REKLAMA

Niedzielski: Możliwe dodatkowe obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa

2021-06-16 16:08
publikacja
2021-06-16 16:08
Niedzielski: Możliwe dodatkowe obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa
Niedzielski: Możliwe dodatkowe obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego. Osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty, np. delta, zwolnienie z kwarantanny i izolacji uzyskają po negatywnym wyniku testu.

W środę na konferencji prasowej w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Katowicach i Olsztynie. Inwestycje te mają sprawić, że za dwa miesiące każdy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany.

Minister Niedzielski przyznał, że resort zdrowia chce, by sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny. Ma to służyć wprowadzeniu "bardziej dolegliwych środków izolacyjnych" i dokładniejszemu zbadaniu "charakteru ogniska i potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny".

"Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji" – powiedział.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że ewentualny test przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały zarówno osoby zakażone wariantem delta czy innymi wariantami koronawirusa uznanymi jako alertowe, jak i ci, którzy z tą zakażoną osobą miały kontakt.

Zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie wywiadów epidemiologicznych w przypadku osób, które zakażone są alertowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował, by osoby zakażone mówiły w nich prawdę, nie zatajały osób, z którymi się kontaktowały. (PAP)

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Klaudia Torchała

jwo/ tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
innowierca
Dopiero co byly artykuly ze koncerny farmaceutyczne otwieraja fabryki w Europie i nie tylko zeby produkowac szczepionki na miejscu. Dopiero otwieraja fabryki, a to przeciez duzy koszt. Niedzielski raczej ma na mysli warianty ktore sie pojawia na jesieni.
3456
decyzja przyjdzie z Waszyngtonu ,co dalej po wakacjach. zobaczymy .
adamii
ciekawe jak bedzie nazywal sie wariant, ktory bedzie zmuszal do zamykania w specjalnych placowkach?
bha
Cóż ..... Pewnie już coś w trawie piszczy..... niestety.
zenonn
Niecertyfikowani nie wyściubią nosa z nory. Certyfikat ważny krótko. Preparat medyczny przyjmowany dobrowolnie co kwartał. Pyskujący zamykani w obozach koncentracyjnych.
Było już wiele wizji scenarzystów w filmach fantastycznych.
zenonn
Na razie wakacje dla polityków i zwykłego luda.
"Zaszczepieni" mogą bezkarnie zarażać "zaszczepionych".
Po wakacjach będzie katastrofa.
andiauae
Niedzielski: ....obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa.... Przeciez oni nie maja nawet metody do wykrycia normalnego wirusa cv19, a co dopiero mowic o wariantach. Test PCR stworzony przez nobliste Kary Mullisa nie byl wymyslony do wykrywania wirusow w organizmie czlowieka, co on sam wielokrotnie Niedzielski: ....obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa.... Przeciez oni nie maja nawet metody do wykrycia normalnego wirusa cv19, a co dopiero mowic o wariantach. Test PCR stworzony przez nobliste Kary Mullisa nie byl wymyslony do wykrywania wirusow w organizmie czlowieka, co on sam wielokrotnie podkreslal a do replikacji lancuchow DNA. Bandyta Anthony Fauci, amerykanski odpowiednik Niedzielskiego czy szumowskiego uzywal tego testu w sposob nieuprawniony i nienaukowy do wykrywania HIV, co napotkalo ostry sprzeciw Mullisa, gdyz test ten sluzyl do czego innego. Mullis umarl na rzekome zapalenie pluc 3 miesiace przed wybuchem plandemii covid. Nieuk niedzielski pod bardzo powazna mina wypowiada niemerytoryczne, nie naukowe, glupie tresci. Jak dlugo bedziemy tolerowac tego koszernego oszusta?
carlito1
Lecimy z cyrkiem dalej... .. a jak by tak politycy i urzedasy wprowadzające szkodliwe przepisy i odpowiedziały za swoje decyzje własnymi pieniędzmi to reszta ustaw nie była by potrzebna....
samsza
W Izraelu zniesiono maski wszędzie z wyjątkiem szkół, a w Danii wszędzie z wyjątkiem komunikacji.
https://maseczki.ciech.com/ffp2/#cechy - zarost na twarzy powoduje niewystarczające (!) przyleganie maski...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki