REKLAMA

Niedzielski: Resort przygotowuje się na scenariusz kolejnej fali epidemii, choć jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie

2021-06-15 09:57
publikacja
2021-06-15 09:57
Niedzielski: Resort przygotowuje się na scenariusz kolejnej fali epidemii, choć jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie
Niedzielski: Resort przygotowuje się na scenariusz kolejnej fali epidemii, choć jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na scenariusz pojawienia się jesienią kolejnej fali epidemii, choć takie prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie - powiedział we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowa, Adam Niedzielski.

"My w Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy się na jesień. Mamy oczywiście brany pod uwagę wariant, kiedy pojawi się kolejna fala, ale ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko. Natomiast my musimy się przygotować logistycznie" - powiedział.

Zaznaczył, że resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali. To rozwiązanie - dodał - już się sprawdziło.

"Teraz sobie określamy pewną minimalną wielkość tej infrastruktury, która będzie przeznaczona na walkę z covidem. Tutaj każdy wojewoda stworzył plan, który jest przygotowaniem na jesień" - zapewnił.

Równocześnie wspomniał o laboratoriach, które są przygotowywane pod kątem tego, by sekwencjonować jak najwięcej genomu wirusa, czyli "byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia".

Dodatkowo, jak podał dalej, resort dokonuje przeglądu rezerw państwowych: materiałów, w które trzeba zaopatrywać podmioty lecznicze, jak i leków stosowanych w pandemii.

"Na koniec monitorujemy, co z kwestią kolejnej dawki szczepienia, ale tutaj na razie nie mamy twardych argumentów, które by mówiły, że jest (taka - PAP) konieczność na jesień" - powiedział.

Zapytany o to, czy resort bierze pod uwagę przeprowadzenie testów diagnostycznych np. u dzieci przed powrotem do szkół czy studentów na uczelnie odpowiedział: "jak najbardziej". Zauważył też, że obecnie skala badań służących wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 jest duża, zdecydowanie większa niż na początku epidemii.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zenonn
Kiedy ministerstwo zajmie się prawdziwymi chorobami, korupcją,...?
Kiedy kowidowy amok się skończy i minister wraz z ekspertami trafią do pierdla?
endes
Proponuje się przygotować na 1-szą falę ale zgonów i chorób poszczepiennych!
endes
Jaką czwartą falę!?... czego?... wirusa o zachorowalności <0.2%!?... chyba ze na istniejsce od dziesięcioleci wirusy z którymi koegzustujemy?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki