REKLAMA

Nie będzie pieniędzy z KPO? "Reforma nie spełnia kamieni milowych". Morawiecki komentuje słowa wiceszefowej KE

2022-06-30 14:45
publikacja
2022-06-30 14:45
Nie będzie pieniędzy z KPO? "Reforma nie spełnia kamieni milowych". Morawiecki komentuje słowa wiceszefowej KE
Nie będzie pieniędzy z KPO? "Reforma nie spełnia kamieni milowych". Morawiecki komentuje słowa wiceszefowej KE
/ FORUM

Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji, potrzebujemy jedności i solidarności - powiedział premier Mateusz Morawiecki o tzw. kamieniach milowych wymaganych dla środków z FO.

Podczas konferencji prasowej w czwartek Morawiecki był pytany o słowa wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej w Parlamencie Europejskim, gdzie powiedziała, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia tzw. kamieni milowych koniecznych do uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

Premier komentuje słowa wiceszefowej KE

"Co do różnego rodzaju wskaźników i celów do wykonania, tak jak powiedziałem - wraz z Umową Partnerstwa mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania. Podobnie w Krajowym Planie Odbudowy - Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej - wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską" - powiedział Morawiecki

Jak wskazał, odnosząc się do swoich rozmów z unijną komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą, w dyskusji potrzebne jest "oddramatyzowanie sytuacji". "Myślę, że dzisiaj cała Europa tego potrzebuje - jedności i wspólnego frontu wobec tego kraju, który rzucił rękawicę porządkowi geopolitycznemu całego świata i naruszył pokój w Europie, potrzebujemy tu jedności i solidarności" - zaznaczył.

"Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racji. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki - nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z Krajowego Planu Odbudowy - pojawią się na konkretne programy w Rzeczpospolitej" - oświadczył premier.

Jourova o nowelizacji ustawy o SN: nie wypełnia kamieni milowych

Jak podaje portal tvn.24.pl wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy.

"Nie, nie wypełnia" - odparła Jourova. "Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała" - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Rzecznik Komisji Europejskiej, proszony przez korespondenta TVN24 o komentarz do słów Jourovej, powiedział: "nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych". "Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie - zaznaczył" - rzecznik cytowany przez portal tvn24.pl.

"To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE"

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska. "To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE w czasie komisji w PE" - zauważył. "Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej" - dodał Müller.

O słowa Jourovej PAP spytała szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota. "Głęboko się z tą oceną nie zgadzam. Uważam, że ustawa pana prezydenta jest zgodna z kamieniami milowymi w obszarze wymiaru sprawiedliwości. To wszystko, co w tej sprawie mam do powiedzenia" - powiedział minister.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. (PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Ewa Wesołowska, Rafał Białkowski

mml/ ewes/ rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (86)

dodaj komentarz
jan888
Szczerze mówiąc, to ostatnie, czego potrzebuje ogarnięta mega-PIS-inflacją, polska gospodarka, to bycie zalaną tanim kredytem z KPO - to doprowadziłoby do inflacji rodem z Turcji, czy Afryki.
koperytko
PIS inflacja też jest w Czechach gdie wynosi 16% ? albo w Estoni z 20% ?
300_pala odpowiada koperytko
W Czechach inflacja jest od roku w Polsce od 7
lukaszslask
Co Wy z ta alternatywa za wegiel
Wegiel nie szkodzi,pod warunkiem spalania go w elektrowniach i cieplowniach z filtrami za kilkaset tysiecy zlotych,wtedy leci para wodna z komina
Szkodza tylko i wylacznie domowe kopciuchy,ktore trzeba podlaczyc do gazu,a najlepiej do pompy ciepla,a prad do pompy z wegla,ktory przelatuje przez
Co Wy z ta alternatywa za wegiel
Wegiel nie szkodzi,pod warunkiem spalania go w elektrowniach i cieplowniach z filtrami za kilkaset tysiecy zlotych,wtedy leci para wodna z komina
Szkodza tylko i wylacznie domowe kopciuchy,ktore trzeba podlaczyc do gazu,a najlepiej do pompy ciepla,a prad do pompy z wegla,ktory przelatuje przez filtr i sie UE odwali raz na zawsze!!!takie to trudne????
adam.1983
Z CO2 nie oczyszczają spalin a sama zamiana energii cieplnej z elektrowni na elektryczną, potem jej przesłaniem i ponowną zamianą na energię cieplną to spore straty, byle kopciuch uzyska większą sprawność energetyczną niż przemiana tego węgla w procesie energetycznym.
arzab
Oczywiście polskie filtry wychwytują 100% zanieczyszczeń a te spalone miliony ton węgla dadzą nam tyle wody, że zapomnimy o suszach ! I to wszystko za kilkaset tysięcy złotych.
inwestor.pl
Czy uważasz, że bez KPO PiS zaleje nas inflacją 30%+?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA NIEDODRUKOWANA)
midas69
Realna inflacja już jest ok 30%. O ile zdrożało paliwo przez ostatnie 6mc? Za ile czasu ceny energii przełożą się na ceny wszystkiego? Ile zdrożeje do jesieni jak Europa dalej będzie bawić się w sankcje? Dania juz chce się podłączyć do Baltic pipe bo czują pismo nosem.
jan888
Inflacja 30+% zaleje Polskę wtedy, kiedy PIS dostanie górę pieniędzy z KPO i rzuci je na rynek, tak samo jak zrobił z wydrukowanymi setkami miliardów, czy pieniędzmi pożyczonymi w ramach zadłużania Polski (od 2015 roku, kiedy PIS objął władzę, dług Polski skoczył ponad 2 razy).
wibor3m
Jak już mówiłem, otworzyć wschodnią granicę. Zobaczymy, jak długo Bruksela i Berlin będą grać w twardego. Dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy, że Niemcy są na skraju wielkiego kryzysu społecznego lub mają krótką pamięć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_w_Berlinie_(2016)

Byłem w Berlinie tej nocy, dosłownie 300
Jak już mówiłem, otworzyć wschodnią granicę. Zobaczymy, jak długo Bruksela i Berlin będą grać w twardego. Dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy, że Niemcy są na skraju wielkiego kryzysu społecznego lub mają krótką pamięć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_w_Berlinie_(2016)

Byłem w Berlinie tej nocy, dosłownie 300 metrów od tego miejsca i widziałem plac rano po ataku. Niemcy to dziwny naród, nie widziałem zbyt wiele współczucia. Rozważali nawet, że polski kierowca zawinił.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki