REKLAMA
WAŻNE

"New York Post": USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów

2022-01-21 20:33
publikacja
2022-01-21 20:33
"New York Post": USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów
"New York Post": USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów
fot. LanKS / / Shutterstock

Administracja USA rozważa ewakuowanie z Ukrainy rodzin amerykańskich dyplomatów. Oficjalna informacja w tej sprawie może zostać podana w najbliższych dniach - napisał w piątek dziennik "New York Post", powołując się na źródła.

O potencjalnej ewakuacji rodzin dyplomatów i części personelu amerykańskich placówek poinformował też w piątek Bloomberg.

"NYP" podał, że jeśli administracja w istocie podejmie taką decyzję, to rodziny dyplomatów będą miały obowiązek opuścić Ukrainę, podczas gdy dobrowolnie będą mogły wyjechać osoby pracujące na placówkach, ale nie zajmujące najważniejszych stanowisk.

Rzecznik Departamentu Stanu proszony przez "NYT" o skomentowanie tych doniesień powiedział, że "obecnie nie ma niczego do zakomunikowania w tej sprawie".

Jednak Departament Stanu w rekomendacjach dla amerykańskich obywateli dotyczących podróży określił już Ukrainę jako kraj niebezpieczny ze względu na "nasilające się zagrożenie ze strony Rosji" oraz pandemię - przypomniał nowojorski dziennik.

W listopadzie ambasada USA w Kijowie ostrzegła Amerykanów, że warunki dotyczące ich bezpieczeństwa na Ukrainie mogą "zmienić się wkrótce po ostrzeżeniu, lub bez ostrzeżenia".

Rzecznik Departamentu Stanu dodał w rozmowie z "NYP", że gdyby podjęta została decyzja w sprawie "amerykańskich dyplomatów i ich rodzin, amerykańscy obywatele nie powinni oczekiwać, iż zorganizowana będzie dla nich opłacana przez rząd ewakuacja".

Informacje o rozważaniu ewakuacji personelu dyplomatycznego pojawiły się kilka godzin po rozmowach, jakie w Genewie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem przeprowadził sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Po spotkaniu szefów dyplomacji Ławrow oświadczył, że „przedstawiciele władz Rosji nigdy nie grozili Ukrainie”.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę oraz wycofania infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 roku. W przypadku niezrealizowania tych żądań Kreml zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Postulaty Rosji oraz groźba jej inwazji na Ukrainę były tematem piątkowego spotkania Blinkena i Ławrowa, które miało miejsce po serii spotkań USA-Rosja i NATO-Rosja, podczas których omawiano te same problemy.

Po piątkowym spotkaniu z Ławrowem, które odbyło się w Genewie, Blinken oświadczył, że rozmowa była rzeczowa, ale nie były to negocjacje, tylko wymiana zdań. Dodał, że spotkanie nie przyniosło przełomu, ale dzięki niemu obie strony lepiej rozumieją teraz swoje stanowiska.

W trakcie rozmów z Rosją państwa zachodnie podkreślają, że są gotowe do dialogu o bezpieczeństwie, jednak wykluczyły rezygnację NATO z polityki otwartych drzwi. Zażądały też od Rosji deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy i zapowiedziały wysoką cenę w postaci sankcji wobec Rosji w przypadku jej agresji na ten kraj.(PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lorelie
Ukraińcy wymordowali około 120 tyś Polaków, kobiety i dzieci. Wolę ruskich tysiąc razy.
dziadekjarek
Ruskie wymordowały kilka milionów..,,
Faktycznie wiesz co lubić
blind-oln
Widać, ze w latach 80 albo na świecie cię nie było, albo byłeś z ZOMO skoro marzy ci się ponowa ruska okupacja.
blind-oln
Tak właśnie amerykanie stoją ramie w ramie. Pierwsi się ewakuują. Potwierdza się tylko powód dla którego amerykańskie wojska w Polsce stacjonują przy granicy z Niemcami. Żeby łatwiej się ewakuować za Odrę.
janoz_lobolotorant
traktaty i sojusze trwają w okresie pokoju

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki