Niemcy: Małe pole manewru dla restrukturyzacji greckiego długu

Władze niemieckie widzą "bardzo małe pole manewru", jeśli chodzi o restrukturyzację długu Grecji, i są przeciwne rozwiązaniom, które "znacząco zmniejszałyby wartość długu" - oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa finansów Niemiec Martin Jaeger.

Szef resortu Wolfgang Schaeuble dostrzega "bardzo małe pole manewru dla restrukturyzacji, +przeprofilowania+ (długu), czy innych tego rodzaju rozwiązań" - powiedział w Berlinie Jaeger.

Niemcy są również przeciwne redukcji długu i wszystkiemu, co prowadziłoby do "zmniejszenia w sposób znaczący wartości długu" - dodał.

W czwartek wieczorem rząd Grecji zwrócił się do swych wierzycieli (UE, EBC i MFW) o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. Pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, instytucje reprezentujące pożyczkodawców analizują te propozycje i jeszcze w piątek przedstawią swoją ocenę eurogrupie.

W sobotę ministrowie finansów państw eurolandu mają ocenić, czy najnowsze greckie propozycje reform pozwalają podjąć negocjacje o trzecim programie pomocy dla tego kraju.

Według unijnego urzędnika jednym z zasadniczych tematów dyskusji eurogrupy będzie też sprawa spłacalności greckiego zadłużenia. O umorzenie części długu apeluje rząd w Atenach, a na taką konieczność wskazał też MFW. Kraje strefy euro odrzucają możliwość umorzenia długu, ale dopuszczają dyskusję o jego restrukturyzacji, np. o odroczeniu spłat. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Adas

A GrecjA jest więc jak kobieta http://www.almoc.pl/img.php?id=3191

! Odpowiedz
0 1 ~o-O-o

Wolfgang Schaeuble caly czas powtarza ze restrukturyzacja czyli obciecie dlugow grecji nie wchodzi w gre na poczatku zanim grecy nie wykaza sie ze faktycznie oszczedzaja a nie prowadza kreatywna ksiegowosc. To jest roznica dac nagrode po spelnieniu obetnic czy dawac marchewke na przynete na poczatku, a MFW poszczekuje zgodnie z wymaganiami rzadu USA aby obcinac dlug.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~ola

A zatem mniej jeść i więcej pracować oraz więcej się zadłużać. Fajna recepta na przetrwanie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil