REKLAMA

Niektóre polskie firmy nadal robią biznes w Rosji

2022-09-30 07:01
publikacja
2022-09-30 07:01

Canpack, Makrochem, Polpharma czy TZMO – to przykłady rodzimych przedsiębiorstw, które widnieją na tzw. liście wstydu publikowanej przez Uniwersytet Yale - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Niektóre polskie firmy nadal robią biznes w Rosji
Niektóre polskie firmy nadal robią biznes w Rosji
fot. Avigator Fortuner / / Shutterstock

Gazeta przypomina, że od ponad siedmiu miesięcy trwa wojna w Ukrainie. W reakcji na rosyjską agresję swój biznes z tego kraju wycofało ponad tysiąc firm z całego świata. Na taki krok zdecydowała się też większość przedsiębiorstw z Polski. Teraz rozwijają swój biznes w innych krajach.

"Rz" podaje, że przykładem może być LPP, które po 20 latach obecności na rynku rosyjskim wiosną 2022 r. ostatecznie zakończyło działalność handlową w tym kraju, sprzedając spółkę RE Trading konsorcjum chińskiemu. Zakończenie działalności w Rosji oznaczało dla polskiej grupy utratę blisko jednej piątej przychodów. "Szybko z Rosji wycofało się również CCC. Już 25 lutego (dzień po ataku na Ukrainę) podjęło decyzję o wstrzymaniu dostaw na rynek rosyjski, mając nadzieję na szybkie zakończenie działań zbrojnych w regionie" - pisze gazeta.

Dziennik zaznacza, że z Rosji wycofały swój biznes duże państwowe koncerny: KGHM i PKN Orlen, a trudną decyzję o wycofaniu się z Rosji podjął też Famed Żywiec, co wiązało się z utratą już uzgodnionych zamówień i nowych zapytań.

"Na tzw. liście wstydu publikowanej przez Uniwersytet Yale, według stanu na 29 września 2022 r. widnieją nadal takie polskie firmy jak Canpack, Makrochem, Polpharma czy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Ta pierwsza podkreśla, że jej dwie fabryki w Rosji produkujące puszki aluminiowe funkcjonują w dużej mierze autonomicznie i zgodnie z obowiązującym prawem i sankcjami" - czytamy w "Rz".

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Produkcja obu fabryk jest zorientowana na rynek lokalny. W związku z trwającą agresją w marcu podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu inwestycji w Rosji" – informuje gazetę Canpack. Od Makrochemu i Polpharmy dziennik nie otrzymał odpowiedzi. Z kolei TZMO podkreśliły, że podobnie jak amerykańskie i europejskie firmy z tej branży, wymienione na liście Yale, znacznie ograniczyło swoją aktywność na rynku rosyjskim, wstrzymało inwestycje i marketing, a sprzedaż zredukowało do bardzo wąskiego, niezbędnego asortymentu.

Sprzedaż aktywów w Rosji zadeklarował Cersanit. Nie odpowiedział na pytania dotyczące statusu tych planów. (PAP)

wni/ je/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aleksshamles
Jeśli pracujesz z dokumentami, to myślę, że wiesz, jak niewygodne może być zarządzanie dokumentami, jeśli na przykład ty i twój partner znajdujecie się w różnych krajach. Aby nie tracić czasu uważam, że warto złożyć podpis elektroniczny na stronie https://createmysignature.com/pl . To nic nie kosztuje, ale daje duże Jeśli pracujesz z dokumentami, to myślę, że wiesz, jak niewygodne może być zarządzanie dokumentami, jeśli na przykład ty i twój partner znajdujecie się w różnych krajach. Aby nie tracić czasu uważam, że warto złożyć podpis elektroniczny na stronie https://createmysignature.com/pl . To nic nie kosztuje, ale daje duże możliwości.
santoriusz
no i co że robią? sam bym ku..a robił jak bym musiał rodzinę wyżywić. Ten co te listy wymyślił to powinien z budżetowych pieniędzy zrezygnować i iść do łopaty, wtedy by poczuł czym jest sól ziemi czarnej.
piotr76
Wiem jak ogromną marżę ma jedna z tych firm na produkcie sprzedawanym u ruskich, przy takiej kasie też bym miał gdzieś sankcje i etykę biznesową.
zene
PIS przyszedl
i odjedzie na taczkach
A gieszeft z Rosja zostanie na setki lat,
cymes gieszeft

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki