Niebezpieczny wirus świńskiej grypy najprawdopodobniej pojawi się w Polsce

Doktor Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków uważa, że dotarcie do Polski wirusa świńskiej grypy jest bardzo prawdopodobne. Ekspert podkreśla jednak, że na razie nie ma powodów do paniki.

W ostatnich dniach w Meksyku na tę chorobę zmarło 20 osób, trwają badania przyczyn śmierci kolejnych 61 osób. Świńską grypę zdiagnozowano u 11 osób w Stanach Zjednoczonych, niewykluczone też, że wirus pojawił się także w Nowej Zelandii, Izraelu i Hiszpanii.

Doktor Grzesiowski podkreśla, że rozprzestrzenianiu się choroby trudno będzie zapobiec. Dodaje jednak, że dotychczas najcięższe przypadki występowały tylko w Meksyku.

Ekspert podkreślił, że częściową ochronę przed zarażeniem może dać szczepionka na grypę sezonową. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przed wyjazdem w rejony, gdzie wystąpiła świńska grypa. Trzeba także śledzić aktualne informacje i w miarę możliwość unikać miejsc, w których istnieje ryzyko zarażenia.

Polacy na razie nie muszą obawiać się świńskiej grypy. W Meksyku na tę chorobę zmarło 20 osób, trwają badania przyczyn śmierci kolejnych 61 osób. Niewykluczone, że wirus pojawił się także w nowozelandzkim Auckland oraz w Izraelu.  

Rzecznik Sanepidu Wiesław Rozbicki uspokaja, że Polakom póki co nic nie grozi. Służby sanitarne i epidemiologiczne śledzą wydarzenia na świecie i przyglądają się sytuacji w naszym kraju. "Przeciętnemu Kowalskiemu nic nie grozi" - podkreślił Rozbicki.  

Jak dodał, Sanepid współpracuje ze strażą graniczną i lotniskami i sprawdza stan osób przybywających z państw zagrożonych epidemią. Na razie nie odkryto jednak nic niepokojącego. Rzecznik podkreśla jednak, że wirus świńskiej grypy najprawdopodobniej pojawi się w naszym kraju. Chodzi o to, by stało się to jak najpóźniej i na jak najmniejszą skalę, tak, by nie dopuścić do pandemii choroby.  

Wiesław Rozbicki podkreślił, że każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien udać się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób, które powróciły z Ameryki Łacińskiej.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ignacy

Tak jest kupowac , szczepic sie na potęgę , czym się da i kupowac i to ważne , żeby szybko ... najlepszy jest ten kawałek o straży granicznej i sanepidzie co to czujnie stoją na straży obywateli ( przyglądają się !!!) - a żeby było jasne ... to terroryści ... jak by co !!! Spokojnie nic nam nie grozi ... mamy Donalda on niby gra w piłkę a myśli o nas, nawet jakieś swoje narządy sprzedał ... wszystko dla nas .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Gebarowski

Dokładnie tak !!!!!!!! Teraz Mega straszenie !!!!!!!! Musi w głowach społeczeństw wyryć się myśl że może być już tylko gorzej !!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Gebarowski

A przy okazji można sprzedać kilka milionów badziewnych szczepionek!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~rocky

Hehe kryzys chyba się kończy i wracamy do starych-sprawdzonych metod straszenia społeczeństwa :)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil