REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niebawem stanowisko rządu ws. Funduszu Kościelnego

2014-02-25 18:34
publikacja
2014-02-25 18:34

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma zostać ustalone rządowe stanowisko wobec postulatów Kościołów i związków wyznaniowych w związku z propozycją zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym - powiedział PAP szef MAC Rafał Trzaskowski.

Niebawem stanowisko rządu ws. Funduszu Kościelnego
Image licensed by Ingram Image

Zgodnie z rządową propozycją Fundusz Kościelny ma zastąpić odpis 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy; rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Reklama

"Najpierw musimy wyjaśnić dokładnie, jaki będzie stosunek rządu do poszczególnych postulatów, zgłaszanych przez różne Kościoły. To się będzie działo w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - powiedział Trzaskowski.

"Jak ustalimy stanowisko rządu, będziemy się starali wrócić do stołu negocjacyjnego, dlatego że bardzo zależy mi na tym, żeby odejść od Funduszu Kościelnego i przejść na odpis podatkowy" - dodał minister.

Odpisowi podatkowemu sprzeciwia się Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa mówił w grudniu PAP, że jego Kościół nie chce żadnego odpisu, bo ewentualne środki, które by z niego otrzymał, byłyby bardzo małe.

"Prawosławni przeważnie mieszkają na wsiach albo w miasteczkach, to ludzie ubodzy. Sprawiedliwą byłaby rekompensata, zapisana w ustawie i umowie z rządem" - mówił abp Sawa.

W Polsce na podstawie odrębnych ustaw funkcjonują następujące Kościoły i związki wyznaniowe: Kościół katolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Muzułmański Związek Religijny, Kościół katolicki obrządek bizantyjsko-ukraiński, Kościół starokatolicki mariawitów, Kościół zielonoświątkowy, Kościół polskokatolicki, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół katolicki obrządek ormiański, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół katolicki mariawitów, Staroprawosławna Pomorska Cerkiew RP, Kościół katolicki obrządek bizantyńsko-słowiański, Karaimski Związek Religijny.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy decydować mają obywatele w rozliczeniu PIT. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W pierwszych trzech latach po wprowadzeniu zmian państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji. Po trzech latach ma nastąpić weryfikacja funkcjonowania odpisu, wtedy też możliwa będzie ewentualna zmiana jego wysokości.

Po zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) ma się odbywać w taki sam sposób jak teraz.

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. (PAP)

js/ abr/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~dex
glupie pokmiotki czepiaja sie funduszu koscielnego a tu prosze przedwczoraj jedna afera w ministerstwie zdrowia

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8173,title,Afera-w-sluzbie-zdrowia,wid,16428264,wiadomosc.html

a dzisiaj kolejna tym razem w msz u zdradzia

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Luksusowe-zakupy-MSZ,
glupie pokmiotki czepiaja sie funduszu koscielnego a tu prosze przedwczoraj jedna afera w ministerstwie zdrowia

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8173,title,Afera-w-sluzbie-zdrowia,wid,16428264,wiadomosc.html

a dzisiaj kolejna tym razem w msz u zdradzia

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Luksusowe-zakupy-MSZ,wid,16433389,wiadomosc.html
~MacGawer
Sznowna sknerusko, po Twoim wpisie widać, że strategia "dziel i rządź" działa doskonale. Władza tworząc przywileje dla tej czy innej grupy tworzy podziały, ktore po celowym zaognieniu mogą służyć przykrywaniu ich niekompetencji. Tak jest w przypadku emerytur mundurowych, funduszy, zwolnień dot. kas fiskalnych... I ludzie Sznowna sknerusko, po Twoim wpisie widać, że strategia "dziel i rządź" działa doskonale. Władza tworząc przywileje dla tej czy innej grupy tworzy podziały, ktore po celowym zaognieniu mogą służyć przykrywaniu ich niekompetencji. Tak jest w przypadku emerytur mundurowych, funduszy, zwolnień dot. kas fiskalnych... I ludzie plują się krytykując tych lub innych "darmozjadów". Ale dlaczego tzw WYBORCY nie chcą głosować na ludzi proponujących PROSTE i JEDNAKOWE reguły gry dla wszystkich bez wyjątku? Aha, Janusz Korwin - Mikke to oszołom. Więc mamy to co mamy, a ludzie szczekają na siebie bezproduktywnie, idealny układ dla władzy zdobywającej tzw elektorat przy pomocy populistycznych wypowiedzi (tym damy, a tym zabierzemy). A może po prostu NIE PRZESZKADZAĆ? Aha, zapomnialem, to hasło oszołomów...

Mam jednak dobrą wiadomośc dla wrogow Kościoła Katolickiego. Zamiana funduszu kościelnego odpisem od podatku jest zwykłą pułapką w jaki wszystkie kościoły dały sie zlapać. Już widze jak babcia pobierająca 1 tys zł emerytury leci do urzędu skarbowego z PIT-em by rząd odpisał z niego kilkanaście złotych. Wiele lat miałem doczynienia z fiskusem i obecnie moją podstawową strategią jest omijanie tego (pi....) jak najszerszym łukiem. Tylko skończony frajer odda im PIT-a tylko po to, by ktoś miał kilku złotowy odpis.

~endi
Należy oddać wszystko co należy się Kościołowi , wypowiedzieć konkordat i opodatkować wszystkie organizacje religijne . Dlaczego ja mam płacić podatek za swój dom , a Kościół jest z tego zwolniony ? Pobudowali budynki kościelne na starówkach , w ścisłych centrach miast , doją turystów z kasy to niech się nią podzielą państwem . Powinno Należy oddać wszystko co należy się Kościołowi , wypowiedzieć konkordat i opodatkować wszystkie organizacje religijne . Dlaczego ja mam płacić podatek za swój dom , a Kościół jest z tego zwolniony ? Pobudowali budynki kościelne na starówkach , w ścisłych centrach miast , doją turystów z kasy to niech się nią podzielą państwem . Powinno się też opodatkować dochody kleru , bo niedopuszczalnym jest aby człowiek sprzedający pietruszkę na ulicy musiał płacić podatki , a kler dostający na tacę i w formie " co łaska " ponad 8 miliardów złotych nie odprowadzał od tej kwoty nawet grosza podatków . Skąd wziąłem 8 miliardów ? dwa lata temu biskupi podali iż roczny koszt utrzymania Kościoła tyle wynosi
~jeJeśli będzie za mało forsy to sukienki do góry i brać sie za robotę a jak jeszcze bedzie za mało to odprawić gosposie i kochanki.

~skneruska
Przez 64 lata polski kościół bierze rekompensatę za zabrane dobra, przez kilkanaście lat polski kościół odzyskał już wiele dóbr za bardzo dobrą cenę i ma zamiar nadal doić państwo polskie, a niby w imię czego? Proponuję oddać im resztę jaka została, niech sami to utrzymują, płaca za to podatki i zobaczymy co wtedy wymyślą. Przez Przez 64 lata polski kościół bierze rekompensatę za zabrane dobra, przez kilkanaście lat polski kościół odzyskał już wiele dóbr za bardzo dobrą cenę i ma zamiar nadal doić państwo polskie, a niby w imię czego? Proponuję oddać im resztę jaka została, niech sami to utrzymują, płaca za to podatki i zobaczymy co wtedy wymyślą. Przez tyle lat chyba już wielokrotnie państwo zapłaciło za zabrane ziemie i majatki i mamy nadal utrzymywać tą całą bandę?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki