Nie będzie 100+ dla hiszpańskich dzieci. Odrzucono projekt comiesięcznych subsydiów

Hiszpański Kongres Deputowanych odrzucił przedstawiony przez partię Vox projekt subsydiów dla dzieci. Miały one wynosić 100 euro miesięcznie na każde dziecko aż do osiągnięcia pełnoletności, co jak odnotowują w środę hiszpańskie media, jest zbliżone do realizowanego w Polsce programu "Rodzina 500+".

(fot. Ruslan Shugushev / Shutterstock)

Pomimo poparcia ze strony największego opozycyjnego ugrupowania w niższej izbie parlamentu, konserwatywnej Partii Ludowej (PP), projekt prawicowo-populistycznej partii Vox został odrzucony we wtorek podczas wieczornego głosowania w izbie.

W trakcie burzliwej chwilami debaty politycy Vox wskazywali na drastycznie spadającą w Hiszpanii liczbę urodzeń, a także na pilną konieczność pomocy dla rodzin.

Prezentująca dokument deputowana Rocio de Meer zaznaczyła, że kwota 100 euro na każde dziecko byłaby wypłacana tylko małżeństwom będącym związkiem kobiety i mężczyzny. “Wiele badań potwierdza, że dzieci najlepiej wychowują się ze swoim ojcem oraz matką. Taki związek jest najbardziej płodną instytucją ludzkości” - podkreśliła Rocio de Meer.

W trakcie wystąpienia deputowana Vox zarzuciła ugrupowaniom lewicy i centrolewicy, że “próbują zniszczyć rodzinę, inwestując w politykę śmierci”, co przejawia się m.in. w liberalizacji prawa aborcyjnego w Hiszpanii. Wskazała też na panujący w tym kraju kryzys demograficzny.

Deputowani Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i Unidas Podemos (UP), które tworzą koalicyjny rząd Pedra Sancheza, wskazywali z kolei, że projekt autorstwa Vox należy odrzucić, gdyż nie obejmuje on pomocy dla dzieci znajdujących się pod opieką małżeństw homoseksualnych.

Według statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) od stycznia do czerwca 2019 roku przyszło na świat w Hiszpanii niewiele ponad 170 tys. dzieci, czyli o 6,2 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku. To najniższa liczba od 1941 roku, kiedy w tym kraju zaczęto gromadzić dane dotyczące liczby urodzonych dzieci.

W Hiszpanii realizowany był w latach 2007-10 program socjalistycznego rządu premiera Jose Luisa Zapatero pod nazwą “czek dla niemowlęcia”. Po urodzeniu dziecka matka otrzymywała jednorazową zapomogę w wysokości 2500 euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 stanislaw2200

Patologią jest to że w europie dożyliśmy czasów w których Lewica jest tak nieudolna oraz zajęta nieistotnymi utarczkami ideologicznymi że to Prawica musiała przejąć jej gospodarcze lewicowe funkcje.

! Odpowiedz
4 9 piterro1980

Parlament nie chce ale typowy Hiszpan pewnie by nie pogardził. Chyba że typowy parlamentarzysta zrezygnowałby z tzw diety poselskiej no to wtedy przyklepaliby i 200 ojro na każde dziecko.

! Odpowiedz
7 20 gregzacha

Jeżeli w Hiszpanii rządzi lewica i nie chcą, to w Polsce rządzi ..... i tu drogie dzieci dopiszcie sami.

! Odpowiedz
8 18 piterro1980

Sugerujesz że PiS to prawica? Chyba z choinki się urwałeś. Socjaliści pełną gębą a że miny stroją konserwatywne to inna sprawa. Biurokracja jak za PRL i burdel podobny.

! Odpowiedz
8 1 silvio_gesell odpowiada piterro1980

Prawica to jest monarchia. Demokracja to lewica i dzieli się na konserwatystów, liberałów i socjalistów.

! Odpowiedz
22 21 zenonn

Na świecie jest za dużo ludzi.

! Odpowiedz
21 14 pietrucha84

Idź to powiedz biedocie w Afryce, dla której więcej dzieci oznacza więcej rąk do pracy i tym samym więcej pożywienia dla rodziny!

! Odpowiedz
9 19 mkx odpowiada pietrucha84

Poczytaj o Tutsi i Hutu. Powiada się, że dla wyżywienia jednej osoby potrzeba minimum 300m. kw. ziemi. W Rwandzie ludzi przybywało i przybywało. Rąk do pracy bez liku a ziemi coraz mniej. No i się porobiło! Poczytaj.

! Odpowiedz
5 4 piterro1980

Chyba u ciebie na wiosce.

! Odpowiedz
5 4 piterro1980 odpowiada mkx

Poczytaj sam misiu. Krwawa rewolta w Rwandzie to wojna domowa o podłożu rasowym a nie że za dużo ich było. Za dużo to masz kible we łbie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne