Nie założą własnej firmy, bo boją się ZUS-u [Wyniki sondy]

analityk Bankier.pl

Brak kapitału na start, skomplikowane przepisy, a może konieczność odprowadzania wysokich składek na ZUS? Portal młodych przedsiębiorców MamBiznes.pl zapytał użytkowników, co najbardziej zniechęca do założenia firmy w Polsce.

Okazuje się, że zarówno właściciele biznesów, jak i osoby dopiero rozważające uruchomienie własnego biznesu jako główną barierę przedsiębiorczości w naszym kraju wskazują konieczność płacenia składek na ZUS. Lista czynników blokujących uruchamianie biznesu w Polsce jest jednak o wiele dłuższa.

W ankiecie portalu MamBiznes.pl wzięło udział 1387 użytkowników, w tym właściciele firm, osoby myślące o założeniu firmy oraz internauci, którzy nie zaliczają się do żadnej z tych dwóch grup.

Wśród osób, które rejestrację działalności gospodarczej wciąż mają przed sobą, najczęściej wskazywaną barierą były składki na ZUS. Ten czynnik stanowił 28 proc. odpowiedzi. Drugą pozycję niechlubnego rankingu wśród przyszłych przedsiębiorców zajęły skomplikowane przepisy prawno-podatkowe – 21 proc. Środki na rozpoczęcie własnego biznesu, a właściwie ich brak wskazało 17 proc.

Wyniki sondy przeprowadzonej przez redakcję mambiznes.pl
Wyniki sondy przeprowadzonej przez redakcję mambiznes.pl (MamBiznes)

Mniej istotnymi czynnikami blokującym własną inicjatywę okazały się kontrole urzędów, brak doświadczenia oraz obawa przed rezygnacją z etatu. Osoby rozważające założenie firmy w swobodnej wypowiedzi wskazały także takie bariery jak: niska kwota wolna od podatku, brak pomysłu, niepewność po starcie.

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu mambiznes.pl »

Portal MamBiznes.pl to pierwszy w Polsce serwis w całości poświęcony tematyce młodego biznesu, start-upów i przedsiębiorczości. Młody przedsiębiorca znajdzie na serwisie bazę pomysłów na biznes, historie sukcesów, informacje o źródłach finansowania, katalog start-upów czy poradniki na temat prowadzenia własnego biznesu.

Grzegorz Marynowicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 karbinadel

Skąd się tu biorą takie faszystowskie ścierwa?

! Odpowiedz
3 1 sel

Za komuny nie było żadnych składek na zus pit itp pensja cała zostawała tylko że mała.

! Odpowiedz
1 7 sel

Ale urzędników było 4 razy mniej niż dzisiaj a może nawet 6 jak się doliczy armie stróży kościelnych z religii itd..

! Odpowiedz
2 8 walentys

Pensja była mała bo były amerykańskie sankcje i sowiecka pijawka. Gdyby wszystkie zakłady zostawić (a nie regularnie niszczyć i wyprzedawać), wprowadzić cła zaporowe dla zachodnich produktów i dać działać młodym na wolnym rynku (bez hamulca zus) to pewnie teraz w dochodzie na przeciętnego obywatela osiągalibyśmy poziom Austrii lub Szwecji. W końcu to już 30 lat wolnego rynku a przepraszam "wolnego rynku". Niedługo wolny rynek będzie u nas tyle co komunizm a bieda jak była tak będzie (z wyjątkiem pewnej małej bardzo sytej grupy oligarchów). Niestety oddanie kapitału komunistom i pozwolenie na regularne niszczenie państwa nie było zbyt dobre dla Polski. Na szczęście kapitał to ludzie i bardzo szybko może się wszystko odwrócić i może tu być kraj szczęśliwości i bogactwa. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 andregru

ZUS był tylko płacił go zakład pracy.

! Odpowiedz
3 30 tomitomi

zus do likwidacji natychmiast i nieodwołalnie !!! dla dobra Polski i Polaków !

patologii społecznej mówimy : dość !

! Odpowiedz
8 0 toreon

Cóż, zdarza się. Szczególnie gdy argumentów brak.

! Odpowiedz
5 37 walentys

Od zawsze mówię, że zus to jakiś sabotaż, który ma za zadanie powstrzymać przedsiębiorczość Polaków. Wygląda to na hamulec zaciągnięty przez głównego schładzacza gospodarki czyli Balcerowicza. Bez tego Polacy zaczęłiby działać legalnie i zarabiać w dużo większym stopniu niż teraz. Komuś bardzo zależało na tym aby to zatrzymać i zdusić w zarodku.
Do Toreon - olbrzymi procent firm w Polsce to firmy małe rodzinne, którym wystarcza niski i średni dochód. Nie wszyscy chcą pędzić jak lemingi w kierunku przepaści i ewentualnego bankructwa (przeinwestowanie i pycha to częsty powód upadku). Nie jesteśmy chciwym narodem ale uczciwym i pracowitym. Zus do 5 tys. zysku na rękę wogóle nie powinien być płacony. Wszystko by się tak rozbujało, że na emerytury starczyłoby ze zwykłych podatków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 andregru

"Wszystko by się tak rozbujało, że na emerytury starczyłoby ze zwykłych podatków" nie w tym kraju. Za dużo uprzywilejowanych do wczesnej emerytury i zbytnie rozdawnictwo Państwa.

! Odpowiedz
1 7 ptak1976

Proszę was zjednoczmy się by zmienić mentalność okradających nasz wspólny dorobek "celebrytów" branczewski.mariusz @gmail.com, pseudo: ptak1976

! Odpowiedz
0 10 sztos1

nie ma na to szans a powodów jest wiele . Np. Kukiz15 ile wprowadził do sejmu prow. dz. gosp. .O innych ugrupowania szkoda nawet pisać . Same ssaki budżetowe .

! Odpowiedz
1 10 ptak1976

Zus bez reformy w opłacaniu składek upadnie( 15% płaci na 100% )a im na tym zależy... Będą sprzedawać zusoskie pałace i transferować pieniądze do obcycch krain. I to wszystko w literze prawa.

! Odpowiedz
2 37 ricozez

Zus to mafia,to degenerat finansowy utrzymywany przez budżet.Te płacone 1200 zł pozostawione w rękach zainteresowanego dałyby lepszy skutek to po pierwsze.Po drugie w Polsce nie ma szans rozwoju na dłuższą metę ponieważ nie można walczyć o rynek ,który działa pod dyktando chorego systemu finansowego.Po wstępnym rozruchu firmy nadchodzi blokada zysków.Jeśli działałeś o swój kapitał jakoś tylko przeżywasz i zamykasz firmę a przy kredycie po prostu gnijesz na dobre bo rynek jest bardzo ubogi a to co widać jest mylące !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 42 pizmac

Do toreon, pamiętać należy, że z 1200 zł składki nie będzie "żadnej" emerytury. W przypadku choroby zasiłek chorobowy to będą skromne sumy, leczyć się chyba lepiej prywatnie. Żeby myśleć o zabezpieczeniu na przyszłość trzeba to zrobić na własną rękę. 1200 to zwyczajny haracz za to,że tu się urodziłeś i mieszkasz. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 13 toreon

To chyba lekka ściema. Jeśli ktoś ma dobry, potencjalnie dochodowy pomysł na biznes to cóż przy tym znaczy konieczność opłacania 1200 PLN na ZUS miesięcznie? Pomijając już, że przez pierwsze dwa lata obowiązuje preferencyjna stawka. Niezależnie od tego, że ZUS jest reliktem, bankrutem i płacenie na takiego molocha jest dołujące to jednak w kontekście barier jest on nieco demonizowany. Już prędzej wskazałbym skomplikowane przepisy ale i tu sprawę załatwia się poprzez zaangażowanie księgowego za 200-300 miesięcznie. Także główną barierą jest po prostu znalezienie ciekawego, innowacyjnego, najlepiej też nie wymagającego ogromnego kapitału pomysłu na działanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 45 janusz_cebula

Żal to komentować.

! Odpowiedz
2 28 bezimienov

To nie jest ściema kolego. Niedawno zamknąłem swoją działalność w Polsce właśnie m.in. ze względu na ZUS. ZUS jest problemem w połączeniu z innymi udogodnieniami prowadzenia działalności w Polsce, szczególnie przy mentalności polskich kontrahentów, którzy nie raczą nigdy zapłacić w terminie a o uzyskanie należności często trzeba walczyć kilka miesięcy - a często pomimo zaległych faktur mają czelność dzwonić z prośbą o wykonanie kolejnych prac. Prowadzenie działalności w Polsce to tragikomedia, którą można by było porównać do dzieł pióra Sławomira Mrożka i nie chodzi tylko o urzędy lecz również o poważnych 'kontrahentów' - często im większa i bardziej poważana firma, tym ciężej o odzyskanie należności (co ciekawe takie problemy nie występują w przypadku współpracy z tą samą firmą, tyle że z oddziałami zachodnimi).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 toreon odpowiada bezimienov

I to jest realna bariera - zatory płatnicze, szczególnie w niektórych branżach.
Ale zamykać firmę ze względu na ZUS?

! Odpowiedz
3 44 ptak1976

Po 12 latach opłacania składek do ZUS jak złamałem palce okazało się że nie należy się ekwiwalent za zwolnienie lekarskie, dlaczego? Ponieważ gdzieś podczas tego okresu było opóźnienie w zapłacie składki. Na pytanie dlaczego nie zostałem o tym poinformowany że mogę się tego spodziewać Pani w ZUS odpowiedziała że zus nie ma obowiązku informować płatników składe o zatrzymaniu świadczeń. Zus korumpuje sądy w Polsce zwalniając je z płacenia składek co tworzy układ mafijny i stawia zakład ponad prawem. Uwaga młodzi Przedsiębiorcy na oszustwa zus. Acha dodaję jeszcze że senat kilka miesięcy temu stworzył ustawę która pozwala na wolny transfer pieniędzy z zus do izraela

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 silvio_gesell

"Zus korumpuje sądy w Polsce"

Tak, co więcej Sąd Najwyższy wydał wyrok, że Polak który pracuje za granicą nie ma obowiązku płacić ZUS na emeryturę swoich rodziców, którzy ponieśli koszty jego wychowania.

http://www.polishexpress.co.uk/sad-najwyzszy-utarl-nosa-zus-umowa-o-prace-za-granica-zwalnia-ze-skladek

! Odpowiedz
2 11 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

ZUS = złodzieje - to wie każdy.

Ale dlaczego nakazywałbyś płacenie tym złodziejom przez ludzi którzy powiedzieli dość i podjęli taką a nie inną decyzję o wyjeździe?

! Odpowiedz
1 8 konjoo

Miałem identyczną sytuację. Świadczenie wstrzymane z powodu braku ciągłości składek. Spóźniłem się pól roku wcześniej z jedną składką o 2 dni. Oczywiście musiałem osobiście pofatygować się do oddziału ZUS, napisać podanie do naczelnika, wyrazić czynny żal, uzasadnić opóźnienie w płatności składki (dowiedziałem się, że działa wytłumaczenie, iż brakło mi środków na koncie- zapomnienie nie jest wytłumaczeniem) i wtedy po tygodniu lub dwóch naczelnik wspaniałomyślnie przywrócił mi świadczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Bo zezwolenie na nie płacenie przez emigrantów z Polski emerytur swoich rodziców jest przyczyną tego, że w ZUS brakuje środków, więc kradnie, co z kolei sztucznie napędza emigrację.

! Odpowiedz
0 5 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Widzę że klimat dobrej zmian udzielił się Tobie już na dobre. Przykro mi.

! Odpowiedz
8 6 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

W połowie. Zgadzam się z dobrą zmianą tylko po stronie wydatkowej państwa. Po stronie przychodowej się nie zgadzam, bo podnoszą opodatkowanie pracy, zamiast opodatkować dochody pasywne.

! Odpowiedz
0 5 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Nie można mieć wszystkiego :) Dobra zmiana to wbrew pozorom nie biedacy mający na sercu biedaków. Są całkiem majętni więc nie będą nic zmieniać czyt. zaciskać pętelkę ludziom pracującym oraz z inicjatywą. Tacy ludzie są źli.

! Odpowiedz
6 5 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

"Tacy ludzie są źli"

Tu tkwi sedno - bo IMHO ludzie nie są źli, tylko uczynki. Jeśli opozycja do PiS to zrozumie, to będzie szansa, że na nią zagłosuję. Jeśli będzie skreślać każdego kto nie krytykuje głośno PiS, to będzie napędzać PiSowi elektorat - włącznie ze mną.

! Odpowiedz
0 3 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Ale że co? Na złość babci odmrożę sobie uszy? :) Twój wybór, mnie oni nigdy nie przekonają i nie uwierzę, że dobro Polaków jest w centrum ich uwagi. Chcą po prostu społeczeństwa na swoją modłę.

Na początku Hitlera też miano za cudotwórcę a w miarę sukcesów jego kolejnych blefów do 1940 popierało go coraz więcej Niemców. Obudzili się kiedy było już za późno żeby to zatrzymać, bo nikt nie chciał z nimi jako Niemcami rozmawiać

Porównywanie PIS do NSDAP to ciągle jeszcze przesada, chociaż naszym coraz mniej do nich brakuje (patrz określanie ONR patriotami).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina :)

! Odpowiedz
0 2 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Do rzeczy, do rzeczy. Zobaczymy kto się myli.

! Odpowiedz
0 2 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

Poleciałeś po prostu na kasę i w pewnym sensie to rozumiem. Ale to twoja własna kasa :)

! Odpowiedz
0 2 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell

I jeszcze jedno, nie porównuję do nazistów ciebie jako swojego rozmówcy, więc powoływanie się na prawo wymyślone przez ten wątpliwy skądinąd autorytet jest nietrafione ;)

Poza tym nie porównałem do nich nawet dobrej zmiany, napisałem o podobieństwie które jest oczywiste, ten sam sposób myślenia. Argument więc podwójnie nietrafiony :) Dobranoc :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Tyle razy słyszałem argument „naziści też na początku nie zabijali” w kontekście PiS, że traktuję go z przymrużeniem oka. Tym bardziej, że powodem tego co się stało na początku ubiegłego wieku nie byli naziści - bo wszyscy wtedy zabijali, bolszewicy w ZSRR, monarchiści z Japonii, komuniści w Chinach itd. Powodem ogólnoświatowej agresji była niewystarczająca podaż złotego pieniądza w warunkach eksplozji demograficznej, spowodowanej odkryciem antybiotyków, co doprowadziło do spirali deflacyjnej i bardzo wysokiego bezrobocia. Co więcej, ideologią która wygrała wojnę jest faszyzm (od fascio - związek), czyli korporacjonizm państwowy - ustrój oparty na komisji trójstronnej składającej się z przedstawicieli związków pracodawców, pracowników i administracji państwa, bo tylko ten ustrój jest w stanie tworzyć miejsca pracy wystarczającym tempie, gdy gwałtownie rośnie populacja.

Obecna sytuacja jest odwrotnością tej z początku ubiegłego wieku - mamy zapaść demograficzną i rekordowo niskie bezrobocie. W takich warunkach narodowy socjalizm, czyli tam gdzie widzisz PiS, jest moim zdaniem całkowicie nieszkodliwy, w przeciwieństwie do korporacjonizmu, który niszczy wszystkie naturalne wspólnoty aż do zniszczenia rodziny i spadku dzietności poniżej zastępowalności pokoleniowej. Wyciąganie wniosków ze zdarzeń historycznych wyrwanych z kontekstu ekonomicznego i demograficznego, prowadzi dziś bardzo wiele osób na manowce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne