Niemcy: W związku z aferą dieslowską Volkswagen zapłaci miliard euro grzywny

Koncern Volkswagen poinformował w środę, że niemieckie władze ukarały go grzywną w wysokości miliarda euro w następstwie tzw. afery dieslowskiej czyli masowego manipulowania pomiarami toksyczności spalin w samochodach z silnikami wysokoprężnymi.

(fot. Alexandre MARCHI / FORUM)

Według komunikatu Volkswagena, decyzję o nałożeniu grzywny wydała właściwa terytorialnie dla siedziby koncernu prokuratura w Brunszwiku w związku z objętymi niemieckim kodeksem wykroczeń "naruszeniami obowiązków nadzorczych" - czyli tolerowaniem nielegalnych praktyk. Kwota kary zawiera maksymalną za takie wykroczenia sankcję 5 mln euro oraz 995 mln euro tytułem przepadku uzyskanych dzięki nim korzyści finansowych.

Jak postanowiła prokuratura, grzywna musi zostać przekazana krajowi związkowemu Dolna Saksonia w ciągu sześciu tygodni. Koncern zadeklarował, że akceptuje karę i nie będzie składał odwołania.

"Czyniąc tak Volkswagen uznaje swą odpowiedzialność za kryzys dieslowski i uważa to za kolejny istotny krok w kierunku jego przezwyciężenia. (...) Volkswagen ma nadzieję, że zakończenie tego postępowania będzie też miało wyraźnie pozytywny wpływ na toczące się nadal w Europie postępowania administracyjne przeciwko koncernowi i jego spółkom córkom".

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Stoi obecnie w obliczu wieloletnich procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

Skandal spowodował także spadek kursu akcji Volkswagena i tym samym straty inwestorów, którzy domagają się obecnie odszkodowań. Twierdzą oni, że koncern dopuścił się manipulowania rynkiem, opóźniając swe oficjalne przyznanie się do wykrytych przez EPA praktyk i lekceważąc w ten sposób obowiązek natychmiastowego informowania giełdy o faktach mogących mieć wpływ na notowania spółki. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 pull_up

Jako były użytkownik dwóch maszyn tej wspaniałej marki stwierdzam - nigdy więcej VW!

! Odpowiedz
4 16 antypropaganda

VW należy częściowo do państwa. I temu państwu ma płacić karę. Jedna wielka ściema. A ile zapłacą Polsce za trucie nas?

! Odpowiedz
20 8 karbinadel

Kara jest gigantyczna. Ale rozumiem, że piszących poniżej zadowoliłoby tylko zaoranie zakładów VW, rozstrzelanie kierownictwa i zamknięcie reszty pracowników w obozach?

! Odpowiedz
5 20 janusz_cebula

Dla normalnego człowieka jest to kwota niewyobrażalna, dla dla grupy VW już nie.
Tylko w 2017 roku grupa VW sprzedała 10,7 mln samochodów, co daje nam karę w wysokości niecałych 100 Euro za samochód sprzedany TYLKO w 2017 roku.
I co? Już nie tak dużo co nie?

A przychód grupy VW w 2017 roku wyniósł 220 miliardów - przypominam kara wyniosła 1 miliard euro czyli owa "gigantyczna" kara to niecałe 0,5% przychodu.

Nie chcę robić tego, co jeszcze nie tak dawno robili oni i zamykać kogokolwiek w obozach, ale wypadałoby, aby za przestępstwa popełnione z pełną premedytacją otrzymali sprawiedliwy wyrok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 karbinadel odpowiada janusz_cebula

Kolejny, który nie odróżnia przychodu od dochodu? A po drugie, gdyby to była firma francuska lub amerykańska, na pewno byliby koledzy mniej zasadniczy. Ale Niemcowi zawsze wypada dowalić, to takie patriotyczne. Tylko, czy mądrale wiedzą, ile miejsc pracy VW zapewnia w Polsce?

! Odpowiedz
6 32 janusz_cebula

To nie kara, tylko przełożenie pieniędzy z lewej kieszeni do prawej.

Absurd!

! Odpowiedz
5 23 bojack_pl

Ciekawe ile kar maja zabudzetowanych ze tak bez oporu je lykaja.

! Odpowiedz
4 37 bogdant

Zawsze to lepiej zaplacic rządowi Niemiec, oczyścić się i ochronić przed żadaniami z innych krajów europy,
A Angela na pewno zwróci w zwolnieniach podatkowych,

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia