towary praktycznie za darmo musisz to wtedy zablokować czyli całość towarów z Chin musi być przekierowana na Rosję więcej tych państw wejdzie w ten układ .w Europie towary będą kosztować krocie , Anglia się odłączyła od Europy premier wyleciał ciekawe co oni zrobią , czyli to wszystko musiało być wcześniej zaplanowane i Angole wiedzieli co się będzie działo ,dlatego uciekli z UE . jakie ich stanowisko będzie czy wejdą w ten układ Amerykański . to jest ten plan Amerykański wywołać wojne wciągnąć w to Europe odciąć od tanich rosyjskich surowców taki trik aby zapobiec upadku Ameryki . ten plan jeszcze się nie zrealizował dlatego siedzą cicho teraz i czekają na rozwój wydarzeń co będzie dalej .
endes
I co to da?… kompletnie nic poza wzrostem cen.
Raffmo
Ceny zależą od cen światowych.

Uniezależnienie odetnie bandycką roSSję od części dewiz.
pikawka odpowiada Raffmo
ale przeciez to my odcinamy sie od wiekszosci swiata, a nie odwrotnie wbrew tym medialnym glupotom propagandowym. to my nie mamy surowcow i to my tracimy najbardziej na tej wojnie, a nie jakis Putin czy Bajden.
darius19 odpowiada pikawka
przypomne ze Rosja napadla na UA i morduje i niszczy. A okazalo sie ze takie kraje jak Niemcy uzaleznily sie mocno od Putlera

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki