Niemcy: hostel w ambasadzie Korei Północnej musi zostać zamknięty

Hostel położony na terenie ambasady Korei Północnej w Berlinie musi zostać zamknięty, gdyż jego działalność narusza sankcje, które mają powstrzymać dopływ twardej waluty do Pjongjangu - zdecydował we wtorek niemiecki sąd.

(fot. Issei Kato / Reuters)

Ambasada, pozostałość po stosunkach dyplomatycznych, które z Koreą Północną utrzymywała Niemiecka Republika Demokratyczna, nie zaprzestała działalności po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Jeden z budynków położonej w centrum Berlina placówki został zamieniony w niedrogi hostel popularny wśród turystów.

Firma obsługująca hostel dzierżawi budynek od ambasady za 38 tys. euro miesięcznie na podstawie umowy zawartej w 2016 roku. Sąd administracyjny w Berlinie uznał jednak, że jest to naruszenie sankcji nałożonych przez ONZ i dyrektywy Unii Europejskiej. Takiej działalności wyraźnie zakazuje rezolucja numer 2321 przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w listopadzie 2016 roku.

W listopadzie 2018 roku władze Berlina zakazały operatorowi korzystania z budynku, wskazując dyrektywę UE i sankcje ONZ. Firma odwołała się od decyzji, twierdząc, że władze miasta nie mają odpowiednich kompetencji, by nakazać zamknięcie hostelu. Dodała, że przestała płacić czynsz ambasadzie w kwietniu 2017 roku. Sąd przyznał jednak rację władzom miasta. (PAP)

kib/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne