REKLAMA

Niedzielski: Podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 09:26, akt.2021-09-22 11:30
publikacja
2021-09-22 09:26
aktualizacja
2021-09-22 11:30
Niedzielski: Podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami
Niedzielski: Podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Zawarto na nim porozumienie między ministrem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Minister Niedzielski przekazał w środę szczegóły tych ustaleń. "Przez wiele godzin, bodajże siedem, toczyły się rozmowy dotyczące różnych postulatów stawianych przez ratowników, ale też pracodawców związanych ze stacjami ratownictwa medycznego" – powiedział.

Szef MZ akcentował, że rozmowy toczyły się w atmosferze dużej odpowiedzialności każdej ze strony. "Rozmowy toczyły się w charakterze trójstronnym, to ważne, by problemy rozwiązywać z komitetem strajkowym, ze związkami zawodowymi, ale także z pracodawcami" – zaznaczył.

"Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie, ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy, jest podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i stronę pracodawców. Ze strony MZ szefem zespołu negocjacyjnego był minister Waldemar Kraska" – przekazał Niedzielski.

"W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego" – dodał.

"W porozumieniu, które zawarliśmy z protestującymi, przywróciliśmy tzw. dodatek wyjazdowy" – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jest to dodatek 30-procentowy, który był do 2011 r. Został on zlikwidowany w 2011 r. za rządów Platformy i PSL. W tej chwili ten dodatek wyjazdowy przywracamy – sprecyzował.

Jak wyjaśnił, dodatek ten przysługuje za to, że jest to praca w ciężkich warunkach.

"Ten dodatek dotyczy nie tylko pracowników na umowę o pracę, ale także pracowników na umowę cywilnoprawną, bo wiemy, że część ratowników pracuje w tych dwóch formach zatrudnienia" – powiedział.

Kraska podał, że pracodawcy zobowiązali się do tego, by pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej nie mógł zarabiać mniej niż 40 zł na godzinę. "Jeżeli dołożymy do tego dodatek wyjazdowy w wysokości 30 proc., to daje nam kwotę około 52 zł" – mówił.

Wiceszef MZ przypomniał, że każdy ratownik, który jeździ w karetce, dostaje dodatek za to, że jest kierownikiem zespołu, kierowcą ratownikiem i za to, że jeździ w zespole dwuosobowym.

"To daje kwotę mniej więcej koło 60 zł na godzinę. Jeżeli założymy, że ratownik medyczny pracuje ok. 200 godzin w miesiącu, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi etat, to daje kwotę równą około 12 tys. zł na miesiąc" – dodał.

Wiceszef MZ poinformował: "w tym porozumieniu zostało także zawarte, że Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zobowiązuje się do zaprzestania akcji protestacyjnej z dniem podpisania".

Dodał, że w Polsce jest już IV fala koronawirusa. "Ratownictwo medyczne jest tym bardzo ważnym elementem ochrony zdrowia. Są to ludzie, którzy są na pierwszej linii frontu, dlatego w tej chwili bardzo są potrzebni, aby ratować życie i zdrowie Polaków" – powiedział.

Piotr Dymon, przedstawiciel Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, powiedział, że "Komitet przerwał działania protestacyjne, ale będziemy obserwować realizację tego porozumienia, jeżeli coś będzie nie tak, na jakimś etapie, to wrócimy do działań".

Dymon powiedział w środę na konferencji prasowej, że to porozumienie w pełni go nie satysfakcjonuje.

"Ale to jest kompromis wypracowany w ciągu ostatnich 4,5 roku. Na chwilę obecną rozmowy obejmowały tylko ratowników zatrudnionych w zespole ratownictwa medycznego, bo takie było zamierzenie" – powiedział.

"W tym momencie nie zarządzamy protestem. Każdy indywidualnie, co zrobi, to jest jego decyzja. Na to nie mamy wpływu, niestety" – dodał.(PAP)

Ratownicy w białym miasteczku 2.0: nie zgadzamy się na porozumienie zawarte w Ministerstwie Zdrowia

Porozumienie zawarte we wtorek m.in. przez komitet protestacyjny ratowników i ministerstwo zostało podpisane bez konsultacji ze środowiskiem. Nie zgadzamy się na nie – mówili w środę ratownicy obecni na konferencji w białym miasteczku 2.0.

Na środowej konferencji prasowej w Warszawie przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, reprezentująca Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, akcentowała, że porozumienie z MZ nie dotyczy tego gremium, lecz protestu ratowników. Poprosiła obecnych ratowników o skomentowanie porozumienia.

"Porozumienie zawarte we wtorek zostało podpisane przez jedną osobę. Nie było żadnej konsultacji w związku z tym porozumieniem ze środowiskiem ratowników medycznych. My nie zgadzamy się na to, co się tam wydarzyło, co zostało podpisane. W dalszym ciągu nie jest rozwiązane wiele sytuacji" – mówił na konferencji jeden z ratowników, o którym powiedziano, że nie jest nigdzie zrzeszony.

"W dokumencie, który został nam przedstawiony, zostali pominięci ratownicy medyczni pracujący w SOR-ach, izbach przyjęć, na oddziałach, w transporcie, oni w ogóle nie zostali ujęci w tym dokumencie, a sam dokument zawiera informacje, na które my się nie zgadzamy, stawki, na które nikt z nas nie przystaje. Na podstawie sond wśród kolegów nie zgadzamy się na to, co tam się wydarzyło" – dodał ratownik.

Rzecznik białego miasteczka 2.0 Gilbert Kolbe wskazywał na środowej konferencji, że w ogólnopolskim komitecie strajkowo-protestacyjnym są "pewne zrzeszenia ratowników".

"Kolega reprezentuje osoby niezrzeszone w żadnych organizacjach. Środowisko ratowników medycznych jest środowiskiem specyficznym. Ratownicy, którzy do nas się odzywali, oficjalnie powiedzieli, że dołączają się do protestu, do białego miasteczka. Wszelkie działania będą kontynuowane w ramach naszego komitetu, ponieważ komitet protestacyjny ratowników medycznych zawiera więcej organizacji niż tylko związek zawodowy ratowników medycznych, który jest reprezentowany przez pana Piotra Dymona (sygnatariusza porozumienia w imieniu komitetu protestacyjnego – PAP). Nikt z pozostałych obecnych na spotkaniu nie złożył podpisu" – zaznaczył rzecznik miasteczka. "Z tego powodu, jak nam przekazano, środowisko ratowników nie uznaje protestu za zakończony" – przekazał Kolbe.

Ratownik stwierdził zaś, że zapowiedzi nieobsadzonych karetek pozostają w mocy. "W najbliższym czasie wejdą w życie wypowiedzenia składane przez ratowników. Porozumienie zostało podpisane mimo obecności i mimo niezgodny ratowników niezrzeszonych. Pan Piotr Dymon podjął decyzję o podpisaniu dokumentu, na który my się kategorycznie nie zgodziliśmy" – przekazał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
3456
mają pieniądze na szczepionki obostrzenia , straszenia nie popuszczać niech podnoszą płace ile płacą Amerykanom za 1 szczepionkę tam kasa jest .
eagleeye
To nie "szczepionka" tylko preparat medyczny w III fazie badań klinicznych.

Sorry ale pisząc "szczepionka" utwierdzasz czytających ze to "szczepionka".
eagleeye
To kto tu "kłamie" i "wprowadza w błąd" opinie publiczną ?
anty12
Nic nie zalatwili procz wyrazenia checi, cyli chce+ wjechalo na banie, ale juz komunisci odtrabili sukces. A pozniej wyjdzie pisa przed kamere i powie ze rozmawiali o i nnej kwocie no i z winy ratowikow rzad sie wycofal. #niechjada. Wygasanie oczekiwan.zoibaczycie ze tak bedzie.
anty12

Porozumienie bez zadnych konkretow ? Co to hjest ? Porozumienie Centrum bis ? Czyli pojdize walek. Naobiecuja a pozniej wygaszanie oczekiwan :D
samsza odpowiada jpelerj
Nie czytaliście artykułu.
Protestujący wyznaczyli komitet. Komitet poszedł na rozmowy. Wszyscy z komitetu podpisali porozumienie. Komitet wrócił z tym co podpisał do protestujących, a część z nich się z tym nie zgadza. Z Czechami nic nie podpisano, była tylko wola rozmów.

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki