Niemcy i kraje skandynawskie – tam chcą emigrować Polacy

Wielka Brytania przestała być głównym celem emigracji Polaków, jej miejsce zajęły Niemcy, a tuż za nimi w pierwszej trójce pojawiły się Norwegia i Szwecja. Emigrantów coraz częściej przekonują również lepsze warunki socjalne, stąd prawdopodobnie wybór pada na kraje skandynawskie, wynika z najnowszego raportu Work Service.

(YAY Foto)

Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed brexitem spadła na 5. pozycję naszego zestawienia. Jest to wynik najniższy od 2014 roku – mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes zarządu Work Service SA. – Z kolei Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31% Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii – dodaje Ślęzak.

W ciąg uroku odsetek osób, które planowały wyjazd do Wielkiej Brytanii, spadł o 16 p.p. i obecnie jedynie 3 proc. Polaków rozważa emigrację do Zjednoczonego Królestwa. Pierwszym wyborem zostają Niemcy - decyzję o emigracji do zachodnich sąsiadów podjęło 23,3 proc. respondentów, czyli o 9 p.p. mniej w porównaniu rok do roku, umocniła się za to pozycja Norwegii - deklarację o wyjeździe w te strony podjęło o 4 p.p. więcej niż w roku ubiegłym. Do Szwecji chce wyjechać niecałe 15 proc. zapytanych. 

Na kolejnych kierunkach emigracyjnych pojawiły się: Holandia (8,1 proc., spadek o 1 p.p.), Wielka Brytania i Stany Zjednoczone (po 3 proc.), a następnie Kanada i Hiszpania (po 2,4 proc.). 

Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 superfast_jellyfish

Mieszkam w Norwegii od dwóch lat i nie dziwię się że ludzie wciąż tu przyjeżdżają. Ja zarabiam 16 tys zł jako inżynier, żona 7 tys zł jako opiekunka do dzieci. Wydajemy 5500 zł na mieszkanie, oraz drugie 5500 zł na jedzenie i loty do Polski. Jeśli nie ma dodatkowych wydatków, to oszczędzamy 12 tys zł miesięcznie, 140 tys. rocznie. Żona może zajść w ciążę bo i tak dostaniemy 100% pensji. Jeśli zostanę zwolniony to zasiłek wynosi 2/3 pensji, nawet przez 1.5 roku. Za 2-3 lata będziemy mogli wrócić do Polski i prowadzić spokojne życie, pracując na pół etatu albo po prostu podróżując. Bez kredytu czy innych zmartwień.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 adamgre

Jeśli zarabiasz w przeliczeniu 16k pln w Norwegii jako inżynier to nieźle się człowieku dajesz wykorzystywać. Ja zarabiam podobnie tylko że w Polsce. Moja kobieta (też inżynier w innej dziedzinie) ma 10k pln. Mieszkamy sobie spokojnie (mamy 2 mieszkania, 1 bez kredytu, 2gie w małym, kilka lat zostało do spłacenia). Koszty utrzymania to ok 7k dla nas (2 samochody, podróże, wyjazdy weekendowe, etc). Pewnie i dałoby się za 2k, tylko po co. Rodzina, znajomi niedaleko. Jesteśmy u siebie co jest b. ważne i nie zamieniłbym mieszkania w Polsce na żaden inny kraj. Da się, tylko musi się chcieć i znać swoją wartość na rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 superfast_jellyfish odpowiada adamgre

Tylko że to są kwoty netto a ja nie mam jeszcze 30tki. Trzeba się cieszyć tym co się ma, na razie nie mam większych szans na zmianę stanowiska, ale ciężko na to pracuję. Główną barierą jest język. Jak na Polskę to bardzo dobrze ci się powodzi gdyby wszyscy inżynierowie mogli tyle zarabiać pewnie szybciej byśmy wrócili :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 do_niczego

Wysokie koszty życia w Niemczech,porównajmy na przykładzie płacy minimalnej i litra benzyny w Niemczech i w Polsce.Niemcy płaca minimalna 1,498 EURO litr benzyny 1,50 euro.W Polsce minimalna płaca 2100zł,litr benzyny 5,20zł. Przeliczcie minimalną w PL i cenę benzyny na EURO.Gdzie są wyższe koszty życia? Znajomi mieszkają już w Holandii 14 lat i nie chcą wracać do Polski,przyjeżdżają tylko na święta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 do_niczego

Po nowym roku Ukraińcy też wyjadą z Polski jak powąchają EURO,gdy Niemcy otworzą im rynek pracy. W Polsce nie będzie miał niedługo kto robić,zostaną Politycy,Dyrektorzy,prezesi

! Odpowiedz
4 10 wujeksasza

ci co tam chcą jechać niech uwzględnią w swoich obliczeniach ok 50% podatku oraz wysokie koszty życia. minimum 2-3 krotne niż w kraju. w sumie zysk niewielki a ich status społeczny będzie zbliżony do arabów co niedawno tam się przenieśli

! Odpowiedz
2 18 abcx

"Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych"
Eeee ale w krajach skandynawskich już za moment też już nie będzie tych fajnych zasiłków a do niemiec jeszcze można pojechać pod warunkiem kilku wizyt w solarium i założenia ręcznika na głowę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 8 wektorwg

Odezwał się pierwszy emigrant open_mind wielbiciel prezesa. A ty kiedyvwracasz do dobrej zmiany?

! Odpowiedz
22 34 open_mind

A taki piękny kraj mamy, tylko gospodarzy brak, to jest głupota uwiąd kryminał czy co? Może od razu dołączymy do tej karawany Co wali na USA od południa. Wstyd Polacy Wstyd. Pozwalamy się panoszyć aroganckimi ludziom z cyklu Tusk a sami chodu – na łaskę i niełaskę obcych. Masakra.

! Odpowiedz
6 36 zbyszeknor

Pamiętajcie ,że w Norwegii nie płacisz za wynajem 1000 zł miesięcznie a 5000 zł i nie jest to stolica tylko miasto 15 tyś mieszkańców / wieś. + prąd i inne opłaty. Opieka zdrowotna polega na zbywaniu pacjenta dając mu paracetamol jako lek na wszystko. - Ale Norwegia ma megafundusz z ropy naftowej . Tak ma ale w przyszłym roku weźmie z niego 2,9% aby ratować budżet czyli 231,1 miliardów koron 5 miliardów więcej niż rok wcześniej. Czy tak zachowuje się zdrowa gospodarka w czasie koniunktury światowej ? Co będzie w czasie kryzysu? Istnieje duże podejrzenie ,że w 2 dekady cały fundusz przejedzą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 42 _xyz

Tylko teraz jest w Skandynawii inaczej. Wychodzisz zimą na ulicę, a tam czarno...

! Odpowiedz
12 26 trollmaster

pisanie, że śnieg jest biały jest rasistowskie.
A w anglii (celowo z małej), nie zamawia się czarnej kawy, tylko kawę bez mleka, ciekawe czemu...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
62 61 karbinadel

Według TVPiS w Niemczech czy Szwecji strach wyjść na ulicę, zaś Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej. Wyjechać chcą więc chyba tylko ci, którzy nie dorobili się telewizora.

! Odpowiedz
28 41 trollmaster

to sobie poczytaj jak w szwedzkim kalifacie bezpiecznie.
muslimskie wyrostki spalą ci samochód a policja powie: obywatele powinni lepiej pilnować swojej własności.

! Odpowiedz
31 24 karbinadel odpowiada trollmaster

W przeciwieństwie do większości mądralińskich nie muszę czytać GP czy słychać w Radyju. Regularnie jeżdżę Do Niemiec, Austrii, Holandii czy nawet Szwecji - więc wiem, jak tam jest naprawdę

! Odpowiedz
4 0 (usunięty) odpowiada karbinadel

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 18 wektorwg

Jakoś mnie to nie dziwi..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne