Niemal 1/4 pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu roku. Raport Randstad

Niemal 1/4 pracujących Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku – wynika z najnowszego, wrześniowego badania Randstad. Autorzy raportu wskazują, że głównym powodem rozważanej emigracji jest chęć otrzymania lepiej płatnej pracy. Głównymi kierunkami planowanych wyjazdów są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

(fot. Krzysztof Wójcik / FORUM)

"Niemal jedna czwarta badanych pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku – 4 proc. ogółu pracowników na stałe, 10 proc. na czas określony (zazwyczaj na okres kilku miesięcy – do pół roku lub na rok-dwa lata), a 10 proc. jeszcze nie wie, na jak długo" - napisano w komunikacie prasowym.

Jak wynika z badania, głównym powodem rozważanej emigracji jest chęć otrzymania lepiej płatnej pracy, na lepszych warunkach - czynnik ten wskazało 63 proc. zamierzających wyjechać do pracy za granicę.

"Zdecydowana większość osób, które rozważają wyjazd za granicę, planuje wykonywać pracę fizyczną. Natomiast ponad 1/4 jeszcze nie wie, jaką pracę by wykonywała. Niewielki odsetek pracowników, rozważających wyjazd do pracy za granicę, planuje wykonywać pracę umysłową, tj. pracę biurową (8 proc.), być informatykiem (5 proc.) lub nauczycielem (1 proc.)" - napisano w komunikacie.

Z raportu wynika, że głównymi kierunkami emigracji są Niemcy (27 proc. osób, które zamierzają wyjechać), Wielka Brytania (21 proc.) i Holandia (12 proc.).

Autorzy badania wskazują, że na rynku pracy widać wzrost poziomu rotacji w firmach - 22 proc. Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniło pracodawcę, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z II kw. br.

"W podziale na stanowiska największą rotację widać wśród inżynierów oraz kasjerów i sprzedawców – aż 34 proc. respondentów wykonujących takie zadania zmieniła pracodawcę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Na czele stanowisk, w których Polacy najczęściej zmieniają pracę, znaleźli się również robotnicy wykonujący proste prace fizyczne i kierowcy. Rotacja w tych podgrupach wyniosła odpowiednio 34 proc. i 31 proc. Najmniejsze zmiany występują na stanowiskach specjalistycznych (12 proc.)" - napisano.

"Wrócę do Polski i co dalej?" Rekordowa liczba zapytań od emigrantów

W ciągu pierwszej połowy tego roku w rządowym serwisie powroty.gov.pl odnotowano więcej zapytań od emigrantów rozważających ponowną przeprowadzkę do Polski niż w całym roku 2018. Najczęściej szukają informacji na temat świadczeń przysługujących po powrocie do kraju.

"Branżą, w której największa liczba pracowników zmieniła pracodawcę jest hotelarstwo – 31 proc. 29 proc. pracowników związanych z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem zdecydowała się na podjęcie pracy w innej firmie. O zmianie miejsca zatrudnienia zdecydowało też 26 proc. badanych zatrudnionych w handlu detalicznym i hurtowym oraz naprawie pojazdów" - dodano.

Z najnowszego badania Randstad wynika, że zwiększył się odsetek pracowników, którzy poszukują pracy.

"Obecnie (w III kw. PAP) 53 proc. Polaków deklaruje, że aktywnie szuka zatrudnienia lub rozgląda się za ofertami. To o 3 pkt. proc. więcej niż w ubiegłym kwartale. Najbardziej aktywni w tej kwestii są pracownicy hotelarstwa i gastronomii, gdzie 21 proc. twierdzi, że aktywnie szuka pracy" - napisano.

"Na kolejnych pozycjach uplasowali się przedstawiciele przemysłu (18 proc.) i branży budowlanej (14 proc.), a w grupach zawodowych: top managerowie (19 proc.), kasjerzy i sprzedawcy (15 proc.), inżynierowie i robotnicy niewykwalifikowani (po 14 proc.)" - dodano.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2–12 września 2019 r. na próbie 1000 osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 13 drabio

Mateusz z Jarosławem z bani im to wybiją. Siedzieć w Polsce i gonić Niemcy przez 21 lat potem 13 i 14 emerytura po 800PLN na otrzeźwienie czyli trochę tak jakby ktoś ci dał po mordzie.... Za leczenie też znachorowi trzeba będzie zapłacić bo doktorzy będą tylko dla bogatych ustawionych polityków z pierwszego sortu.

! Odpowiedz
20 41 grzegorzkubik

A gdzie znajdziecie taki drugi fajny kraj jak Polska. Polska jest niopodrabialna, oryginalna, ciekawa. Taka inna, wyróżniająca się wśród innych krajów. To jest kraj wielkich możliwości.

! Odpowiedz
47 24 karbinadel

" Taka inna, wyróżniająca się wśród innych krajów. " - jest wiele podobnych krajów: Turcja, Rosja, Chiny. Ale niedługo pewnie będziemy w tej lidze, co Wenezuela i Korea Północna

! Odpowiedz
14 41 1984 odpowiada karbinadel

Nie strasz, nie strasz... Jakie masz powody aby tak przypuszczać? Poza frazesami, że Kaczor łamie konstytucję i uprawia rozdawnictwo bo dał marne 500 zł na dziecko?

! Odpowiedz
30 27 karbinadel odpowiada 1984

Nie chodzi o samo 500+, ale o kierunek polityki ekonomicznej: niszczenie przedsiębiorczości, psucie pieniądza i skrajne upolitycznienie gospodarki

! Odpowiedz
5 17 grzegorzkubik odpowiada karbinadel

Co masz do Chin - kraju, który ma zaszczyt brać udział w wojnie handlowej z USA?

! Odpowiedz
27 7 marxs

jedyne kto mi imponuje w tym kraju to biznesmen z Torunia(w ogłupianiu i wyciągania kasy od ciemnego luda Pana Kurskiego)a drugi z Wrocławia (mojego fantastycznego miasta) ten z Wrocławia to istny PISowski "genjósz" kupił działkę od czarnych złodziei i w ciągu 10 lat ta działka zwiększyła wartość 100-krotnie

! Odpowiedz
8 19 grzegorzkubik odpowiada marxs

Z tą działką jest już dano wyjaśnione, że to bzdura.

! Odpowiedz
5 6 jasiek2017 odpowiada grzegorzkubik

bzdura to jest Twoja slepa wiara w PiS

! Odpowiedz
2 1 and00 odpowiada karbinadel

Ale "niszczenie przedsiębiorczości, psucie pieniądza i skrajne upolitycznienie gospodarki" to są też frazesy, i to fałszywe
Napisz konkretnie jak niszczą ta przedsiębiorczość, jak psują pieniądz???
O polityce w gospodarce to od zawsze tak było, i na zachodzie i wszędzie, nie mówiąc jak w dynamicznych Chinach jest...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.