Nie wszyscy emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę

Nie wszyscy pracujący emeryci, do których dotarła informacja z ZUS, muszą rozwiązywać umowę o pracę, by dalej pobierać świadczenie. W przypadku wątpliwości prosimy o telefoniczny kontakt z pracownikami Zakładu.

Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw -  osoby te mają czas na rozwiązanie takiego stosunku pracy do końca września 2011 r.

O rozwiązaniu umowy o pracę muszą poinformować właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania oddział ZUS, w przeciwnym razie wypłata emerytury zostanie im wstrzymana od 1 października 2011 r. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po rozwiązaniu stosunku pracy osoby te ponownie zatrudniły się u dotychczasowego pracodawcy.

Natomiast osoby, które wprawdzie są zatrudnione u dotychczasowego pracodawcy, ale w związku z przejściem na emeryturę rozwiązały stosunek pracy, a następnie zatrudniły się ponownie, będą nadal miały prawo do wypłaty emerytury.

W przypadku osób przechodzących na emeryturę w 2011 roku aby pobierać to świadczenie - konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Po rozwiązaniu umowy o pracę osoby te mogą zatrudnić się u niego ponownie, na podstawie nowej umowy o pracę - w takim przypadku  emerytura będzie wypłacana.   

W związku z tym, że wspomniana ustawa nałożyła na ZUS obowiązek poinformowania zainteresowanych do końca stycznia 2011 roku o wprowadzonych zmianach, do pracujących emerytów wysłana została korespondencja z informacją o obowiązujących od 1 stycznia nowych przepisach. Dotarła ona do szerszej grupy emerytów, z której nie każdy emeryt musi podejmować kroki związane z rozwiązaniem stosunku pracy.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Numery telefonów wszystkich terenowych jednostek ZUS można znaleźć na stronie internetowej http://www.zus.pl/

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marta

ZUS wysłał informacje do wszystkich emerytów nie analizując czy zmiana ustawy dotyczy danej osoby Informacje wysłano listem poleconym - wartość 3,75 zł a przecież w ZUS-ie brakuje pieniędzy. Wystarczy policzyć ile pieniędzy niesłusznie wydano - widać że tu nie liczy się wydatków.

! Odpowiedz
0 0 ~ewa

Bandycki kraj, albo emerytura, albo praca, ZUs nie ma na świadczenia, to po co płaci pracującym? a młodzi lepiej wykształceni nie mają pracy, bezrobocie rośnie i muszą wyjeżdzać za granice na parobków!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~ja

nie emeryci lecz studenci zabieraja miejsca pracy ludziom 40+, 50+. Pracodawcy wolą zatrudniac studentow bo nie płacą za nich składek a potem wielkie zdziwienie ze wPolsce najwiecej bezrobotnych jest w przedziale wiekowym 40-50. Czy tego nasi rządzący nie widzą tylko mowia ciagle o przekwalifikowywaniu sie. Śmiechu warte. Po co? Jesli student zajmuje te stanowska. Studia powinny byc dofinansowywane tym ktorych naprawde na nie nie jest stać. Dużo studentow pracuje zeby miec za co imprezowac a 40-50 latek nie ma za co żyć w tym kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~PL

Jeśli dobrze rozumiem, to wszyscy mogą dalej pracować, tylko część musi rozwiązać umowę o pracę i ponownie podpisać nową? :?

! Odpowiedz
0 0 ~mc

Szanowni Państwo, jeżeli emeryt zdobył doświadczenie, jest szanowanym człowiekiem z wiedzą dlaczego ma rezygnować z pracy? Dlaczego takie głupoty piszecie, co uważacie że młodzi szanują pracę - popatrzcie na młodsze osoby i jak szanują pracę , ciągle tylko bawić się odpoczytać itd? żadnych obowiązków uważacie że to normalne?

To co piszecie dotyczy pracowników fizycznych i z tym się zgadzam, ale powiem tyle jest jedna zasada rozumnych ludzi: do 40 roku życia pracuj na innych a po staraj się tak by inni pracowali na ciebie. Jeżeli ktoś zawalił sprawę jest sam sobie winny... niestety ale sprawa wygląda tak u nas nie zdobywa się wiedzy u nas kupuje się dyplom.

Przestańmy robić magistrów a zacznijmy w końcu budować społeczeństwo wiedzy, a będzie oki i dla wszystkich Polaków starczy pracy (tych młodych i tych starszych). Ja ciągle widzę potrzebę by emeryci pracowali. A jeżeli się komuś świadczenie należy bo zarobił na nie to powinien je mieć.

A co do świadczeń uważam że darmozjady żyjące z rent(pomimo braku chorób), ludzie utrzymujący się tylko dzięki pomocy społecznej to jest problem ... a nie emeryci którzy na to zasłużyli. Dlaczego mamy płacić za matki z 10 dzieci każde z innym ojcem? Jaka taka osoba ma wychować dobrze dzieci? A inteligentni ludzie mają max 2 ? To degradacja genetyczna społeczeństwa i tyle ... moim zdaniem wszystkie działania naszych władz i socjo Europy to głupota... zobaczycie będziemy kontynentem skażonym genetycznie - bo mnożą się jednostki które nie powinny ....
Poza tym polityka socjalna państwa nie działa tam gdzie powinna - młode małżeństwa na początku drogi życia odkładają dzieci na później - i z reguły kończy się to bezdzietnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~behemot

Reksio - żaden kraj nie jest głupi, czy mądry. Te przymiotniki dotyczą obywateli, posłow itd.

! Odpowiedz
0 0 ~reksio

Młodzi ucikajcie z tego glupiego krju ,emeryci zajmują Wam miejsca pracy

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl