REKLAMA

UE też zmaga się z niedoborem leków

2019-07-12 16:50
publikacja
2019-07-12 16:50

Niedobór leków w aptekach nie ogranicza się tylko do Polski. Określonych farmaceutyków brakuje też w innych krajach unijnych - wynika z informacji przekazanych przez KE. Bruksela deklaruje chęć pomocy, ale wskazuje, że ten obszar to kompetencja stolic.

/ fot. fikmik / YAY Foto

"Komisja przyznaje, że kwestia niedoborów leków jest rzeczywiście problemem w państwach członkowskich, ponieważ wpływa na opiekę nad pacjentami we wszystkich krajach UE" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka KE Anca Paduraru.

Jak zaznaczyła, farmaceuci starają się minimalizować wpływ niedoborów na pacjentów. Przypomniała, że w prawie UE są przepisy dotyczące dostaw leków, a Komisja współpracuje z państwami członkowskimi, by wyjaśnić obowiązki dotyczące ciągłych dostaw dla przemysłu i hurtowników.

Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w czwartek, że problem z dostępnością leków dotyczy całej Europy i wiąże się m.in. z problemami z produkcją w Chinach substancji czynnej. Wydawane w Brukseli Politico podało, że tylko w lipcu pacjenci z rakiem nie byli w stanie uzyskać dostępu do leczenia we Włoszech, niedobory leków neurologicznych osiągnęły "niespotykaną skalę" w Polsce, a całkowita liczba niedostępnych leków w Belgii osiągnęła nowy rekord.

Portal zaznaczył, że farmaceuci i organizacje zajmujące się problemem od lat wskazywali, że problem nasilenia się niedoborów częściowo wynika z zależności od ograniczonej liczby dostawców zagranicznych.

Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Dodała, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków opublikowała dwa dokumenty dotyczące zgłaszania niedoborów w UE oraz poradnik dobrych praktyk w sprawie komunikowania o problemach z niedostępnością.

Na poziomie UE funkcjonuje grupa zadaniowa, której zadaniem ma być zajmowanie się problemem niedoborów i prowadzeniem skoordynowanych działań mających im przeciwdziałać. "Grupa pilotuje obecnie projekt wymiany informacji o niedoborach leków między właściwymi organami" - poinformowała Paduraru.

Kwestia ta była również omawiana na posiedzeniach Rady UE przy różnych okazjach. "Ostatecznie to państwa członkowskie ponoszą odpowiedzialność za wdrażanie zobowiązań UE w ich prawie krajowym" - zaznaczyła rzeczniczka.

Europejska Agencja Leków podkreśliła, że kluczowym graczem, jeśli chodzi o zajęcie się problemem niedoborów, jest przemysł farmaceutyczny. Wytyczne Agencji mają ułatwiać wykrywanie na wczesnym etapie braków, by powiadamiać o tym odpowiednie organy. Wskazano w nich m.in. na wspólną definicję niedoboru, która powinna umożliwić bardziej zharmonizowane podejście do zarządzania kryzysami związanymi z dostawą leków.

Rzeczniczka KE podkreśliła, że Europejska Agencja Leków i niektóre państwa członkowskie prowadzą internetowy wykaz niedoborów leków. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia KE organizuje jesienią specjalne spotkanie w sprawie niedoborów leków. Ma na nim być omawiane zapewnienie ciągłych dostaw dla pacjentów, a także to, jak zapewnić odpowiednie monitorowanie i wczesne powiadamianie o przerwach w dostawach. "Komisja nadal ściśle współpracuje z państwami członkowskimi, aby opracować dodatkowe środki, by zaradzić niedoborom" - zapewniła Paduraru.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jo/ kar/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
infinum
news kompletnie bez sensu - jest problem z lekami, więc rozwiązaniem jest lepsze informwanie, że jest problem z lekami.

Problemem jest, że w EU nie produkuje się substancji aktywnych, więc rozwiązaniem musi być stworzenie warunków, żeby biznesowi na powrót opłacało się te substancje produkować, a nie polegać
news kompletnie bez sensu - jest problem z lekami, więc rozwiązaniem jest lepsze informwanie, że jest problem z lekami.

Problemem jest, że w EU nie produkuje się substancji aktywnych, więc rozwiązaniem musi być stworzenie warunków, żeby biznesowi na powrót opłacało się te substancje produkować, a nie polegać na imporcie.

Oczywiście komunistyczna Francja wymyśliła, że po co produkcją ma się zajmować biznes. Lepiej niech to robi specjalna europejska (państwowa) fabryka. Znowu socjaliści walczą z problemem, który sami stworzyli - walczą rzecz jasna za nasze pieniądze.
karbinadel
Skoro niemal całą produkcję substancji czynnych przeniesiono do Chin, to nie ma się co dziwić. Inne branże też padną ofiara tej głupiej, podszytej ideologią polityki. Tym bardziej, że z punktu widzenia całej planety przeniesienie emisji CO2 z Europy do Chin niczego nie zmienia
uczen_manueli_g
Ideologia raczej nie , tylko chciwość. Artykuł z rzepy dobrze opisuje
https://www.rp.pl/Farmacja/307119852-Cala-Europa-boryka-sie-z-problemem-braku-lekow.html

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki