REKLAMA

Niemcy, Dania i Norwegia chcą dostarczyć Ukrainie 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej

2022-10-02 16:11
publikacja
2022-10-02 16:11

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zapowiedziała w niedzielę dostarczenie Ukrainie w przyszłym roku 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej. W 2023 roku "będziemy mogli dostarczyć Ukrainie 16 systemów haubicy Zuzana, finansowanych przez Niemcy wraz z Danią i Norwegią, a produkowanych na Słowacji" - poinformowała.

Niemcy, Dania i Norwegia chcą dostarczyć Ukrainie 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej
Niemcy, Dania i Norwegia chcą dostarczyć Ukrainie 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej
fot. INTS KALNINS / /  Reuters / Forum

"Wciąż będziemy angażować się na wiele sposobów, tak jak dotychczas we współpracy z partnerami" - dodała minister w programie telewizji ARD.

Według ARD zapowiadana dostawa samobieżnych haubic Zuzana 2 ma wartość 93 mln euro.

W sobotę podczas wizyty w Odessie Lambrecht zapewniła o szybkim dostarczeniu Ukrainie pierwszego z czterech obiecanych systemów obrony powietrznej Iris-T SLM. Powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.

Media: Paryż dostarczy Ukrainie kolejne haubicoarmaty Caesar

Francja planuje wysłać na Ukrainę kolejne haubicoarmaty Caesar. Szczegóły techniczne dostawy są dopracowywane, ale porozumienie zostało już osiągnięte - podaje dziennik "Le Monde".

Liczba samobieżnych haubicoarmat na podwoziu samochodu ciężarowego Caesar, które zostaną dostarczane Ukrainie, nie jest jeszcze znana. Francuskie media podają, że od 6 do 12, podczas gdy Ukraina twierdzi, że 15.

Haubicoarmaty kalibru 155 mm o zasięgu 40 km początkowo miały być sprzedane do Danii, ale kraj ten zgodził się na redukcję zamówień francuskiej broni, a niektóre z zamówionych dział nie do końca spełniały duńskie specyfikacje.

Na początku września dziennik "L'Opinion" podał, że Paryż planuje wysłać na Ukrainę działa TRF1, poprzedników Caesarów.

Od początku wojny Francja wysłała na Ukrainę 18 samobieżnych haubicoarmat Caesar. Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział na początku września chęć przyspieszenia produkcji broni i przystosowania się do "gospodarki wojennej".

Pałac Elizejski informuje, że armia francuska dostarczyła siłom ukraińskim również opancerzone wozy bojowe (VAB), pojazdy transportowe, pociski przeciwpancerne Milan i pociski przeciwlotnicze Mistral oraz sprzęt bojowy (hełmy, kamizelki kuloodporne, lornetki noktowizyjne, racje bojowe, mundury, sprzęt medyczny), amunicję wszystkich kalibrów i paliwo.

"Le Monde" podaje również, że minister Lecornu zaproponował ukraińskiemu ministrowi Ołeksijowi Reznikowowi utworzenie funduszu, kredytowanego przez Francję, na co najmniej 50 mln euro, z którego Kijów mógłby finansować zakup sprzętu od francuskich producentów.

Zdaniem francuskich wojskowych, Francja, mimo iż oskarżana jest o niewystarczające dostawy broni na Ukrainę, nie może dostarczać jej więcej, nie narażając swoich sił zbrojnych na "poważne braki w uzbrojeniu".

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zoomek
Przecież teraz za atak na terytorium FR Putek walnie taktycznym atomem. Zdziwicie się? Ja nie. I nie to że jestem fanem pułkownika KGB tylko widać do czego to zmierza.
dziadekjarek
Putin to zwykły archiwista.....
Nie pełnił żadnej funkcji operacyjnej.
tubak
Może mają dostarczyć najnowocześniejszą broń na Ukrainę która gdzieś przepadnie a ruscy dostaną technologię, i za wszystko zapłacić . A Ukraińcy i tak zapłacą opeerem . Nadawać na Niemców każdy potrafi, specjalizuje się w tym kaczor., no i Zełenski też potrafi. Dać dać dać.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki