Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko

Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko. Na Twitterze prezydent Andrzej Duda napisał: To pasjonat przyrody. Darzyłem go wielką sympatią i szacunkiem.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. W ostatniej kadencji był zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji środowiska.

Na początku lat 90. pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Zasiadał także w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się pod koniec lat 80., kiedy działał m.in. w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90. był też działaczem Porozumienia Centrum, a od 1996 r. wiceprezesem zarządu głównego tego ugrupowania.

Od końca 1997 r. do połowy października 1999 r. kierował ministerstwem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka. Był też pełnomocnikiem rządu ds. Konwencji Klimatycznej i prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ (1999-2000). Od 2001 do 2005 roku zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia PiS, do którego wstąpił w 2001 r.

Szyszko po raz kolejny został powołany na ministra środowiska za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Sprawował tę funkcję od 31 października 2005 r. do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 roku.

W 2006 roku Szyszko wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

Krytykował też unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Był przeciwnikiem zmiany, jaką w mijającej kadencji wprowadziła koalicja rządząca PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych; opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

Karty do głosowania w okręgu nr 20 nie będą ponownie drukowane

Karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego miał startować do Sejmu zmarły w środę Jan Szyszko, nie będą ponownie drukowane - zdecydowała w środę obwodowa komisja wyborcza w Warszawie II. W lokalach wyborczych będzie instrukcja o sposobie głosowania.

O decyzji obwodowej komisji poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Były minister środowiska Jan Szyszko był kandydatem PiS w wyborach do Sejmu; miał startować z czwartego miejsca na liście w okręgu podwarszawskim.

Okręgowa komisja wyborcza w Warszawie II podjęła w środę decyzję, że wydrukowane już karty do głosowania w okręgu nr 20 nie będą drukowane ponownie.

Kodeks wyborczy mówi, że jeśli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy nazwisko kandydata m.in. z przyczyny jego śmierci, nazwisko tego kandydata pozostawia się na wydrukowanych kartach do głosowania.

Informację o skreśleniu oraz o warunkach decydujących o ważności głosu oddanego na takiej karcie podaje się do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia i zapewnia jego rozplakatowanie w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Podczas wydawania kart, wyborcy są też pouczani przez członków komisji wyborczej o sposobie głosowania.

Jeśli wyborcy zagłosują jednak na zmarłego kandydata, ich głos nie traci swojej ważności, tylko przechodzi na listę komitetu.

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 jko55

pytanie do moderatora - dlaczego z jednego ip mozna głosowac w waszym portalu wiele razy??
czy nabijacie sobie w ten sposob statystyki???

! Odpowiedz
10 8 jaykob

Nareszcie, Pan Bóg nieruchliwy, ale sprawiedliwy.

! Odpowiedz
7 8 smallsaver

Jakby to powiedział Indianin - odszedł do Krainy Wiecznych Łowów.

! Odpowiedz
7 5 uczen_manueli_g

No też sobie pomyślałem. Skoro robił przejazdy karocą z Pacyfikiem /taki biskup co powinien w sumo walczyć/ to znaczy ,że był wyznawcą teorii piekła i nieba albo czyśćca.Choć są to dla mnie zagadkowe pojęcia to jednak gdzieś ten Szyszko zawędrował.No i teraz pytanie gdzie?
I czy będzie przekazywał instrukcje dla szczerbatego. W postaci objawień u córki leśniczego np.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 5 madarot

Maciora i kaczor...

! Odpowiedz
23 21 crazycat

o ironio przekręcił się na płuca

! Odpowiedz
44 17 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 52 pkc

Ekooszołomstwo otwiera szampany . Lewactwo tęczowe nago wyje z radości.

! Odpowiedz
60 40 langdon25

Lasy odetchnęły .
Sarny, jelenie, rysie i wiewiórki odetchnęły .
Korniki odetchnęły .

! Odpowiedz
4 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
62 58 langdon25

Szyszko - pasjonat przyrody
Duda - pasjonat konstytucji
Kaczyński - pasjonat demokracji
Kuchcinski - pasjonat latania
Macierewicz- pasjonat zamachów
Beata - pasjonat broszki

! Odpowiedz
53 36 ares-

Oszust stulecia że tylko o ekranach dźwiękochłonnych wspomnę a sadzenie drzew wzdłuż autostrad to też przekręt stulecia, ile tych drzew się przyjęło ?

! Odpowiedz
88 81 marxs

Andrzej Duda napisał: To pasjonat przyrody.-ja tylko uzupełnię Pana Prezydenta Jan Szyszko to myśliwy który kochał przede wszystkim bażanty i rysie(jednego to nawet do domu przygarnął żeby mu się nic nie stało leżał sobie ten ryś wiele lat wygodnie na podłodze aż KODziarze wszczęli nie wiadomo o co zgiełk) a po stanie Puszczy Białowieskiej gdzie stoczył zwycięską wojnę z kornikiem drukarzem i wiewiórkami widać że jest to prawdziwy bez cienia wątpliwości pasjonat przyrody

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 46 liczygrosz

... że też chce ci się tak bredzić...

! Odpowiedz
24 9 madarot odpowiada liczygrosz

... ale słusznie prawi! takia niestety był prawda o tym człowieku.

! Odpowiedz
44 114 skaurus

Jestem wbrew cenzurze, sam narzekałem nie raz na Bankiera jak mnie kasowali ale artykuł jak ten powinien mieć wyłączona opcję komentowania, moderatorze poczytaj te bzdury i rozważ.

! Odpowiedz
98 52 marxs

spadaj PISiu do TVPis do holeckiej i rachonia tam bedziesz miał cenzurę

! Odpowiedz
55 38 uczen_manueli_g odpowiada marxs

Holecka coraz grubsza

! Odpowiedz
54 23 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 16 marxs odpowiada uczen_manueli_g

jakbyś zarabiał miesięcznie po kilkadziesiąt tysiaków to też byś tył

! Odpowiedz
25 8 uczen_manueli_g odpowiada marxs

Właśnie nie! Za cholerę nie! Od dawna nie jem mięsa i nie piję alkoholu. Lubię proste jedzenie ale z przyprawami z różnych stron świata. Nigdy nie byłem gruby. I nie zamierzam. A kilkadziesiąt tysiaków co m-c to przede wszystkim 10 godzin snu każdej nocy. I całe działanie w kierunku maksymalnego opóźnienia procesu starzenia.

! Odpowiedz
2 21 lightning_network odpowiada marxs

wg tej teorii Tomasz Lis - biorąc pod uwagę ile milionów wyciągnął z TVP - powinien turlać się na boku

! Odpowiedz
101 51 khh

Minus dwa. Nareszcie Bog sie nad nami lituje. Kaczor, szykuj sie.

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
73 15 pomorzaninm

mysle podobnie ... prosze Boga jeszcze o jednego przez ktorego rozsypie sie ta cala piramida ..

! Odpowiedz
54 17 iluminat

Tak po prawdzie to by było - 3 . Sędziom w wieku 65 lat nakazują iść na emeryturę a co na listach robi TO 75 letnie cudo vel dziwadło ???. CYRK do2 piSSowce już całkiem pogłupieli. Kto na to K.... głosuje ?.

! Odpowiedz
55 40 atari65xe

Tak dla przypomnienia jedna z zasług tego wybitego miłośnika przyrody:
" Początek polowania zaplanowano przed 6 rano i z tego powodu minister Szyszko dzień wcześniej nie mógł wziąć udziału w miesięcznicy na Krakowskim Przedmieściu. Gdy Jarosław Kaczyński mówił tam: „jesteśmy z tobą, Beato”, okazując wsparcie poszkodowanej w wypadku premier, Szyszko był w drodze do ośrodka pod Toruniem. Kilka godzin później miało rozpocząć się strzelanie do ptaków.

Zwierzęta hodowane w należącym do Polskiego Związku Łowieckiego Ośrodku Hodowli Zwierzyny od rana przygotowywano do odstrzału. Z ogromnych drucianych klatek bażanty trafiły do mniejszych, by łatwiej można było je przetransportować na miejsce polowania. Gdy myśliwi, na czele z ministrem Szyszką, stawili się na miejscu, ptaki wypuszczono prosto pod ich lufy.

– Normalnie bażant lata nisko, nad drzewami. Te są wyrzucane i szybują w górę, bo wcześniej w klatkach nie mogły tak latać. Pierwszy raz mogą się wzbić wyżej, przez co są łatwym celem i dostają kulkę – stwierdził informator portalu, były pracownik OHZ w Grodnie. Jego ocena tego wydarzenia jest jednoznaczna. – To jest niehumanitarne i nie ma nic wspólnego z łowiectwem. To jak kłusownictwo i strzelnica, tylko za duże pieniądze. Poza tym na strzelnicy jest trudniej trafić do rzutki, niż tu do bażanta "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 7 marxs

oj tam czepiasz się szczegółów za to wiocha obok potomkowie pańszczyźnianych chłopów mogli sobie dorobić(bez ZUS i PIT oczywiście) po kilka złotych za godzinę tej "pracy"(wyrzucanie bażantów w górę)

! Odpowiedz
61 34 _xyz

Zabrakło drzew, zabrakło tlenu do życia

! Odpowiedz
94 65 ertom

Pasjonat przyrody, który wyciął kawał puszczy i chwalił się skórą będącego pod ochroną rysia. Jakoś mi go (Szyszki, nie rysia) nie żal.

! Odpowiedz
99 45 pomorzaninm

Oportunista, Czlowiek z partyjnego układu, to "Nasz Człowiek",
nie zal mi takich ludzi i ciesze sie ze odszedl.
...choć prosiłem Boga o innego człowieka ale dobre i to... dziekuje Ci Boże !!!

! Odpowiedz
39 107 siunek

Dzikusy o europejskich aspiracjach - u nas w Polsce panuje taki zwyczaj, ze o zmarlych dobrze, albo wcale.

! Odpowiedz
92 53 search

Widzisz jak to jest, karma wraca. Pisiorom lekko bylo mowic o Bartoszewskim, Jaruzelskim, Germeku czy Kuroniu.

! Odpowiedz
18 46 sloneczkodzg odpowiada search

Kim był Germek ?

! Odpowiedz
35 16 uczen_manueli_g odpowiada sloneczkodzg

Niech Błaszczak w końcu się przyzna. Córka leśniczego i znajoma Szyszki , dobrze sobie żyje?

! Odpowiedz
92 43 search

Ekolodzy zrobia mu winiec z jodel z puszczy na pozegnanie. Pewnie Tadeusz odprawi msze, mial przeciez u niego szczegolne wzgledy podczas kazdej wizyty w Toruniu. Historia i ludzie go juz na ziemi oceniaja.na pohybel

! Odpowiedz
40 14 search

Chlopaki minusuja a przeciez nic zlego nie napisalem na jego temat. On jak nikt zasluguje na piekny wieniec upleciony z galezi jodelek z puszczy. Kochal te drzewa wiec zasluguje na niego.

! Odpowiedz
63 37 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
72 34 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
33 108 lightning_network

ciekawe, czy chore z nienawiści peowskie trolle nie będą rozdzierać szat, gdy kiedyś podobne komentarze pojawią się w przypadku Wałęsy...

! Odpowiedz
90 41 jko55 odpowiada lightning_network

kazdy ma prawo do swojej oceny
dla mnie szyszko to szkodnik niesłychany

! Odpowiedz
6 26 lightning_network odpowiada jko55

dokładnie jak dla mnie Bolek

! Odpowiedz
102 65 wataha

Pasjonat przyrody?.Ja o nim słyszalem głównie z powodu wycinania drzew oraz zabijania zwierząt przez myśliwych w każdym zakątku kraju. Niech spoczywa w spokoju chociaż nie zostawil po sobie żadnych pozytywów w kwestii szacunku dla przyrody i zapobiegania smogowi ( patrz durne poziomu alarmu smogowego, prawie 3 krotnie wyższe niż w UE a przecież ludzie mają te same płuca)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
101 47 jko55

z całym szacunkiem dla Człowieka jako istoty( a nie konkretnie Pana Szyszki):
nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka ........

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil