REKLAMA

Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie

2021-04-26 13:27
publikacja
2021-04-26 13:27
Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie
Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie
fot. Michael Kappeler / / FORUM

Niemiecki rząd oferuje Grecji pokrycie kosztów związanych z pobytem uchodźców. Celem jest odesłanie tam z powrotem osób ubiegających się o azyl w Niemczech. Co miesiąc do Republiki Federalnej przybywa około 1000 uchodźców, którym już udzielono w Grecji azylu.

Jak poinformowało federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w rozmowie z magazynem "Welt am Sonntag", "Grecji zaoferowano wsparcie odpowiedniego zakwaterowania i opieki dla osób uprawnionych do ochrony, które mają zostać odesłane z Niemiec".

Republika Federalna "byłaby w stanie bardzo szybko udzielić odpowiedniego wsparcia, gdy tylko rząd grecki je zaakceptuje". Chodzi tu między innymi o wynajem greckich hoteli dla uchodźców sprowadzonych z Niemiec, jak dowiedział się "Welt am Sonntag".

Co miesiąc do Republiki Federalnej przybywa około 1000 uchodźców, którym już udzielono w Grecji azylu, w celu złożenia nowych wniosków. Nie są one odsyłane, głównie dlatego, że według niemieckich sądów grozi im w Grecji nieodpowiednia opieka, a nawet bezdomność. Ateny oficjalnie temu zaprzeczają. Od początku 2020 roku do dziś tylko cztery osoby zostały przekazane do Grecji.

Poprawa opieki w Grecji jest obecnie jedynym sposobem reagowania na dalszą migrację, pisze "Welt am Sonntag".

"Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym uchodźcy mogą jeździć do innych państw członkowskich po uzyskaniu uznania ich statusu - jeśli nie zamierzają pozostać tam dłużej niż 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Ta sytuacja prawna, która zachęca do nadużyć, jest wykorzystywana przez wielu uchodźców do ponownego ubiegania się o azyl w Niemczech" - zauważa gazeta.

"Welt am Sonntag" zauważa, że "niemiecka oferta przejęcia kosztów związanych z uznanymi uchodźcami wpisuje się w długą serię środków wsparcia dla Grecji. Od 2016 r. z puli UE na zakwaterowanie migrantów i procedury azylowe przeznaczono ponad 3,3 mld euro. To więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie otrzymał w przeliczeniu na przyjętą osobę. Niemcy są najważniejszym darczyńcą UE i pomagają również dwustronnie, na przykład poprzez Niemiecką Federalną Agencję Pomocy Technicznej przy budowie obozów na wyspach lub poprzez zapewnienie prawie dwóch trzecich urzędników ds. azylu wysyłanych do Grecji z UE".

Niemieckie pieniądze płyną już także do finansowanego przez UE programu Helios dla uchodźców uznanych w Grecji. Program oferuje dopłaty do czynszu i pomoc w znalezieniu pracy. "Ponieważ to wszystko nie wystarcza, z Berlina nadchodzi teraz nowa oferta dwustronnego finansowania".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Czyli jednak nie da się z nich niczego dobrego wykrzesać, niemcy chcieli nowych niewolników bo Polacy coraz drożsi a tu klops.
300_pala
Niemiec cię do roboty musi zmuszać...?
abcx
Niemcy powinny wrócić do pomysłów Fransa Timmermansa: "Za każdą nieprzyjętą osobę trzeba będzie zapłacić 250 tys. euro" - wielu "uchodźców" po takiej wypłacie pewnie dobrowolnie opuściły by Niemcy...
sandman77
Nie chcą uchodźców?? BUUUUUUUUU. Faszyści, nałożyć na nich sankcje!!!!!!!!!!!!
kkk1111
hahahaha a pomoście co by było gdyby u władzy była dziś partia przez nich finansowana nie PO dam nazwy bo usuną, mówiłem to juz dawno Polska stała by sie krajem, obozem ,dla uchodźców za których unia płaciła by naszymi pieniędzmi byle ich nie mieć u siebie czyli Niemiec, Francji ,ale bóg przywrócił większości hahahaha a pomoście co by było gdyby u władzy była dziś partia przez nich finansowana nie PO dam nazwy bo usuną, mówiłem to juz dawno Polska stała by sie krajem, obozem ,dla uchodźców za których unia płaciła by naszymi pieniędzmi byle ich nie mieć u siebie czyli Niemiec, Francji ,ale bóg przywrócił większości rozum ze w porę zagłosowali jak należy ,współczuje grekom sa w kieszeni Niemców wiec pewnie z radością przyjmą gości, może za to dostaną jakieś odszkodowanie wojenne na które z zrzuci sie unia juz słyszę ten skowyt nawiekszy od tych zaprzańców nazywających sie Polakami Europejczykami a naprawdę służących interesom wiadomo kogo , ze wszyscy muszą płacić na uchodźców, mam tylko nadzieje ze nasz rząd na to nie pójdzie
300_pala
Pojedź do Czorsztyna i pomyśl jeszcze raz
grzegorzkubik
U nas PO chce ich przyjmować i płacić im więcej niż pracownikowi. Nie chodzi o to czy to jest mądre, tylko o to, że UE tak chce a PO nie robi tego co dobre dla Polski tylko to czego chce UE.
1as
Pozwolę sobie zacytować klasyka, czyli fragment z "Misia":
"Odesłać ich wszystkich do jasnej cholery, zapłacić im po pół dniówki...sami dublerzy" :))
1as
Sami pisali na murach "Herzlich Willkommen", to co się teraz dziwią?
300_pala
Odeślijcie do Polski.... Kasa na edukacje zawodowa i będziecie szybko prosić ich spowrotem

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki