Nie założą własnej firmy, bo boją się ZUS-u [Wyniki sondy]

analityk Bankier.pl

Brak kapitału na start, skomplikowane przepisy, a może konieczność odprowadzania wysokich składek na ZUS? Portal młodych przedsiębiorców MamBiznes.pl zapytał użytkowników, co najbardziej zniechęca do założenia firmy w Polsce.

Okazuje się, że zarówno właściciele biznesów, jak i osoby dopiero rozważające uruchomienie własnego biznesu jako główną barierę przedsiębiorczości w naszym kraju wskazują konieczność płacenia składek na ZUS. Lista czynników blokujących uruchamianie biznesu w Polsce jest jednak o wiele dłuższa.

W ankiecie portalu MamBiznes.pl wzięło udział 1387 użytkowników, w tym właściciele firm, osoby myślące o założeniu firmy oraz internauci, którzy nie zaliczają się do żadnej z tych dwóch grup.

Wśród osób, które rejestrację działalności gospodarczej wciąż mają przed sobą, najczęściej wskazywaną barierą były składki na ZUS. Ten czynnik stanowił 28 proc. odpowiedzi. Drugą pozycję niechlubnego rankingu wśród przyszłych przedsiębiorców zajęły skomplikowane przepisy prawno-podatkowe – 21 proc. Środki na rozpoczęcie własnego biznesu, a właściwie ich brak wskazało 17 proc.

Wyniki sondy przeprowadzonej przez redakcję mambiznes.pl
Wyniki sondy przeprowadzonej przez redakcję mambiznes.pl (MamBiznes)

Mniej istotnymi czynnikami blokującym własną inicjatywę okazały się kontrole urzędów, brak doświadczenia oraz obawa przed rezygnacją z etatu. Osoby rozważające założenie firmy w swobodnej wypowiedzi wskazały także takie bariery jak: niska kwota wolna od podatku, brak pomysłu, niepewność po starcie.

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu mambiznes.pl »

Portal MamBiznes.pl to pierwszy w Polsce serwis w całości poświęcony tematyce młodego biznesu, start-upów i przedsiębiorczości. Młody przedsiębiorca znajdzie na serwisie bazę pomysłów na biznes, historie sukcesów, informacje o źródłach finansowania, katalog start-upów czy poradniki na temat prowadzenia własnego biznesu.

Grzegorz Marynowicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 44 ptak1976

Po 12 latach opłacania składek do ZUS jak złamałem palce okazało się że nie należy się ekwiwalent za zwolnienie lekarskie, dlaczego? Ponieważ gdzieś podczas tego okresu było opóźnienie w zapłacie składki. Na pytanie dlaczego nie zostałem o tym poinformowany że mogę się tego spodziewać Pani w ZUS odpowiedziała że zus nie ma obowiązku informować płatników składe o zatrzymaniu świadczeń. Zus korumpuje sądy w Polsce zwalniając je z płacenia składek co tworzy układ mafijny i stawia zakład ponad prawem. Uwaga młodzi Przedsiębiorcy na oszustwa zus. Acha dodaję jeszcze że senat kilka miesięcy temu stworzył ustawę która pozwala na wolny transfer pieniędzy z zus do izraela

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 silvio_gesell

"Zus korumpuje sądy w Polsce"

Tak, co więcej Sąd Najwyższy wydał wyrok, że Polak który pracuje za granicą nie ma obowiązku płacić ZUS na emeryturę swoich rodziców, którzy ponieśli koszty jego wychowania.

http://www.polishexpress.co.uk/sad-najwyzszy-utarl-nosa-zus-umowa-o-prace-za-granica-zwalnia-ze-skladek

! Odpowiedz
2 11 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

ZUS = złodzieje - to wie każdy.

Ale dlaczego nakazywałbyś płacenie tym złodziejom przez ludzi którzy powiedzieli dość i podjęli taką a nie inną decyzję o wyjeździe?

! Odpowiedz
1 8 konjoo

Miałem identyczną sytuację. Świadczenie wstrzymane z powodu braku ciągłości składek. Spóźniłem się pól roku wcześniej z jedną składką o 2 dni. Oczywiście musiałem osobiście pofatygować się do oddziału ZUS, napisać podanie do naczelnika, wyrazić czynny żal, uzasadnić opóźnienie w płatności składki (dowiedziałem się, że działa wytłumaczenie, iż brakło mi środków na koncie- zapomnienie nie jest wytłumaczeniem) i wtedy po tygodniu lub dwóch naczelnik wspaniałomyślnie przywrócił mi świadczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Bo zezwolenie na nie płacenie przez emigrantów z Polski emerytur swoich rodziców jest przyczyną tego, że w ZUS brakuje środków, więc kradnie, co z kolei sztucznie napędza emigrację.

! Odpowiedz
0 5 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Widzę że klimat dobrej zmian udzielił się Tobie już na dobre. Przykro mi.

! Odpowiedz
8 6 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

W połowie. Zgadzam się z dobrą zmianą tylko po stronie wydatkowej państwa. Po stronie przychodowej się nie zgadzam, bo podnoszą opodatkowanie pracy, zamiast opodatkować dochody pasywne.

! Odpowiedz
0 5 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Nie można mieć wszystkiego :) Dobra zmiana to wbrew pozorom nie biedacy mający na sercu biedaków. Są całkiem majętni więc nie będą nic zmieniać czyt. zaciskać pętelkę ludziom pracującym oraz z inicjatywą. Tacy ludzie są źli.

! Odpowiedz
6 5 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

"Tacy ludzie są źli"

Tu tkwi sedno - bo IMHO ludzie nie są źli, tylko uczynki. Jeśli opozycja do PiS to zrozumie, to będzie szansa, że na nią zagłosuję. Jeśli będzie skreślać każdego kto nie krytykuje głośno PiS, to będzie napędzać PiSowi elektorat - włącznie ze mną.

! Odpowiedz
0 3 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Ale że co? Na złość babci odmrożę sobie uszy? :) Twój wybór, mnie oni nigdy nie przekonają i nie uwierzę, że dobro Polaków jest w centrum ich uwagi. Chcą po prostu społeczeństwa na swoją modłę.

Na początku Hitlera też miano za cudotwórcę a w miarę sukcesów jego kolejnych blefów do 1940 popierało go coraz więcej Niemców. Obudzili się kiedy było już za późno żeby to zatrzymać, bo nikt nie chciał z nimi jako Niemcami rozmawiać

Porównywanie PIS do NSDAP to ciągle jeszcze przesada, chociaż naszym coraz mniej do nich brakuje (patrz określanie ONR patriotami).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne