Niemcy forsują w Brukseli swą politykę migracyjną

Drogi niemieckiej polityki migracyjnej powiodą w 2020 roku znów do Brukseli po tym, gdy sprzymierzona z kanclerz Angelą Merkel niemiecka chadek Ursula von der Leyen stanęła na czele Komisji Europejskiej - ocenił w poniedziałek hiszpański dziennik "La Vanguardia".

(fot. Alkis Konstantinidis / FORUM)

Zdaniem tej gazety, KE już w lutym lub marcu podejmie temat reformy europejskiego prawa migracyjnego w duchu propozycji niemieckiego rządu, przedstawionej na początku grudnia przez ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera. Opowiedział się on za zniesieniem dotychczasowej zasady, że wniosek o azyl można składać tylko w tym kraju, w którym zarejestrowano wjazd danej osoby na obszar UE. Niemcy chcą to zastąpić systemem rozdzielania osób ubiegających się o azyl między poszczególne państwa unijne na podstawie klucza, uwzględniającego między innymi ich potencjał gospodarczy oraz liczbę ludności.

Jak zaznaczył Seehofer, na zewnętrznych granicach UE miałaby miejsce tylko wstępna kontrola w celu odsyłania osób pozbawionych jakichkolwiek szans na uzyskanie azylu.

"W drugim półroczu 2020 roku Niemcy będą sprawować rotacyjne przewodnictwo UE, co da im kolejną szansę na przyspieszenie rozstrzygnięcia w sprawie, w której partnerzy wciąż nie mogą się porozumieć" - wskazuje hiszpańska gazeta.

"Obecna niemiecka propozycja wobec Brukseli i unijnych partnerów ma na celu przede wszystkim powstrzymanie wewnątrzunijnego odpływu osób ubiegających się o azyl do preferowanych przez nie krajów UE" - komentuje "La Vanguardia".

Przypomina jednocześnie, że według danych Eurostatu Niemcy były w 2018 roku najpopularniejszym krajem osiedlenia dla przybywających do UE migrantów, przyjmując 27,9 proc. łącznej ich liczby. Za nimi ulokowały się kolejno Francja, Hiszpania, Grecja i Włochy.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ dmi/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil