Niedziele bez handlu? Na rynku pracy i tak brakuje sprzedawców

Drugi kwartał na rynku pracy należał do handlowców i sprzedawców - to do nich przede wszystkim kierowane były oferty pracy w serwisie Pracuj.pl. Coraz chętniej zatrudniający szukają również pracowników fizycznych, w porównaniu do analogicznego okresu rok temu - liczba ofert wzrosła o 40 proc. 

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Jak wynika z najnowszego raportu "Rynek pracy specjalistów Q2 2018" przygotowanego przez serwis Pracuj.pl, pracodawcy w okresie od kwietnia do czerwca zamieścili ponad 143 tysiące ogłoszeń, czyli o 5,4 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu. Więcej niż połowa oferty skierowana była do handlowców lub specjalistów do spraw obsługi klienta. 

Tych pracowników szukano najczęściej

Kogo szukali pracodawcy? 31 proc. ogłoszeń o pracę dotyczyło specjalistów ds. handlu i sprzedaży, a 22 proc. specjalistów ds. obsługi klienta. Na kolejnych miejscach znaleźli się specjaliści ds. IT (15 proc.), specjaliści ds. finansów (14 proc.) oraz inżynierowie (12 proc.) 

W raporcie zauważono, że podobnie jak w I kwartale 2018 roku, jak i w II kwartale, rośnie zapotrzebowanie na pracowników o specjalizacjach technicznych. Szukano ekspertów od budownictwa, inżynierów, pracowników produkcji oraz specjalistów logistyki. 

 Znaczenie wiedzy widać w przypadku handlowców, do których kierowana była niemal co trzecia oferta na portalu w II kwartale tego roku (31%). Zgodnie z naszym niedawnym raportem „Kariera w sprzedaży”, najwyższe wynagrodzenia otrzymują sprzedawcy w branżach technologicznej, inżynierskiej czy medycznej. Ta praca wymaga bowiem od nich specjalistycznej wiedzy i fachowej znajomości produktów i usług  komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl. 

Jak wynika z danych Pracuj.pl, w II kwartale 2018 roku nastąpił duży wzrost liczby ofert kierowanych do pracowników fizycznych. W stosunku do ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 40 proc. Do pracowników fizycznych kierowane było więcej niż co dziesiąte ogłoszenie o pracę.

Gdzie szukano pracowników 

Pracuj.pl podało, że najwięcej ofert pochodziło z województwa mazowieckiego. "To kolejny miesiąc, w którym ten region przebił o ponad dwa razy drugi region w zestawieniu. Jest nim województwo dolnośląskie (10 proc. ogłoszeń), które znalazło się tuż przed małopolskim (10 proc.), śląskim (9 proc.), wielkopolskim (9 proc.) i pomorskim (7 proc.)" podają autorzy raportu. 

W regionach, w których najczęściej szukano pracowników, oferowano również najwyższe płace. Najwyższe średnie wynagrodzenie odnotowują specjaliści z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Czwarte miejsce zajęło w zestawieniu  województwo pomorskie, a piąte – wielkopolskie. Oba wyprzedziły województwo śląskie, pozycjonujące się wyżej pod względem liczby ofert pracy.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 slayer22

Zdjęcie robione na Ukrainie?

! Odpowiedz
2 3 fred_

Dlaczego na Ukrainie? Typowy polski sklep.

! Odpowiedz
1 10 fryderyk19

Zły tytuł. Brakuje PRAWDZIWYCH sprzedawców. Nie studenta co przyszedł odbębnić 8 czy 10 godzin. W wielkich galeriach widać, że sprzedawca głownie układa towar na półkach i kasuje. Nie doradzi, nie poszuka powie : nie ma albo ukrywa się gdzieś w socjalu. W mniejszych sklepach widać jak za ladą stoi właściciel. Abstrahuje tu o wynagrodzeniu bo to durga sprawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 50 skasowane_konto

najgorsze firmy zawsze rozpoznasz po tym, że wiecznie szukają pracowników. Lamentują, że pracowników na rynku nie ma, ale oczywiście nigdy nie podniosą wynagrodzenia zasadniczego. Koło się zamyka.

! Odpowiedz
0 25 kaczka-po-smolensku

dokładnie wynajmuje lokal żabce i takiej rotacji pracowników nie widziałem w żadnej firmie ,ten ajent wymienia ludzi non stop co 2,3 tygodnie

! Odpowiedz
7 50 rekin1986

Brakuje sprzedawców jasne Dobry żart tymfa wart

Widziałem oferty 3 sieci marketów spożywczych i wszystkie podały w ogłoszeniu 2200 brutto zadzwoniłem i się pytam o pracę , że to jest płaca podstawowa ile do tego dają premii oni , że 100 zł

100 zł to dzisiaj wizyta u lekarza kosztuje

Dziwne obok market z elektroniką daje ogłoszenie 2500 netto plus premia 2 procent wartości sprzedaży

Dwa sklepy obok siebie a rozjazd płacowy na 70 procent i nikt nie wie czemu nie ma ludzi do pracy za najniższą krajową

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 14 _jasko

porównaj jeszcze wymagane kwalifikacje sprzedawcy warzywniaka z np. parownikiem apteki.

! Odpowiedz
4 25 rekin1986 odpowiada _jasko

Ja mówię o handlu a nie o ochronie zdrowia

Apteka jest traktowana jako punkt ochrony zdrowia której ustawa o handlu nie dotyczy

Do apteki za mniej niż 4 tys to nikt z łóżka nie wstanie bo nie weżmie sobie odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzi jak podasz nie to lekarstwo co potrzeba

Ja znam zarówno branże spożywczą jak i elektroniczną wiec handle tego typu rzeczami to dla mnie nie nowość

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 czytacz odpowiada _jasko

parownik w aptece to chyba przyrząd do wytwarzania pary-jak porównać człowieka z maszyną?

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.