Nie ma poparcia dla pomocy frankowcom

Miażdżąca większość ankietowanych jest przeciwna ustawowemu udzielaniu pomocy kredytobiorcom we frankach szwajcarskich – wynika z najnowszego badania Kantar Public dla Instytutu Jagiellońskiego.

– Od trzech lat przeprowadzamy badania preferencji wyborczych kredytobiorców hipotecznych i odbioru społecznego proponowanych rozwiązań ustawowych – wyjaśnia Marcin Roszkowski, prezes Instytut Jagiellońskiego. – Tegoroczne, trzecie z kolei badania pokazują jasno, że większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowców  (…) W roku wyborczym warto także zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje polityczne przyjmowanej właśnie prezydenckiej ustawy o wsparciu dla „frankowców” – uzupełnia.

Zdecydowana większość ankietpwanych przez Kantar Public jest przeciwna planowanej pomocy dla frankowców
Zdecydowana większość ankietpwanych przez Kantar Public jest przeciwna planowanej pomocy dla frankowców (fot. ajn / YAY Foto)

O stosunek Polaków do planowanej ustawowej pomocy dla frankowców pytano na przełomie stycznia i lutego br. Aż 68 proc. badanych zadeklarowało, że jest przeciwne wsparciu tego rodzaju. Podobny odsetek krytykujących ustawowe zmiany odnotowano w grupie kredytobiorców ogółem. Opinia zmieniała się dopiero, gdy to samo pytanie stawiano osobom posiadającym tzw. kredyty frankowe. W tej grupie blisko połowa (48 proc.) popierała planowane zmiany, a przeciwko nim opowiadało się 39 proc. ankietowanych.

(Instytut Jagielloński)

Uzasadnieniem takiego rozkładu opinii jest m.in. poczucie niesprawiedliwości. 65 proc. ankietowanych uważa, że przyjście z pomocą kredytobiorcom frankowym byłoby niesprawiedliwe wobec Polaków ogółem. Co ciekawe, tego samego zdania jest ponad połowa (52 proc.) kredytobiorców we frankach. Takie poczucie znacznie bardziej doskwiera ankietowanym spłacający kredyty złotowe – aż trzy czwarte z nich sądzi, że pomoc frankowcom nie jest fair wobec innych obywateli.

Porównanie sytuacji osób spłacających kredyty we frankach i w złotych jeszcze mocniej utrwala poczucie nierównego traktowania obu grup. 65 proc. ankietowanych uważa ustawowe wsparcie dla frankowców za krzywdzące wobec kredytobiorców złotowych, tego samego zdania jest 53 proc. osób spłacających kredyt we frankach.

Z badania Kantar Public wynika, że uruchomienie pomocy dla frankowców może nieznacznie zwiększyć poparcie przeciwników obozu rządzącego. 23 proc. badanych twierdzi, że wprowadzenie zmian prawnych na korzyść frankowców zniechęciłoby ich do głosowania na obóz rządzący, 18 proc. miałoby przez to gorsze zdanie o prezydencie Andrzeju Dudzie.

Jakie będą dalsze losy tzw. ustawy frankowej, o tym w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”, w materiale pt. „Batalia o ustawę frankową”. – Nikt nie ma wątpliwości, że w roku wyborczym tak nośny temat, będący realizacją złożonych trzy lata temu przez Andrzeja Dudę obietnic, nie jest wyciągany po to, żeby drażnić suwerena – pisze autor artykułu.

MW

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 42 jes

Czy również będą ankiety odnośnie 500+, matka + i inne plusy, krusy ???


Cała prawda o obietnicach Dudy i propaganda pisu w mediach wykształciła schemat: jak wziął kredyt we frankach to bogaty, pieniądze mają dać wszyscy a nie banki i tak się urabia opinię publiczną ciemnego ludu.

A prawda jest taka, że bodajże 97% kredytów frankowych brane były przez małżeństwo na swoje pierwsze mieszkanie.

Ale ciemnemu ludowi da się wmówić wszystko, włącznie z tym, że przy aferze Srebrnej Nieinternowany wykazał się tylko i wyłącznie uczciwością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 q-tas

Jedno nie przeczy drugiemu. Kredyt małżeństwa na pierwsze mieszkanie nie przeczy faktowoi że kredyt BOGATEGO małżeństwa.

! Odpowiedz
25 47 slaw007

Pytanie w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Jagielloński jest tendencyjne i celowo zmanipulowane. Ono nie powinno brzmieć: czy jesteś przeciwny/a ustawowemu udzieleniu pomocy kredytobiorcom we frankach szwajcarskich tylko czy jesteś za/przeciw ustawowemu zmuszeniu banków do przestrzegania prawa polskiego i unijnego.

! Odpowiedz
10 43 jes

Dokładnie tak. Sprawa frankowców to sprawa banków i to banki powinny zwrócić nielegalne zyski. Ale aby pis nie musiał sie tłumaczyć z obietnic długopisa wystarczy tak zadać pytanie by ankietowany myślał, że to będzie z jego pieniędzy.
To stara metoda ale skuteczna, i na tym wzorował się Kurski: "ciemny lud to kupi".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 34 mith21

A maliniak z PiS obiecywał...i co teraz? Oszukał suwerena?

! Odpowiedz
17 42 cyklotron

ukarac banki za oszustwa
z zasądzonych kar pomóc oszukanym

! Odpowiedz
61 61 staryznajomy

Ciekawe jak cwaniaczki frankowe by podwazaly umowy jajby frank byl po 2 zl haha hipokryci przez lata przytulali mniejsze raty smiejac sie z tych co brali drozsze w PLN

! Odpowiedz
14 37 jkl777

Wtedy bank spread zwiekszylby o dowolna liczbe bo obecnie nie ma do tego przeciwwskazan. Taka umowa.

! Odpowiedz
10 40 samsza

Tak samo jest ze wszystkimi niepotrzebnymi programami mieszkaniowymi, eaut, ejachtów gdzie biedni dopłacają bogatszym do podwyższonego standardu życia

! Odpowiedz
10 37 jkendy

Najbardziej sprawiedliwe jest państwo, w którym każdy płaci za siebie ale to nazywane jest liberalizmem i od pewnego czasu TVPis bardzo na to pluje.

! Odpowiedz
22 6 jkl777 odpowiada jkendy

Liberalizm to tez subsydia.

! Odpowiedz
8 33 staryznajomy

A jak stopy % na PLN pojda w gore panstwo tez bedzie doplacac ???

! Odpowiedz
12 37 jkl777

Jak na razie to panstwo POmaga ZLOtowkowiczom, utrzymujac nierealnie niskie stopy procentowe. Okradajac ludzi z oszczednosci wypracowanych przez niekiedy cale zycie. Taka danina na dojna zmiane.

! Odpowiedz
37 25 wujeksasza

Nie ma żadnego powodu żeby pomagać. Większość to ludzie bogaci. Na tej zasadzie powinno się pomagać równo wszystkim

! Odpowiedz
2 14 jes

Czy również będą ankiety odnośnie 500+, matka + i inne plusy, krusy ???

Propaganda pisu w mediach wykształciła schemat: jak wziął kredyt we frankach to bogaty, pieniądze mają dać wszyscy a nie banki i tak się urabia opinię publiczną ciemnego ludu.

A prawda jest taka, że bodajże 97% kredytów frankowych brane były przez małżeństwo na swoje pierwsze mieszkanie.

Ale ciemnemu ludowi da się wmówić wszystko, włącznie z tym, że przy aferze Srebrnej Nieinternowany wykazał się tylko i wyłącznie uczciwością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 52 slaw007

Wyniki tego badania wskazują na skuteczność działań medialnych, sponsorowanych prze banki, których celem jest obrona interesów tychże instytucji.

! Odpowiedz
18 73 trollmaster

za to dopłaty do kredytów do pierwszego mieszkania były?
kolega tak kupił, dobrze zarabia, mieszkanie po 5-6 latach warte prawie 2 tyle.
Wszyscy sfinansowaliśmy mu odsetki i to rozumiem jest sprawiedliwe społecznie.

! Odpowiedz
28 45 mjwhite

Zasady kredytów rodzina na swoim, mieszkanie dla młodych jak i frankowych były jasne od początku, każdy brał co chciał. Nie zmienia się zasad w trakcie gry.

! Odpowiedz
11 33 trollmaster odpowiada mjwhite

tak, nie zmienia, o ile to nie jest gra znaczonymi kartami.

poza tym, różnica jest taka, że młodzi z programu 'developerzy na swoim' dostali po kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłat do kredytu (przez 8 lat łącznie), i nikt nikogo nie pytał, czy chce to finansować ze swoich podatków. A jak do tej pory, frankowicze nie dostali złamanego grosza publicznej pomocy. Zresztą, tu chodzi o banki, nie o pomoc publiczną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 9 mjwhite odpowiada trollmaster

Powtarzam jeszcze raz, zasady wszystkich kredytów były jasne od początku, było brać kredyt z dopłatami.

! Odpowiedz
6 20 jkl777 odpowiada mjwhite

Chyba nie byly, skoro spread jest teraz przyczyna przegranych sadowych przez banki.

! Odpowiedz
12 8 mjwhite odpowiada jkl777

Skoro wygrywacie w sądach to o co chodzi?

! Odpowiedz
2 15 mba_tomy odpowiada mjwhite

Jeśli człowiek spłaca zawyżony kredyt, to nie stać go na wyłożenie kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych na opłacenie adwokata. Do tego trzeba wziąć pod uwagę, że ta sama sprawa w innym mieście może zostać inaczej rozstrzygnięta przez sądy. Jeden sędzia stwierdzi, że banki oszukały, a drugi stwierdzi, że coś tam w którymś miejscu zostało źle sformułowane, banki wprawdzie oszukały, ale... oddala pozew.

A więc zamiast takiej pseudo pomocy finansowej, która jest dla banków, a nie dla Frankowiczów, powinna być pomoc prawna.
Nielegalne spready - to nakaz, aby je zwrócić, nielegalne ubezpieczenie od niskiego wkładu - to go zwrócić, nielegalne sformułowania nie pozwalające na funkcjonowanie umowy - to rozwiązanie umowy.

Nooo... ale w tym momencie nie byłoby kilkuset milionowych dochodów, mniejsze podatki, itp. Najważniejsze, że Frankowcy są bogaci i jeszcze ich stać na spłatę kredytów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 jes odpowiada mjwhite

Banki dobrze płacą?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne