REKLAMA

Niedzielski: Przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Możliwe częściowe zamknięcie granic

2021-02-20 08:39
publikacja
2021-02-20 08:39
Kancelaria Premiera RP

Przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Decyzja jeszcze nie jest podjęta. Na pewno będziemy ją podejmowali na początku przyszłego tygodnia. Szkoły, wydaje się, że są na końcu kolejki do zamykania - mówił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w Radiu Zet, czy obecna sytuacja pandemiczna w Polsce jest tym momentem, w którym rząd musi zdecydować o przywróceniu pewnych obostrzeń, Niedzielski odpowiedział, że decyzja musi być poparta głęboką analizą.

"To nie jest tak, że czekamy, bo w gruncie rzeczy dzieją się też pewne rzeczy, które są od nas niezależne. Mówię tu o pojawianiu się mutacji brytyjskiej, czy (...) mutacji południoafrykańskiej. My zastanawiamy się, jak skutecznie te obostrzenia wprowadzić" - powiedział wiceminister. Wyjaśnił, że trzeba działać skutecznie, a nie tylko "wprowadzać na ślepo pewne obostrzenia".

Minister został także zapytany, w którym kierunku idzie rząd ws. obostrzeń, np. czy w regionach, gdzie zakażeń jest bardzo dużo, jak m.in. na Warmii i Mazurach, wprowadzić ostrzejsze rygory, np. zamknięcie sklepów i całkowite zamknięcie szkół.

"Rzeczywiście zaczynamy myśleć regionalnie, (...) przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Decyzja jeszcze nie jest podjęta. Na pewno będziemy ją podejmowali na początku przyszłego tygodnia, ale rzeczywiście ten region Warmii i Mazur jest szczególnie odstający od pozostałych regionów w kraju, więc przy przywracaniu obostrzeń raczej będziemy myśleli regionalnie" - poinformował Niedzielski.

Pytany, o jakich obostrzeniach jest tu mowa, szef resortu zdrowia przyznał, że nie będzie przesądzał, w jaką stronę pójdą decyzję rządu.

"To jest decyzja, która musi uwzględniać różne perspektywy. To nie są tylko perspektywy zdrowia - to są perspektywy funkcjonowania gospodarczego, społecznego" - powiedział.

"Szkoły, wydaje się, że są na końcu kolejki do zamykania, bo są inne aspekty, które są niestety też kosztowe - w sensie społecznym - związane z zamykaniem szkół, bo to dotyczy rozwoju dzieci, to dotyczy też normalnego funkcjonowania też rodziców. Więc z mojego punktu widzenia szkoły są na końcu tej kolejki, bo zamknięcie ich czy przywrócenie znowu tego nauczania zdalnego jest bardzo dużym kosztem - w sensie rozwojowym - dla dzieci" - mówił minister. (PAP)

Niedzielski: W przyszłym tygodniu podamy informację o ewentualnym częściowym zamknięciu granic

W przyszłym tygodniu zakomunikujemy informację o ewentualnym częściowym zamknięciu granic. Granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu - przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że szczyt pandemii zapewne przypadnie na marzec - kwiecień.

Niedzielski na antenie Radia Zet był pytany, czy rząd rozważa zamknięcie granic na południu kraju. "Tak, zdecydowanie tak. Myślę, że w przyszłym tygodniu zakomunikujemy w tym zakresie informację" - odparł.

Przypomniał, że obecnie osoby podróżujące transportem publicznym są zobowiązane przedstawić wynik negatywny testu przy wjeździe. "W tej chwili trwają prace, aby takie rozwiązanie zastosować w ramach transportu prywatnego" - poinformował.

Wyjaśnił, że "granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu". Zastrzegł jednak, że taka decyzja zależy od dynamiki sytuacji pandemicznej.

Niedzielski był też pytany, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań w trzeciej fali koronawirusa. "To jest marzec - kwiecień, to jest raczej kwestia miesiąca" - odpowiedział. Według ministra zdrowia "kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień". "Tutaj najważniejsze jest (...) w jakiej skali będzie to narastało. Jeśli ta dynamika będzie rosła, będziemy podejmowali decyzje w sprawie obostrzeń" - dodał.

Niedzielski: Powrót maturzystów i ósmoklasistów do szkół możliwy w marcu, ale nie na początku miesiąca

Powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół na początku marca się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może. To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - podał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski pytany na antenie Radia Zet, czy w marcu uczniowie, a przynajmniej ósmoklasiści lub maturzyści wrócą do nauczania stacjonarnego. "Od początku marca to na pewno się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może, bo zadajemy sobie pytanie, gdzie będzie szczyt tej trzeciej fali" - powiedział.

"Możemy kreślić czarne scenariusze, ale są też scenariusze bardziej optymistyczne, które mówią, że szczyty tej trzeciej fali będą na średniotygodniowym poziomie zachorowań rzędu 10 tysięcy, co wydaje się, (...) nie jest problemem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" - dodał minister.

Przypomniał, że "medycy i grupa 0 w przeważającej części jest już zaszczepiona". "Więc to nie jest sytuacja porównywalna z listopadem, kiedy nie było zaszczepionych medyków, kiedy mieliśmy bardziej zjadliwą mutację wirusa, kiedy sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, bo nie mieliśmy też tylu ludzi uodpornionych na koronawirusa ze względu na przejście choroby" - ocenił Niedzielski.

gb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Właśnie byłem w jednym z nadmorskich hoteli w którym regularnie co jakiś czas przebywam od co najmniej 5 lat i NIGDY nie widziałem tylko ludzi nawet w sezonie. Jakże miło było na saunach czy w jacuzzi porozmawiać sobie swobodnie bez kagańców na twarzy, pouśmiechać się, pożartować. Bezcenne. Jeśli mają mi tą możliwość Właśnie byłem w jednym z nadmorskich hoteli w którym regularnie co jakiś czas przebywam od co najmniej 5 lat i NIGDY nie widziałem tylko ludzi nawet w sezonie. Jakże miło było na saunach czy w jacuzzi porozmawiać sobie swobodnie bez kagańców na twarzy, pouśmiechać się, pożartować. Bezcenne. Jeśli mają mi tą możliwość zabrać w najbliższych latach z powodu analnejpandemii to niech od razu strzelają. Przypominam, ten kto się boi życia ten od razu może umierać bo życie w ciągłym strachu to żadne życie. ZAINFEKOWANY uśmiechem i bliskością zupełnie obcych mi ludzi pozdrawiam ciepło wszystkich Kowidian.
bankster-kreator
Tak tak , wiem... nie musicie pisać przez takich jak ja analnapandemia nigdy się nie skończy... ciągle będzie fińska, południowoafrykańska, japońska, grenlandzka, meksykańska mutacja i ta "czeska" najgroźniejsza co krąży szczególnie ostatnio w powietrzu jak czeski film... także przyszyjcie już sobie te kagańce Tak tak , wiem... nie musicie pisać przez takich jak ja analnapandemia nigdy się nie skończy... ciągle będzie fińska, południowoafrykańska, japońska, grenlandzka, meksykańska mutacja i ta "czeska" najgroźniejsza co krąży szczególnie ostatnio w powietrzu jak czeski film... także przyszyjcie już sobie te kagańce na stałe do twarzy.
janekmaly
Też byłem w ten weekend na hotelowym basenie z saunami i jacuzzi. Do recepcji covid istnieje, potem już wolna strefa. Ludzi dużo, wszyscy uśmiechnięci, jakoś bardziej rozmowni niż zwykle. Na basenie dzieci, dorośli jak i osoby 60+. Nikt nie przejmował się pandemią strachu. Dobrze tak w weekend zaznać oazy Też byłem w ten weekend na hotelowym basenie z saunami i jacuzzi. Do recepcji covid istnieje, potem już wolna strefa. Ludzi dużo, wszyscy uśmiechnięci, jakoś bardziej rozmowni niż zwykle. Na basenie dzieci, dorośli jak i osoby 60+. Nikt nie przejmował się pandemią strachu. Dobrze tak w weekend zaznać oazy normalności.
stachsgh
Oni to już sami nie wiedzą co robić i jakie informacje przekazywać. Istny chaos, gorszy niż w Laos. A przez to ludzie dopuszczają się...
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
karbinadel
Adrian na wszelki wypadek pojechał właśnie na narty
samsza
na wypoczynek, nie na wypadek; prawdopodobnie to główny powód "niespodziewanego", walentynkowego odobostrzenia...
rubikk
szkoły otwierać! czy tzw "minister zdrowia" pomyślał choć przez chwilę jak na dzici działa całodzienne siedzenie przed komputerem? idioci...
janekmaly
Dzieci to mają stracone dzieciństwo, zaburzone relacje z rówieśnikami. Można się pocieszyć że polepszą się relacje z rodzicami, ale kosztem wpatrywania się w komputer. Sam jestem z branży IT, ale przeraża mnie wciąganie dzieci w matrix już od małego. Współczuję wszystkim, którzy nie mają warunków przy 2+ dzieciach Dzieci to mają stracone dzieciństwo, zaburzone relacje z rówieśnikami. Można się pocieszyć że polepszą się relacje z rodzicami, ale kosztem wpatrywania się w komputer. Sam jestem z branży IT, ale przeraża mnie wciąganie dzieci w matrix już od małego. Współczuję wszystkim, którzy nie mają warunków przy 2+ dzieciach na pracę i naukę zdalną...
onurb
Myślicie...??? Chyba gościu żartujesz. Zastanówcie się nad tym co robicie. Ludzie już zrozumieli, że to covidova grypa. Nawet ostatnio w Senacie wasz niezbyt rozgarnięty senator wskazywał paranoję dotyczącą obostrzeń. Siłownie gdzie wymiana powietrza jest kilkanaście razy większa i gdzie chodzą zdrowi ludzie zamknięta,Myślicie...??? Chyba gościu żartujesz. Zastanówcie się nad tym co robicie. Ludzie już zrozumieli, że to covidova grypa. Nawet ostatnio w Senacie wasz niezbyt rozgarnięty senator wskazywał paranoję dotyczącą obostrzeń. Siłownie gdzie wymiana powietrza jest kilkanaście razy większa i gdzie chodzą zdrowi ludzie zamknięta, ale kasyna z palaczami otwarte. Restauracje, które zdecydowanie bardziej przestrzegają waszych durnych obostrzeń zamknięte ale kościoły gdzie się tych reżimów nie przestrzega otwarte. Już wystarczy tych głupot mających na celu upodlenie ludzi. Suwerenowi już niewiele brakuje żeby wyjść na ulicę i wywieźć was wszystkich na taczkach.
meryt
onurb "Już wystarczy tych głupot mających na celu upodlenie ludzi"
onurb2021-02-19 16:37 "Daruj więc sobie te swoje wklejane pierdy"

Nazywa się: "DYREKTYWA RADY 2003/96/WE"

onurb "Prawda jest taka, że PiSie matoły kasy szukają, a jak wiadomo w paliwie jest najwięcej podatków'

Już
onurb "Już wystarczy tych głupot mających na celu upodlenie ludzi"
onurb2021-02-19 16:37 "Daruj więc sobie te swoje wklejane pierdy"

Nazywa się: "DYREKTYWA RADY 2003/96/WE"

onurb "Prawda jest taka, że PiSie matoły kasy szukają, a jak wiadomo w paliwie jest najwięcej podatków'

Już opanowały treść dyrektyw :)


"Minimalne poziomy opodatkowania mające zastosowanie do paliw silnikowych"
Benzyna bezołowiowa"

"(w EUR za 1 000 l)"
359


DYREKTYWA RADY 2003/96/WE
z dnia 27 października 2003 r.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A02003L0096-20040501

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-benzyny-i-oleju-paedwoego-coraz-blizej-5-zl-l-8060073.html

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki