REKLAMA

Nie dowiemy się, gdzie mieszkają posłowie. PiS pokazał projekt noweli o partiach politycznych

2021-06-23 17:48
publikacja
2021-06-23 17:48
Nie dowiemy się, gdzie mieszkają posłowie. PiS pokazał projekt noweli o partiach politycznych
Nie dowiemy się, gdzie mieszkają posłowie. PiS pokazał projekt noweli o partiach politycznych
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Posłowie podczas debaty pozytywnie wypowiedzieli się o projekcie autorstwa PiS noweli ustawy o partiach politycznych. Jak wskazał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, dotyczy on wyeliminowania zapisów pozwalających na ujawnienie danych o adresach osób uprawnionych do reprezentacji partii politycznej.

Celem projektu nowelizacji ustawy o partiach politycznych jest anonimizacja danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych. Mularczyk przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie komisji o tym projekcie podkreślił, że komisja wnosi o to, by ten projekt został uchwalony.

"Chcę podkreślić, że projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych dotyczy wyeliminowania z tej ustawy zapisów, które ujawniają dane o adresach zamieszkania podmiotów osób uprawnionych do reprezentacji partii politycznych" - wyjaśnił poseł PiS.

"Wnosimy, aby Wysoka Izba uchwaliła przedłożony projekt nowelizacji" - powiedział Mularczyk.

Stanowisko klubu PiS przedstawił poseł Kazimierz Smoliński. Zwrócił on uwagę, że ustawa o partiach politycznych pochodzi z 1997 roku "i w niektórych aspektach nie przystaje do aktualnego stanu prawnego". "Dlatego posłowie wnioskodawcy stwierdzili, że należy dokonać zmiany art. 18 tej ustawy, który zawiera jawność ewidencji partii politycznej, co jest potrzebne" - powiedział Smoliński. Natomiast - jak dodał - "elementy tej jawności idą za daleko".

Poseł zadeklarował, że klub PiS będzie ten projekt popierać. "Ponieważ te zmiany są konieczne naszym zdaniem, aby chronić te dane osobowe, które nie powinny podlegać ujawnieniu" - zaznaczył Smoliński.

Poseł Arkadiusz Myrcha reprezentując klub Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że projekt tej ustawy nie wzbudza kontrowersji "o tyle, że wychodzi na przeciw pewnym oczekiwaniom". "Bo nie dość że zostaje uregulowana kwestia jawności adresów zamieszkania osób, które są uprawnione do reprezentowania partii politycznych i zaciągania zobowiązań; ale jednocześnie zostają wprowadzone pewne też takie kwestie porządkowe dotyczące publikacji chociażby dokumentów dotyczących partii politycznych" - powiedział Myrcha.

Oświadczył, że klub KO nie zgłasza zastrzeżeń do projektu.

Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic powiedziała, że Lewica chce dalszego procedowania tego projektu. "I chce jego poszerzenia o zapisy gwarantujące, że Polacy będą mogli na powrót zaufać swojemu państwu, swojemu parlamentowi, drugiemu człowiekowi, a do tego jest potrzebna jawność i uczciwość" - mówiła Kucharska-Dziedzic.

Zdaniem posła Dariusza Kurzawy (Koalicja Polska - PSL) proponowane zmiany w ustawie są uzasadnione. "Wrażliwe dane osobowe, do jakich należy bez wątpienia adres zamieszkania, są chronione w wielu postępowaniach i dokumentach. Ta sama zasada powinna również mieć zastosowanie w ustawie o partiach politycznych" - powiedział Kurzawa.

Posłanka Joanna Mucha (Polska 2050) powiedziała, że koło, które reprezentuje zagłosuje za tą nowelą. "Zagłosujmy za tą ustawą, ale uważamy, że skandaliczne jest to, że Sejm zajmuje się tak nieważnymi dla ludzi tematami, kiedy ważne tematy nie są zaadresowane" - zaznaczyła Mucha.

Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), wykreślenie publikacji prywatnych adresów polityków "jest to oczywista sprawa". Według niego, należałoby tę ustawę napisać od początku. "Zobaczyć, jak partie polityczne powinny działać nowocześnie w XXI wieku" - powiedział poseł Konfederacji. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki