REKLAMA

Niemal 14 mld zł dla samorządów. Warszawa otrzyma ponad 850 mln zł

2022-10-05 15:23
publikacja
2022-10-05 15:23

Największe miasta otrzymają dodatkowe środki, które wynikają z podziału kwoty 13,7 mld zł: Warszawa ponad 851 mln zł, Gdańsk ponad 132 mln zł, Wrocław ponad 207 mln zł - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Niemal 14 mld zł dla samorządów. Warszawa otrzyma ponad 850 mln zł
Niemal 14 mld zł dla samorządów. Warszawa otrzyma ponad 850 mln zł
fot. Alones / / Shutterstock

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała w środę na konferencji prasowej, że "w tym tygodniu, do końca tygodnia" zacznie się przekazywanie kolejnych dodatkowych środków dla samorządów.

"Największe miasta otrzymają dodatkowe środki, które wynikają z podziału kwoty 13,7 mld zł tj. Warszawa ponad 851 mln zł, Gdańsk ponad 132 mln zł, Wrocław ponad 207 mln zł" - wymieniła Rzeczkowska.

Poinformowała, że roczne dochody Warszawy z PIT i CIT w okresie 2015-2022 wzrosły o 2,6 mld zł, czyli o ponad 53 proc., dochody Gdańska z PIT i CIT o 375,7 mln zł - prawie o 52 proc., Wrocławia z PIT i CIT o 590,1 mln zł tj. - o ponad 55 proc.

Minister podkreśliła, że dobra sytuacja samorządów wynika ze stabilnego wzrostu dochodów budżetowych w latach 2015-2022.

"Porównując rok 2015 do roku bieżącego to jest szacunkowy wzrost o ponad 67 proc., jeżeli chodzi o dochody samorządów. Porównując lata 2022 do 2015 stały wzrost z PIT o 15,9 mld zł, to jest prawie 42 proc. wzrost, CIT - 8,1 mld zł, to jest ponad 214 proc. wzrostu. W sumie 24 mld zł, czyli ponad 53 proc. wzrostu, jeżeli chodzi o te podatki" - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

"Dobra sytuacja po pierwszym półroczu 2022 r. to są stabilne finanse i mamy nadwyżkę operacyjną samorządów, czyli różnicę między bieżącymi dochodami, a wydatkami samorządów w kwocie 20,5 mld zł. Spada zadłużenie samorządów: na koniec II kwartału o 3,7 mld zł mniejsze względem IV kwartału 2021 r." - zaznaczyła minister Rzeczkowska.

Zapewniła, że mimo nasilającego się kryzysu, rosnących cen energii, kryzysu energetycznego, wojny w Ukrainie, polska gospodarka i polskie finanse pozostają stabilne. "Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego dochody podatkowe, dochody budżetu są stabilne i możemy również wspierać samorządy w realizacji ich zadań" - dodała Rzeczkowska.

Przypomniała, że samorządy mogą też dysponować - oprócz dochodów, które na bieżąco wpływają do budżetu - środkami, które pozostały z lat ubiegłych. "To są środki w wysokości prawie 52,1 mld zł" - wskazała.

Wymieniła też fundusze, które zostały przekazane samorządom w końcówce poprzedniego roku. "W przyszłym roku, jeśli taka potrzeba zaistnieje również będziemy o mechanizmach wsparcia samorządów myśleć, rozmawiać" - zapewniła szefowa resortu finansów.

Minister zauważyła, że wsparcie państwa dla samorządów to także subwencje, które są zapisane w projekcie ustawy budżetowej na kolejny rok. "Ponad 80 mld zł subwencji, w tym 60 mld zł subwencji oświatowej" - podała Rzeczkowska.

Zwróciła też uwagę na wsparcie, jakie samorządy otrzymały na inwestycje lokalne z rządowego fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.

"To jest kluczowy program dla rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Wysokość wsparcia to od 80 do 95 proc. wartości zadania w zależności od obszaru. Zrealizowano już dotychczas 11 tys. rozpoczętych inwestycji na około 60 mld zł. Jest to realne wsparcie, jakie otrzymują samorządy w tych trudnych czasach" - podsumowała Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów w trzech ratach przekaże samorządom dodatkowe 13,7 mld zł

Prawie 13,7 mld zł dodatkowych dochodów w bieżącym roku z tytułu udziału we wpływach z PIT zostanie przekazana jednostkom samorządu terytorialnego w trzech ratach - podał resort finansów. Pierwsza rata w wysokości jednej trzeciej kwoty będzie przekazana w najbliższych dniach - dodał.

"Skutki niekorzystnych zjawisk gospodarczych są problemem nie tylko dla samorządów, ale również dla budżetu państwa. Dlatego też - w miarę możliwości budżetowych – wspieramy, samorządy w tych trudnych czasach. Dodatkowe środki w kwocie 13,7 mld zł to solidny bufor finansowy w okresie wzmożonych turbulencji zewnętrznych związanych z koniecznością ponoszenia podwyższonych kosztów funkcjonowania" - wskazała cytowana w komunikacie MF minister Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że dodatkowa kwota składa się z dwóch kwot składowych. Pierwsza z nich, wynosząca 7,8 mld zł, to kwota do podziału miedzy wszystkie samorządy – proporcjonalnie do wysokości planowanych na rok 2023 dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT. Druga – wynosząca 5,9 mld zł to wsparcie przede wszystkim dla mniejszych i mniej zamożnych samorządów - wyjaśniła minister.

Jak wskazano, dodatkowe dochody w wysokości 13,673 mld zł będą przekazane JST w trzech ratach. Resort podał, że pierwszą ratę w wysokości 1/3 tej kwoty (ponad 4,5 mld zł) Minister Finansów przekaże w najbliższych dniach. Pozostałe dwie raty będą przekazane w terminie do 30 listopada i 31 grudnia 2022 roku.

"Dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samorządowych będą stanowić średnio ok. 25. procentowy dodatek w stosunku do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu na rok 2022" - wskazano.

Według resortu dodatkowe środki będą stanowić znaczące wsparcie dla samorządów w realizacji ich zadań. "Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców" - wyjaśniono.

Resort przekazał, że Minister Finansów 30 września poinformował wszystkie JST o wysokości dodatkowych dochodów w 2022 roku z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. "Przekazana informacja umożliwi samorządom wprowadzenie dochodów z tego tytułu do tegorocznych budżetów samorządowych" - zaznaczono.

Ministerstwo na swojej stronie opublikowało też podział środków na poszczególne JST.

Jak deklarowano, zgodnie z ustawą, na podstawie której wypłacane są dodatkowe środki dla JST, każda z gmin otrzymać nie mniej niż 2,9 mln zł, powiaty nie mniej niż 6,1 mln zł, a województwa nie mniej niż 32,7 mln zł.

Ustawa zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego do przeznaczenia na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość 15 proc. kwot otrzymanych w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki