Niemcy: Schaeuble uważa Grexit za najlepsze rozwiązanie dla Grecji

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble potwierdził w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk w czwartek, że uważa dobrowolne wyjście Grecji ze strefy euro za najlepsze rozwiązanie - dla zadłużonego kraju.

(fot. JOHN MACDOUGALL / EastNews)

Schaeuble powiedział, że zdaniem wielu ekonomistów problemów Grecji nie uda się rozwiązać bez "prawdziwego umorzenia" długów. "Rzeczywiste umorzenie zadłużenia jest jednak nie do pogodzenie z członkostwem w strefie euro" - zastrzegł szef resortu finansów. Dlatego dobrowolne wyjście z eurolandu byłoby dla Grecji lepszym rozwiązaniem - wyjaśnił niemiecki polityk.

Schaeuble uznał decyzję greckiego parlamentu o przyjęciu pakietu ustaw z reformami za "krok do przodu". Minister wezwał władze greckie do szybkiej realizacji przyjętych ustaleń. "Musimy utrzymać jedność Europy i rozwijać ją. Jednym z warunków jest przestrzeganie tego, co zostało ustalone, gdyż w przeciwnym razie ucierpi zaufanie" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla Deutschlandfunk.

Jeżeli Grecja chce pomocy, musi sama podjąć działania, które umożliwią jej w przyszłości uniezależnienie się od pomocy. "Celem jest to, by Grecja mogła zapewnić sobie własnymi siłami standard życia, jaki uważa za pożądany" - dodał minister finansów.

Schaeuble zapowiedział, że po analizie ustaw przejętych przez parlament w Atenach zdecyduje, czy poprosić Bundestag o mandat dla rozpoczęcia negocjacji o programie pomocowym.

Niemiecki minister finansów poparł francuską propozycję europejskiego rządu gospodarczego. "To bardzo pilne, to stanowisko podziela rząd niemiecki" - zaznaczył Schaeuble. Konieczne jest jednak "dalsze rozwinięcie" traktatów europejskich. Jego zdaniem należy przekazać więcej kompetencji narodowych strukturom europejskim. (PAP)

lep/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~batavus

Schaeuble ściemnia i blefuje. Jakby Grexit był najlepszym rozwiązaniem to już by do niego doszło dawno. Grecja to finansowa BRON MASOWEGO RAŻENIA, która każdy boi się rozbroić.
http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/04/Bankructwo-Grecji-8211-Grecka-Bron-Masowego.html

! Odpowiedz
0 0 ~Micha_zupy

Jak mamy pomagać Grecji jak mówi Kopacz plus drogie obiecanki wyborcze to mamy Grecję Ala i za po z pustego to i Salomon nie naleje.

! Odpowiedz
3 1 ~Ala

To co zapowiada pis gdyby doszedł do władzy to mamy drugą Grecję.

! Odpowiedz
5 2 ~fakelaki

Sprawa jest jasna i prosta. Nadszedł czas aby Grecy zaczęli wydawać nieco mniej, jak zarabiają, a wydawać i inwestować to co zaoszczędzą .
Natomiast w Polsce zacznie sie grecka droga do "dobrobytu" w wypadku gdyby do władzy doszła spółka PiCerów ...

! Odpowiedz
0 2 ~Cash

Wujek dobra rada................... poczytaj trochę o gospodarce greckiej, to zrozumiesz, że nawet gdyby teraz "pocięli dług do kości", czyli umorzyliby im 100%, to za jakiś czas znów będą musieli pożyczać, bo mają gospodarkę z chronicznym deficytem handlowym (import>eksport), i żadne transfery ani napływ inwestycji zagranicznych nie pomoże zasypać tej dziury. Nie powinni byli w ogóle wchodzić do strefy Euro. Zwykły obywatel grecki został wrobiony w miraż dobrobytu Euro, nachapali się banksterzy i grecki oligarchowie, kasa dawno wytransferowana do Szwajcarii lub rajów podatkowych, Ci biedni ludzie za chwilę będą musieli oddać część swych oszczędności, jak w poniedziałek wszyscy rzucą się do wyciągania kasy z banków, w tej chwili wartość depozytów to 120 mld EUR, a ECB wpompował już 130 mld EUR. Czy uważasz, że będą biernie czekać i dalej pompować kasę, czy w końcu wezmą to co wydrukowali?

Prawda jest taka, że jak człowiek się sam nie douczy, nie docieka, etc tylko zda się na obietnice, że państwo za niego wszystko załatwi, to potem bierze na wynos. Jak się ma miękkie serce, trzeba mieć twardą dupę.................... Akurat to przysłowie działa zawsze i wszędzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~podatnik

Ja też!

! Odpowiedz
3 1 ~Obywatel

Najpierw zmusił Tsiprasa do podpisania porozumienia i przepchnięcia reform oszczędnościowych przez parlament oraz prywatyzacji majątku, a teraz mówi że Grekom lepiej byłoby odłączyć sie od EU w zamian za anulację długów...

! Odpowiedz
2 5 ~gqqty

Niemcy chciały wywalić dziadów z eurostrefy bez dyskusji, tylko Francja się nie zgodziła. Toteż Niemcy zgodziły się dać Grekom ostatnią szansę (kasę), tylko że tym razem zażądały ścisłej kontroli przestrzegania przez Greków zawartych porozumień, bo wcześniej okazało się, że dane przez Greka słowo nic nie znaczyć. Dostali ciężarówki kasy i nic nie zrobili, a teraz się jeszcze dąsają jak smarkacze, że ich potraktowano jak dzieci. Zachowujesz się niepoważnie, to traktują cię jak na to zasługujesz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Dim odpowiada ~gqqty

Ja Greków znam tylko z literatury szkolnej, chyba jak pamięć mnie nie myli to coś Borowskiego o obozie zagłady w Oświęcimiu.

Jak przyjechali Grecy to tak jakby nie orientowali się w sytuacji. Leżała jakaś skórka od chleba na torowisku, Grek zaledwie zdążył kiwnąć palcem to ktoś inny już ją zdążył przechwycić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~obserwator

alles nur fur Deutshe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil