REKLAMA

Niedzielski: Nie ma jednolitego stanowiska ws. skrócenia okresu ważności certyfikatów COVID

2021-12-07 16:07
publikacja
2021-12-07 16:07
Niedzielski: Nie ma jednolitego stanowiska ws. skrócenia okresu ważności certyfikatów COVID
Niedzielski: Nie ma jednolitego stanowiska ws. skrócenia okresu ważności certyfikatów COVID
/ Ministerstwo Zdrowia

Nie ma jeszcze jednolitego stanowiska krajów UE w sprawie propozycji Komisji Europejskiej skrócenia ważności certyfikatów COVID – poinformował we wtorek dziennikarzy w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister bierze udział w Brukseli w posiedzeniu Rady UE. Rozmowy dotyczą m.in. unijnych certyfikatów COVID. Przez dziennikarzy był pytany, czy ministrowie porozumieli się w sprawie propozycji KE skrócenia okresu ważności certyfikatów COVID.

„Nie ma jeszcze takiego jednolitego stanowiska. Są rozważane różne formuły. (…) Rozmawiając z innymi ministrami zdrowia, widzimy wyraźnie, że po okresie pół roku zaczyna się spadek odporności po szczepieniu. Siłą rzeczy taki sposób myślenia jest wspólny, żeby te dziewięć miesięcy było standardem” - powiedział. Dodał, że kompromis w tej sprawie zostanie osiągnięty.

Rozmowy ministrów poświęcone są też sytuacji pandemicznej. Jak powiedział Niedzielski, prognozy dotyczące pandemii nie są niestety optymistyczne. "Wszyscy stwierdzają, że kryzys epidemiczny, z jakim mamy do czynienia, będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach. To jest między innymi podstawą tego, że podjęliśmy decyzję o zwiększeniu skali obostrzeń w kraju. Niestety nie ma pozytywnych sygnałów" - wskazał.

Dyskusje ministrów dotyczyły również przygotowania mechanizmów współpracy, które pozwolą na szybkie reagowanie na wszelkie kryzysy, które związane są z zagrożeniem zdrowia publicznego.

"Powoływana jest nowa instytucja, urząd HERA, która będzie odpowiedzialna w Komisji za szybkie zakupy, szczególnie zakupy - w tej chwili - szczepień" - powiedział. Dodał że powoli priorytety przesuwają się w kierunku zakupu leków. "Mamy coraz więcej nowych badanych substancji" - wyjaśnił.

Niedzielski przekazał, że miał okazję rozmawiać z komisarz zdrowia Stellą Kyriakides na temat błędu, który pojawił się w wyniku wystawiania certyfikatów po drugim szczepieniu preparatem J&J. "Tam pojawia się takie dwutygodniowe okienko, w którym ten certyfikat nie był ważny, mimo, że to nie była druga dawka, ale booster. Pani komisarz zobowiązała się, że do końca tygodnia przedstawi rozwiązanie, które pomoże nam wyjść z tej problematycznej sytuacji" - wskazał.

Dodał, ze Kyriakides poinformowała, że szczepionką J&J w UE zaszczepionych jest ponad 20 mln osób. "Warto zwrócić uwagę, że aż 3 mln osób jest - według mojej wiedzy - zaszczepione w Polsce. Być może w skali całej UE nie wydaje się, że jest to aż takim dylematem, ale jednak w skali Polski jest to problem" - zaznaczył.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
dididif
a skrócić zieloną kenkartę do miesiąca dla wyznakowanego chemicznie bydełka i znakować co miesiąc! bydełko, swoją pokorną służbą dla zielonego komunizmu, chciało żyć w spokojnej niewoli, a tu maż ci los!
endes
Robią co chcą z zaszczepionymi…. szczyt cynizmu
godojoshi
no tak, przed kolejnym zakrętem...a potem kolejne okrążenie po którym stwierdzą, że po co paszport covidowy w telefonie jak można czipa pod skórę wszczepić, bo wprowadzą totalną inwigilację i w każdym miejscu będzie trzeba się odbijać. To jest cel nowego zielonego komunizmu.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki