Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez szefa MSWiA. Zmiana przepisów umożliwi też powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie.


Projekt wprowadza zmiany nazw dwóch uczelni służb państwowych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
"Nowe nazwy podkreślą ogólnoakademicki status uczelni oraz naukowy profil działalności. Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie zostanie także przekształcony w Wyższą Szkołę Straży Granicznej" - poinformowano w komunikacie po środowym posiedzeniu rady Ministrów.
Jak wyjaśniono, utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej ma na celu poprawę jakości kształcenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz doboru optymalnych kandydatów do służby.
"Uczelnię powoła minister edukacji i nauki, ale żeby mógł to zrobić, musi zostać wyodrębniona taka jednostka w Straży Granicznej. To zakładają przyjęte przepisy" - powiedział PAP wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wiadomo już, że uczelnia planuje rozszerzać ofertę o kierunki studiów, które umożliwią uzyskanie nowych kompetencji oraz - jak zapowiedziano w komunikacie - kłaść nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym poziomie.
Zgodnie z projektowaną ustawą nazwa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) ma zostać zmieniona na "Akademia Pożarnicza", zaś Wyższa Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) stać się "Akademią Policji w Szczytnie".
Rządowy projekt przewiduje też zmianę przepisów dotyczących budowy zabezpieczenia granicy państwowej. "Chodzi o zoptymalizowanie realizacji inwestycji polegającej na budowie bariery służącej ochronie granicy państwowej i wspomagającej przeciwdziałanie nielegalnej migracji" - wyjaśniono w komunikacie.
Kancelaria Premiera poinformowała również, że dzięki zmianom przepisów umożliwione zostanie skorzystanie ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/