Niemcy chcą zerwać z zależnością od USA

Po raz pierwszy minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oficjalnie przyznał, że nie chce dalszego uzależnienia niemieckiej polityki od Waszyngtonu.

(fot. Axel Schmidt / FORUM)

Jego zdaniem USA pod przywództwem Donalda Trumpa przestały być światowym gwarantem zachowania zachodniego ładu międzynarodowego. "W transatlantyckich stosunkach z USA musimy teraz dbać o własne interesy" - powiedział Gabriel podczas dzisiejszej konferencji w fundacji Koerbera. Konferencja dotyczyła spraw międzynarodowych.

"Aby przetrwać w dzisiejszym globalnym świecie Europa i Niemcy muszą inaczej zdefiniować własne interesy" - powiedział Sigmar Gabriel i dodał, że Stany Zjednoczone pod rządami prezydenta Donalda Trumpa nie odzyskały swojej dawnej zdolności kształtowania polityki na świecie. Jego zdaniem USA coraz częściej na arenie międzynarodowej występują przeciwko interesom Niemiec.

W tym kontekście Gabriel skrytykował fakt samodzielnego nałożenia przez USA sankcji na Iran oraz na Rosję, a te ostatnie dotyczą także niemieckich instalacji gazowych. "Te sankcje szkodzą niemieckim interesom" - stwierdził Gabriel. Jego zdaniem Niemcy muszą więcej niż dotychczas zainwestować we własne możliwości, w jedność i siłę Unii Europejskiej. "W razie konieczności musimy wyjaśnić naszym sojusznikom, gdzie leżą granice naszej solidarności" - powiedział Gabriel.

Sigmar Gabriel jest w niemieckich mediach coraz częściej krytykowany za zbyt bliskie stosunki z Rosją i prezydentem Władimirem Putinem. Kilka dni temu Gabriel, będąc w Sankt Petersburgu, skrytykował proponowane przez Unię Europejską zmiany w unijnych przepisach, które mogą utrudnić realizację Nord Stream 2.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/kj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 14 ajwaj

Czyli PISiom zostala Litwa (ca 2 mln) :)
Dla UE to kon trojanski Neoconu, dla BRICKSa licza sie we wsch.Europie Czechy, Wegrzy i Kroacja
A Neocon McCain & co. opowiedzial sie juz za Trumpem w przelomowej ustawie podatkowej.
Choc i na Litwie ryzykownie polegac :)

! Odpowiedz
8 21 talmud

fantastyczna sytuacja zeby dostac odszkodowania wojenne od niemiec !!

! Odpowiedz
39 13 pomorzaninm

tak ale odliczą sobie odszkodowania za ziemie zachodnie i pomorze...
czemu sobie odliczą bo sa silniejsi !!! a nie z tego powodu ze maja racje...
Nikt sie racją historyczną nie kieruje w stosunkach miedzy panstwami.
Wy zakuci w stal rycerze ....zapamietajcie to sobie

! Odpowiedz
2 8 zielonyfraktal

35letni politycy? Chyba zwariowałeś, tacy ludzie są zbyt agresywni i zbyt przekupni (bo, w przeciwnienstwie do starych, mają jeszcze czas aby pożyć i poszastac zdobyta kasą).

Do do wypowiadania posłuszeństwa - zwracam uwagę ze amerykańskie oddziały w Żaganiu są nie tylko poza zasięgiem Iskanderów z Kaliningradu, ale również blisko Berlina i Drezna :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 64 kapitaneo

Póki co to Niemcy są pod okupacją Amerykanów.
Interes Niemiec to sojusz z Rosją i stworzenie euroazjatyckiego mocarstwa. To jest sprzeczne z interesami zarówno USA jak i Chin. Dlatego Niemcy i Rosja są skazani na klęskę.
Zaporą przed powstaniem sojuszu Niemiec i Rosji jest Trójmorze. Co może wydawać się wewnętrznie sprzeczne ale Trójmorze jest zarówno na rękę USA jak i Chin. Oba te kraje powstrzymają w Europie powstanie dla nic konkurencji a walkę o dominację rozegrają między sobą w strefie Pacyfiku.
Powyższe oznacza dla Polski bardzo dobrą i bogatą przyszłość. Oznacza uniezależnienie się od UE. UE będzie pomału upadać pod naporem konfliktów z mniejszościami muzułmanów, starzeniem się społeczeństwa i utratą konkurencyjności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 28 fakty

Mówisz o Trójmorzu, gdzie Putin buduje Wegrom elektrownie atomową i będzie budował gazociąg, a prezydent Czech otwarcie nalega na zniesienie sankcji na Rosję ? Hahahahah, gratuluję dobrego samopoczucia.

! Odpowiedz
25 12 pomorzaninm

po takiej jawnej deklaracji to jawne wypowiedzenie Amerykanom posluszenstwa ..cos jak Ukraina wypowiedziala Rosji ... bedzie ciekawie ... my na tym zyskujemy wieksza wage ...
ale trzeba to umiec rozegrac ...a nasze "elyty" to nie ta liga by to dobrze rozegrac... nie wierze w nich.
Tu trzeba 35-45 letnich politykow a nie siwe glowy ktore nie mogą sie pozbyc zaleznosci od zakonnika pewnego radia ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 23 zielonyfraktal odpowiada fakty

@fakty

I co z tego że budują, Putin jest też pewnie akcjonariuszem Apple i Googla. Węgry dostają dostęp do techniki jądrowej, Orban postępuje zgodnie z interesem Węgier. W polityce nie ma przyjaciół, również między Polską a Węgrami.

! Odpowiedz
11 9 fakty odpowiada zielonyfraktal

Mnie to mówisz ? Powiedz to tzw politykom. Gdyby to ode mnie zależało, to już byśmy mieli jamał II przez Białoruś i tani węgiel z Rosji. Chciałem tylko pokazać ile warte są sojusze, każdy myśli tylko o sobie. Każdy, poza polską tzw klasą polityczną, oni myślą o wszystkim tylko nie o interesie Polaków. A plucie na Niemców, naszego największego inwestora i partnera handlowego to już szczyt kretynizmu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 zenonn odpowiada fakty

W kraju przywiślańskim ścierają się interesy różnych klik. Tajni agenci mają zajęcie. Niewolnicy sie nie liczą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil