Niemcy: Rodzina przestała być dominującą formą życia społecznego

Rodzina składająca się z rodziców i co najmniej jednego dziecka przestała być dominującą formą życia społecznego w Niemczech. Wzrosła natomiast liczba par bezdzietnych oraz singli - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na dane Urzędu Statystycznego.

W roku 2013 w tradycyjnych rodzinach żyło tylko 49 proc. mieszkańców Niemiec. 29 proc. obywateli żyło w związkach bezdzietnych, natomiast 22 proc. było singlami - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Liczba rodzin zmniejszyła się od 1996 roku do 2013 roku z 9,4 mln do 8,1 mln. Jedynie w krajach związkowych na Zachodzie Niemiec - Bawarii, Hesji, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie - w rodzinach żyje nadal ponad połowa mieszkańców.

Wyraźnie spadła liczba małżeństw. W 1996 roku 81 proc. rodziców miało ślub, w 2013 roku już tylko 70 proc. Kryzys tradycyjnego małżeństwa jest szczególnie widoczny na wschodzie Niemiec, gdzie tylko 52 proc. rodzin może wykazać się aktem ślubu. W landach zachodnich - z wyjątkiem Hamburga i Bremy - trzy czwarte rodziców jest po ślubie.

Jedna trzecia mieszkańców landów zachodnich żyje samotnie. W byłej NRD singlem jest co czwarty obywatel.

Federalny Urząd Statystyczny zbadał też rozmieszczenie 16,5 mln osób o pochodzeniu zagranicznym. 97 proc. z nich mieszka na Zachodzie Niemiec, a tylko 3 proc. w landach wschodnich. Najwięcej mieszka w Hamburgu - 28,9 proc. wszystkich mieszkańców tego landu; najmniej w Turyngii - 4,1 proc. (PAP)

lep/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 ~Grzechu_comeback

to się nazywa EUROPEJSKOŚĆ! To nie katolska ciemnota, to po prostu kwintesencja rozumku lewackiego, gdzie hedonizm jest celem i środkiem a nawet bożkiem.

! Odpowiedz
2 4 ~narod_jest_wazny

Dokladnie, to jest efekt baaaardzo liberalnego podejscia, multi- kulti i postawy spoleczenstwa pod haslem " mnie wolno wszystko".
Cieszac sie w mediach, ze najbardziej medialna jest brodata laska/ facet z cyckami ( ja juz nie wiem czy to jest kobieta czy mezczyzna), pozwalajac na parady wielokolorowe i importujac z zachodu wszelkiego rodzaju zwyczaje ( haloween i cukierki... noszzz kurcze gdzie chwila zadumy nad tymi co odeszli) i patologie ( wielka sensacja medialna, bo pani X miala majtki rozowe w czarne kropki albo na odwrot) zatracamy nasza tozsamosc.
Zeby mnie tez wszyscy zrozumieli dobrze- homoseksualisci/ transwestyci itp byli, sa i beda zawsze i osobiscie nie mam nic przeciwko temu, tylko kurcze niech to sie dzieje jakos dyskretnie moze, a nie w telewizorze..... Dodam, ze rowniez nie podoba mi sie bardzo publiczne obsciskiwanie sie heteroseksualistow i seks wylewajacy sie z ekranu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~fred

Bo im bardziej na wschod to wieksza dzicz i zludne przeswiadczenie o rzekomej wolnosci.

! Odpowiedz
1 8 ~BB

Czyli jednak.Idee Lenina wiecznie żywe.Niech żyją kołchozy i kibuce.

! Odpowiedz
2 7 ~madzia

Kogo Pan Bóg chce zniszczyć, tego najpierw pozbawia rozumu.
A karę widać już na granicy węgierskiej.

! Odpowiedz
1 7 ~jjj

sepuku

! Odpowiedz
3 10 ~jj

Sodoma...

! Odpowiedz
2 27 ~mnm

Spokojnie. Model rodzinny wróci, a właściwie nadchodzi... z południa. A więc drodzy Niemcy: Salam aleykum.

! Odpowiedz
2 8 ~nasrał_na_kora

propaganda mośków działa... taka zemsta za lata 40. ubiegłego wieku

! Odpowiedz
8 14 ~iza

To cieszy , że Niemców wkrótce będzie niewielu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil